کمپرسور اسکرو

چرا کمپرسور اسکرو ارزان، گران است

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

چرا کمپرسور اسکرو ارزان، گران است

خرید کمپرسور اسکرو ارزان می تواند بسیار وسوسه بر انگیز باشد اما آیا فروشنده می گوید چطور توانسته کمپرسور اسکرو ارزان تولید کند؟

احتمالا نه! به همین دلیل در این مطلب می خواهم پاسخ این سوال را بدهم.

 

چطور کمپرسور اسکرو ارزان تولید می شود؟

قبل از هر چیزی باید بدانیم برای تولید کمپرسور اسکرو یک سری استاندارد وجود دارد که اگر آن ها را رعایت نکنیم بسته به سایز کمپرسور می توانیم قیمت را بین چند ده میلیون تا چند صد میلیون پایین بیاوریم.

استانداردی که برای هوای فشرده وجود دارد ISO8573-1 است. با توجه به این استاندارد ما کلاس های هوای فشرده متفاوتی نیز خواهیم داشت.

برای دسترسی به هر کلاس هوای فشرده ای ما نیازمند داشتن کمپرسور اسکرویی هستیم که بتواند مشخصات لازم را داشته باشد.

بطور مثال یکی از این فاکتور ها دمای خروجی کمپرسور نسبت به دمای محیط است. (دمای خروجی کمپرسور باید دقیقا ۱۰ درجه بالاتر از دمای محیط باشد)

یا یک فاکتور دیگر این است که نباید هوای خروجی کمپرسور آغشته به بیشتر از ۵ میلی گرم روغن باشد.

ده ها فاکتور دیگر مانند این مثال ها برای کمپرسور اسکرو وجود دارد که اگر نخواهیم این فاکتور ها را رعایت کنیم می توانیم به راحتی ارزان ترین کمپرسور اسکرو بازار را تولید کنیم.

کمپرسور اسکرو ارزان

چطور و از چه هزینه هایی زده می شود تا کمپرسور اسکرو ارزان تولید شود؟

طبیعتا وقتی می خواهیم کمپرسور اسکرو ارزان تولید کنیم مجبوریم هم از کیفیت قطعات و هم از سایز استاندارد بسیاری از آن ها بزنیم.

درست است که این کار سبب می شود قیمت نهایی که به مشتری می دهیم پایین بیاید و شاید برخی از خریداران را وسوسه کند اما چیزی که مشتری نمی داند این است که:

برای خرید کمپرسور اسکرو ارزان ۲ بار باید هزینه کرد. یک بار هزینه اولیه خرید کمپرسور و یک بار برای مخارج پنهان آن!

به همین دلیل است که می گویند:

کمپرسور اسکرو ارزان، گران است. (cheap is expensive air compressor)

در کنار این موضوع مشکل شدید در سیستم خشک کن ها و air treatment هم خواهی داشت.

تصور کن کلی هزینه کردی و یک سیستم رطوبت گیر یا خشک کن برای خط تولید خریداری کردی. طبیعتا انتظار داری که هوای خشک و تمیز وارد دستگاه ها شوند اما این اتفاق نمی افتد.

برای محاسبه درایر و فیلتراسیون ما نیازمند یک کمپرسور اسکرویی هستیم که مطابق استاندارد های لازم ساخته شده باشد و از یک سری اعداد و ارقام پیروی کند.

حال خروجی کمپرسور چیزی غیر از استاندارد است. آنوقت کل محاسبات اشتباه از آب در می آید و درایر ها و فیلتراسیون نه تنها پاسخگو نخواهند بود بلکه سریعا نیز آسیب می بینند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کمپرسور اسکرو بر اساس پیش فاکتور

چرا سود تولید کمپرسور ارزان چندین برابر کمپرسور استاندارد است؟

شاید اولین فکری که به ذهن مان خطور کند این باشد که:

واضح است چون قیمت پایین تری می دهند مشتری بیشتری نیز خواهند داشت. اما این فقط بخش کوچکی از ماجراست…

به شخصا چند ماهی وقت گذاشتم و از نزدیک با برخی از تولید کنندگان کمپرسور های اسکرو ارزان قیمت صبحت کردم. سود های پنهانی در این موضوع وجود دارد که شاید تا قبل از گفتنش هرگز به ذهنت خطور نمی کرد.

  • سود در تعمیرات زود هنگام
  • سود در فروش و تعویض زود هنگام فیلتراسیون
  • سود در فروش درایر های سایز بزرگتر
  • سود در تعویض و فروش میکروفیلتر ها
  • سود در تعویض و فروش مواد جاذب
  • و….

طبیعتا کمپرسور اسکرویی که مطابق استاندارد طراحی نشده باشد قطعات آن طی مدت یکی دو سال آسیب می بیند و نیازمند به تعمیر و تعویض می شوند.

در کنار این مورد به علت گرم بودن هوای خروجی و همچنین وجود مقدار زیادی روغن در آن سبب می شود سیستم فیلتراسیون مانند مانند فیلتر سپراتور و فیلتر روغن و… زودتر از موعد به حد اشباع برسند و نیازمند تعویض باشند.

زمانی که این اتفاق ها رخ می دهد طبیعتا خریدار با شرکت سازنده تماس می گیرد و از همانجا قطعات خود را تامین می کند.

حال تصور کن در این میان فیلتر فیک (که در ایران بشدت زیاد است) را به جای اورجینال به مشتری بدهند. تا همینجا سود قابل توجهی شرکت بدست می آورد.

آیا فکر می کنی این تمام ماجراست؟

خیر. مورد بعدی که بسیار برای شرکت سازنده سودآور است اینکه از آنجایی که می دانند این کمپرسور استاندارد های خروجی را ندارد، زمان فروش درایر یکی از این ۲ حالت را انجام می دهند:

  • یا درایر سایز بزرگتر می فروشند
  • یا درایر سایز متناسب می فروشند و سود را در تعویض زود هنگام میکروفیلتر ها قرار می دهند.

از آنجایی که مواد جاذب مانند آلومینا اکتیو به دما و مخصوصا روغن بسیار حساس هستند، زود هنگام فاسد می شوند در نتیجه می توانند از دلالی آلومینا اکتیو هم بهره کافی را ببرند.

بیشتر بخوانید: قیمت روز کمپرسور اسکرو چقدر است؟

کلام پایانی:

در این مطلب با همدیگر یاد گرفتیم زمان خرید کمپرسور اسکرو ارزان حداقل ۲ بار هزینه می کنیم. یک بار برای خرید کمپرسور هزینه می کنیم و بار های دیگر برای خرید و تعویض قطعات و فیلتراسیون زود هنگام آسیب دیده یا اشباع شده.

5/5 - (8 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من