کمپرسور اسکرو

علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو چیست؟ بررسی راه حل سریع و اورژانسی

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو چیست؟ بررسی راه حل سریع و اورژانسی

بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو نشان دهنده نقص در سیستم کمپرسور است و این هشدار را به ما می دهد که بزودی کمپرسور از کار خواهد افتاد. پس باید هر چه سریع تر عیب یابی را شروع کنیم و جلوی این اتفاق را بگیریم. خبر خوب این است که کمپرسور اسکرو حتما به یکی از این 8 علت دچار داغ شدن over temperature می شود که در این مقاله به بررسی آن ها به صور کامل می پردازیم

علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو

همان طور که در مقاله علت خاموش شدن کمپرسور باد گفتیم بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو سبب خاموش شدن کمپرسور می شود و به نوعی خطای جدی محسوب می شود اما عیب یابی آن بسیار ساده است که می توانید با بررسی دلایلی گفته می شود خودتان حال کمپرسور تان را خوب کنید.

 دلیل اول: کم شدن روغن مخزن سپراتور

سرویس دوره ای کمپرسور اسکرو

احتمالا وقتی در این صفحه هستید می دانید کمپرسور اسکرو چیست به طور خلاصه مانند هر دستگاه یا ماشینی برای کار کردن به روغن نیاز دارد وقتی روغن کم یا کهنه می شود سبب می شود مانند روز اول از کیفیت لازم برخوردار نباشد. در نتیجه وقتی این روغن در کمپرسور اسکرو به گردش در می آید نمی تواند وظیفه خود را بدرستی ایفا کند و همین امر سبب افزایش دمای کمپرسور می شود.

✅ راه حل سریع:

سریع ترین و آسان ترین کاری که برای حل این مشکل می توانید انجام دهید این است که سریعا روغن مخصوص کمپرسور اسکرو که روغن VDL68 می باشد را درون مخزن سپراتور بریزید.

دلیل دوم: فن به درستی کار نمی کند

کمپرسورسازان

وظیفه فن در کمپرسور اسکرو، خنک کردن رادیاتور است. زمانی که فن به هر علتی خراب شود یا از کار بیفتد سیستم خنک کاری کمپرسور اسکرو نیز دچار مشکل می شود.

وقتی کمپرسور اسکرو روشن می‌شود، هوا و روغن وارد رادیاتور می‌شوند. رادیاتور هوا و روغن را گرم می‌کند و دمای آنها به 60-70 درجه می‌رسد. در این مرحله، فن رادیاتور شروع به کار می‌کند و هوای گرم داخل کمپرسور اسکرو و داخل کابین را به بیرون می‌فرستد. اگر فن رادیاتور کار نکند، این چرخه دچار مشکل می‌شود و باعث بالا رفتن دمای کمپرسور می‌شود.

✅ راه حل سریع:

عمدتا فن ها از قسمت موتور دچار مشکل می شوند اگر تعمیرکار در نزدیکی محل کار شما وجود دارد می تواند آن را بررسی کند اما سریع ترین روش جایگزین کردن فن موجود با فن مدل دمنده و موتور سنگین است که از کیفیت و قدرت خیلی خوبی برخوردار هستند.

دلیل سوم: انسداد و گرفتگی رادیاتور

کمپرسورسازان

اگر کمپرسور اسکرو در فضای گرم یا بیرون سالن باشد امکان دارد در فصل های گرم مانند تابستان دچار مشکل شود و نتواند راندمان و عملکرد قدیم خود را داشته باشد.

گاهی هم اتفاق می افتد که رادیاتور کمپرسور اسکرو دچار انسداد و گرفتگی می شود به همین علت راندمان کاری آن بشدت پایین می آید همین امر سبب بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو می شود.

✅ راه حل سریع:

اگر کمپرسور در محیط بیرون از سالن یا سوله قرار دارد بهتر است آن را داخل سالن قرار دهید و اگر این امکان وجود ندارد می توانید با گذاشتن یک سایبان بالای کمپرسور تا حد چشمگیری این مشکل را برطرف کنید. اگر رادیاتور دچار گرفتگی شده است می توانید با شستشو رادیاتور و همچنین باد گرفتن آن این مشکل را برطرف نمایید.

پیش از معرفی یکی دیگر از علت های بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو از شما دعوت می کنیم به مقاله علت لرزش کمپرسور هم سر بزنید.

دلیل چهارم: فرسودگی قطعات مصرفی

ایرند کمپرسور

یکی از مشکلاتی که کمپرسور اسکرو در درازمدت با آن مواجه می‌شود، گرفتگی قطعات مکانیکی آن است. این گرفتگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و طرز کار کمپرسور اسکرو را مختل کند، از جمله:

  • ورود ذرات خارجی به داخل کمپرسور
  • استفاده از روغن نامناسب
  • عدم سرویس‌های دوره‌ای

گرفتگی قطعات کمپرسور اسکرو باعث می‌شود تا این دستگاه نتواند به راحتی به هوادهی تنظیم شده برسد. این امر باعث می‌شود تا کمپرسور مدت زمان بیشتری در حالت لود بماند و بیش از توان خود کار کند. در نتیجه در کنار افت فشار کمپرسور، کمپرسور زودتر فرسوده می‌شود و هزینه‌های تعمیر پمپ باد افزایش می‌یابد.

از طرفی، با گذشت زمان، قطعات کمپرسور اسکرو نیز مستهلک می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی کار کنند. این امر نیز باعث کاهش کارایی کمپرسور و افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن می‌شود.

✅ راه حل سریع:

اگر کمپرسور شما چندین سال است که کار میکند و دچار افزایش دما شده است. بهتر است تا قطعات کمپرسور بخصوص واحد هواساز آن توسط یک متخصص برسی شود تا اگر مشکل از فرسودگی قطعات دستگاه است با جایگزین کردن و یا تعمیرات کمپرسور اسکرو برای آن قطعه مشکل برطرف شود.

دلیل پنجم: دمای بالای 45 درجه سانتی گراد

تولید کننده کمپرسور

دمای محیط روی کارکرد کمپرسور اسکرو تاثیر مستقیمی می گذارد چرا که کمپرسور، هوا را از محیط به درون ایرند کمپرسور مکش می کند و سپس شروع به فشرده سازی می کند.

عملیات فشرده سازی همواره با افزایش دما همراه است. حال اگر دمای محیط بسیار گرم باشد همانطور که در مقاله نگهداری از کمپرسور در تابستان گفتیم سبب می شود هوای بسیار گرم وارد کمپرسور شود در نتیجه کمپرسور را دچار مشکل over heat کند.

✅ راه حل سریع:

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید و کمپرسور اسکرو زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد بهتر است آن را به فضای سربسته منتقل نمایید.

دلیل ششم: فوم های صداگیر و عدم جریان هوا

فوم های صداگیر

از فوم صداگیر در کمپرسور هایی که برای شهر های سرد سیری مانند اردبیل ارسال می شوند استفاده می شود . این فوم ها به خودی خود جریان هوای درون کابین کمپرسور را با مشکل مواجه می کنند.

به عبارت ساده تر سیستم تنفس کمپرسور را خفه می کنند. در نتیجه زمانی که گردش هوا داخل کابین بدرستی انجام نشود سبب بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو می شود.

✅ راه حل سریع:

بهتر است فوم صداگیر را از کمپرسور خارج کنید مگر اینکه در شهر های سردسیری مانند اردبیل هستید.

 

دلیل هفتم: استفاده از روغن نامناسب

روغن اسکرو

روغن نامرغوب باعث گرفتگی لوله‌ها و همچنین باعث عدم روان‌سازی بین قطعات می‌گردد. روغن کهنه و سفت اولین متهم دمای بالای سیستم است. وقتی قطعات کهنه می‌شوند روغن را باید زود به زود تعویض کرد. اگر هوای کمپرسور بوی روغن سوخته بدهد، علامتی است برای تعویض روغن کمپرسور باد.

✅ راه حل سریع:

روغن فعلی کمپرسور اسکرو را تخلیه کنید و سپس آن را با روغن VDL68 جایگزین نمایید. بخاطر داشته باشید هرگز از روغن هیدرولیک در کمپرسور اسکرو استفاده نکنید.

 

 

دلیل هشتم: اشباع شدن فیلتراسیون

کمپرسورسازان
تعویض دیر هنگام فیلتراسیون (فیلتر هوا، فیلتر سپراتور کمپرسور، فیلتر روغن) یکی از رایج ترین دلایلی است که سبب افزایش دمای کمپرسور اسکرو می شود. زمانی که فیلتر ها به حالت اشباع saturated برسند عملا توانایی خود را از دست می دهند در نتیجه فشار مضاعفی به کمپرسور وارد می شود.

 

✅ راه حل سریع:

در این حالت باید هر چه سریع تر کل فیلتراسیون کمپرسور تعویض شود که کار بسیار ساده ای نیز می باشد.

 

سوالات متداول

سوال اول: اولین کاری که در هنگام مواجه با داغ شدن کمپرسور اسکرو باید انجام داد چیست؟

در ابتدا باید دستگاه را خاموش کرد سپس به پیامی که روی کنترل پنل کمپرسور نشان داده می شود توجه کرد. در ۹۰٪ اوقات کنترل پنل واضحا می نویسد علت بالا رفتن دمای کمپرسور از چیست.

 

سوال دوم: درب کابین را باز می گذارم دمای کمپرسور اسکرو بالا می رود. علت چیست؟

در کمپرسور اسکرویی که بجای فن دمنده از فن مکنده استفاده شده این مشکل رخ می دهد. فن مکنده هوا را از بیرون کابین مکیده و به سمت رادیاتور پرتاب می کند اگر درب کابین باز باشد عملکرد فن مکنده صفر می شود.

 

سوال سوم: کمپرسور من فقط در تابستان داغ می کند و در مابقی فصول سال بدرستی کار می کند. علت چیست؟

اگر توان رادیاتور کمپرسور برابر توان الکتروموتور باشد آنوقت کمپرسور فقط در شرایط ایده آل قادر به کار کردن است و به محض گرم شدن هوا دچار مشکل می شود. به یاد داشته باشید توان رادیاتور همواره باید بالاتر از توان الکتروموتور باشد. بطور مثال در کمپرسور اسکرو ۱۱ کیلووات باید از رادیاتور ۲۲ کیلووات استفاده شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من