کمپرسور اسکرو

نگهداری از کمپرسور در تابستان [چک لیست هفتگی + آموزش]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

نگهداری از کمپرسور در تابستان [چک لیست هفتگی + آموزش]

نحوه نگهداری از کمپرسور در تابستان اهمیت بیشتری نسبت به سایر فصل های سال دارد. برای اینکه در فصل تابستان دما و رطوبت هوا به میزان قابل توجهی زیاد می شود. رطوبت و دمای بالای هوا تاثیر منفی بر عملکرد انواع کمپرسور دارد از جمله زیاد شدن تنش و سایش قطعات داخلی کمپرسور مانند سیلندر، پیستون و رینگ ها، افزایش مصرف انرژی، کاهش راندمان کمپرسور، خوردگی و زنگ زدگی  قطعات داخلی و ایجاد رسوب در لوله ها و منافذ کمپرسور.

 

نکات نگهداری از کمپرسور در تابستان

در جدول زیر به بررسی 4 نکته از مهمترین نکات نگهداری از کمپرسور در تابستان می پردازیم.

بررسی سیستم تخلیه میزان رطوبت هوا در فصل تابستان به علت افزایش دما بیشتر از سایر فصل ها می باشد. هوای محیط توسط کمپرسور مکش می شود و طی فرایند فشرده سازی هوا، میزان این رطوبت بیشتر می شود که این طوبت توسط شیر تخلیه یا اتودرین از مخزن ذخیره هوا بایستی تخلیه شود. بنابراین از سالم بودن شیر تخلیه و اتودرین اطمینان حاصل کنید.
بررسی سیستم خنک کننده کارکرد صحیح سیستم خنک کننده از جمله فن، هواکش، رادیاتور وکولر در فصل تابستان بسیار اهمیت دارد. تا بتواند به خوبی گرمای کمپرسور را به بیرون منتقل کند و مانع از داغ شدن کمپرسور و آسیب دیدن قطعات آن شود.
تعویض فیلتر روغن دمای بالا در تابستان باعث افزایش اکسیداسیون و کاهش ویسکوزیته در روغن می شود. به همین علت فیلتر روغن نمی تواند به درستی قطعات متحرک کمپرسور را روانکاری و خنک کند. حتما طبق برنامه زمانبدی شده در دفترجه راهنما اقدام به تعویض فیلتر روغن کنید.
استفاده از روغن مناسب  در فصل تابستان از روغن مخصوص کمپرسور با گرانروی بالا استفاده کنید تا کمپرسور بتواند در دمای بالا بدون داغ کردن بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

 

تا اینجا به صورت خلاصه 4 از مهمترین نکات نگهداری از کمپرسور را بررسی کردیم حال به توضیح دقیق تر و جزیی تری از نکات فوق می پردازیم.

 

نکته اول: بررسی سیستم تخلیه

اگر شیر تخلیه یا اتودرین به درستی عمل نکند باعث می شود که آب در مخزن باقی بماند و به مرور زمان موجب خوردگی و زنگ زدگی مخزن ذخیره هوا می شود و از طرف دیگر هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور دارای رطوبت است که برای تجهیزات و ماشین آلات مصرفی مضر می باشد. عدم عملکرد صحیح شیر تخلیه می تواند در فصل زمستان باعث یخ زدگی و انسداد لوله ها شود.

در صورتیکه مخزن کمپرسور دارای شیر تخلیه دستی باشد بهتر است در پایان روز شیر را باز کنید تا آب اضافی تخلیه شود. اگر سیستم تخلیه نقص فنی و یا انسداد داشت سریعا اقدام به تعویض آن کنید.

پیشنهاد می کنیم از اتودرین که همان شیر تخلیه اتوماتیک برقی است به جای شیر تخلیه دستی استفاده کنید تا به صورت زمان بندی شده خودکار آب جمع شده در انتهای مخزن را تخلیه کند.

 

نکته دوم: بررسی سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده مانع از گرم شدن بیش از حد کمپرسور در تابستان می شود. دمای بالا موجب آسیب دیدن و استهلاک قطعات و اجزای کمپرسور باد، کاهش راندمان و افزایش مصرف انرژی می شود.

کمپرسور را در محیط سر پوشیده به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید و با نصب دما سنج و سیستم های خنک کننده و تهویه هوا در محل کمپرسور دما را به صورت منظم کنترل کنید.

توجه کنید که فن خنک کننده کمپرسور اسکرو از نوع دمنده باشد تا هوای گرم دستگاه را به خارج منتقل کند. دمای استاندارد محیطی که کمپرسور در آن قرار گرفته باید 20 الی 35 درجه سانتی گراد باشد.

 

نکته سوم: تعویض فیلتر روغن

در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر روغن، ذرات معلق و براده های فلزی که در روغن وجود دارد باعث خوردگی و سایش قطعات متحرک کمپرسور می شود. زمان تعویض فیلتر روغن در دفترچه دستورالعمل نگهداری کمپرسور نوشته شده است فیلتر روغن برندها و کیفیت های مختلفی دارد  که پیشنهاد می کنیم حتما از شرکت سازنده کمپرسور اقدام به خریداری فیلتر روغن کنید.

تعویض دیر هنگام فیلتر روغن یکی از رایج ترین دلایلی است که سبب افزایش دمای کمپرسور می شود. زمانی که فیلتر ها به حالت اشباع saturated برسند عملا توانایی خود را از دست می دهند در نتیجه فشار مضاعفی به کمپرسور وارد می شود.

پیش از بررسی یکی دیگر از نکات مهم نگهداری از کمپرسور در فصل تابستان از شما دعوت می کنیم به مقاله علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو هم سر بزنید.

 

نکته چهارم: استفاده از روغن مناسب

اگر از روغن نامناسبی برای کمپرسور استفاده کنید و یا به موقع در تابستان تعویض نکنید مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد می شود. دمای هوای بالا در تابستان باعث می شود روغن حالت رقیق تری پیدا می کند که این امر باعث کاهش خاصیت روانکاری روغن شده در نتیجه روغن نمی تواند به خوبی قطعات را روانکاری کند و قطعات دچار اصطحکاک و سایش زیادی می شوند که تاثیر منفی در عملکرد کمپرسور دارد.

نگهداری از کمپرسور در تابستان

روغن علاوه بر روانکاری قطعات وظیفه خنک سازی کمپرسور را نیز به عهده دارد. جریان روغن در میان قطعات باعث می شود گرمای تولید شده توسط کمپرسور در طی مراحل فشرده سازی را به خود جذب کند و این گرما را به رادیاتور انتقال می دهد. در صورتی که از روغن نامناسب با گرانروی پایین استفاده کنید روغن نمی تواند وظیفه خنک کاری را انجام دهد به همین دلیل دستگاه خطای over temperature می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین روغن کمپرسور باد سر بزنید.

 

اهمیت استفاده از خشک کن یا درایر در تابستان

هوای گرم رطوبت بیشتری دارد به همین دلیل در تابستان هوای فشرده تولید شده از کمپرسور رطوبت زیادی دارد. بهترین روش حذف رطوبت از هوای فشرده کمپرسور  استفاده از خشک کن ( درایر ) با کیفیت می باشد. مهمترین فاکتوری که نشان دهنده میزان کیفیت خشک کن است نقطه شبنم dew point می باشد هر چه نقطه شبنم عدد کمتری ( زیر صفر ) داشته باشد نشان دهنده کیفیت عالی خشک کن و درایر است.

  • نقطه شبنم +3 = درایر تبریدی میکروپور
  • نقطه شبنم 20- = درایر جذبی کلاس 3 CZD
  • نقطه شبنم 40- = درایر جذبی کلاس 2 CZD
  • نقطه شبنم 70- = درایر جذبی کلاس 1 CZD

 

علت نشتی هوا کمپرسور در تابستان

احتمال نشتی در کمپرسور هوا در فصل تابستان به علت افزایش دما و رطوبت وجود دارد نشتی هوا در گرما می تواند به دلیل شل شدن اتصالات، ترک خوردگیری، سوراخ شدن و یا مسدود شدن لوله های کمپرسور ایجاد شود.

گرمای هوا در تابستان می تواند به طور غیرمستقیم با ایجاد تنش و فشار اضافی بر اجزای کمپرسور، احتمال نشتی را افزایش دهند در جدول زیر به بررسی 3 علت می پردازیم.

انبساط حرارتی دمای بالا هوا موجب انبساط قطعات فلزی کمپرسور می شود که این حالت انبساط می تواند باعث شل شدن اتصالات و واشرها شود که این امر منجر به نشتی هوا می شود.
افزایش فشار با افزایش دما چگالی هوا کمتر می شود در نتیجه هوای کمتری به کمپرسور وارد می شود و کمپرسور برای جبران این چگالی هوا کمتر مجبور است بیشتر و سخت تر کار کند تا فرایند فشرده سازی هوا را انجام بدهد که این فشار اضافی وارد شده بر کمپرسور طبیعتا اتصالات و لوله ها را تحت فشار قرار می دهد که احتمال نشتی هوا زیادتر می شود.
خشک شدن واشرها هوای بسیار گرم باعث خشک شدن و ترک خوردن واشرها و اورینگ ها می شود در نتیجه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و نشتی هوا اتفاق می افتد.

 

راهکارهای جلوگیری از نشتی هوا در تابستان

  • بازرسی منظم: پیشنهاد می شود در تابستان به صورت ماهانه اتصالات، لوله ها، واشر و اورینگهای کمپرسور را به دقت بازرسی کنید تا در صورت وجود نشتی بتوانید هر چه سریعتر اقدام به رفع مشکل کنید.
  • استفاده از قطعات باکیفیت: خیلی مهم هست که کمپرسور را از شرکت سازنده شناخته شده و معتبری تهیه کنید به این طریق مطمئن هستید که تولید کننده از قطعات با کیفیت و استانداردی در ساخت کمپرسور به کار برده است. قطعات به کار برده شده بایستی مقاومت بالایی در برابر گرما و فشار داشته باشد تا احتمال نشتی هوا کمتر شود.
  • تهویه مناسب: یکی از راهکارهای بسیار مهم و اساسی این هست که کمپرسور را در محیط سر پوشیده به دور از نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و از سیستم تهویه و خنک کننده قوی استفاده شود این شرایط مخصوصا برای شهرهای جنوبی که در تابستان هوای بسیار گرمی را تجربه می کنند ضروری است.

 

سوالات متداول:

 

سوال اول: برای اینکه کمپرسور در تابستان داغ نکند چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

کمپرسور را در محیط سر پوشیده به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید و با نصب دما سنج و سیستم های خنک کننده و تهویه هوا در محل کمپرسور دما را به صورت منظم کنترل کنید. دمای استاندارد محیطی که کمپرسور در آن قرار گرفته باید ۲۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد.

 

سوال دوم:  از چه روغنی در کمپرسور استفاده کنیم؟

 برای کمپرسور در تابستان باید از روغن مخصوص کمپرسور با گرانروی بالا استفاده کنید. این نوع روغن ها در گرمای زیاد روانکاری بهتری را ارائه می دهند و به خنک شدن کمپرسور کمک می کنند. روغن مناسب کمپرسور اسکرو VDL68 و کمپرسور پیستونی از روغن VDL100 استفاده کنید. 

 

سوال سوم: چطور می توان متوجه شد در سیستم نشتی هوا وجود دارد؟

ساده ترین راه برای پیدا کردن نشتی در سیستم به این صورت است که آب و مواد شوینده را با هم ترکیب کنید و از کف تشکیل شده بر روی محل اتصالات خطوط انتقال هوا و محل جوش مخزن ذخیره بزنید در صورت مشاهده حباب می توان متوجه نشتی شد. و از علائم دیگر که می توان متوجه نشتی شد کاهش فشار کمپرسور و صداهای غیرعادی مانند سوت می باشد.

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من