کمپرسور پیستونی

۷ علت لرزش کمپرسور [روش تشخیص + راه حل سریع]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

۷ علت لرزش کمپرسور [روش تشخیص + راه حل سریع]

کمپرسور باد یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه وظیفه تولید هوای فشرده برای ابزارآلات و ماشین آلات صنایع را بعهده دارد. کمپرسور هوا زمانیکه روشن است باید کمترین لرزش را در حین کار داشته باشند. در صورتی که دستگاه لرزش زیادی داشته باشد باید کمپرسور را خاموش کرده و اقدام به عیب یابی و برطرف نمودن مشکل کرد در غیر اینصورت آسیب جدی به دستگاه وارد می شود.

علت لرزش کمپرسور باد

لرزش انواع کمپرسور می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در جدول زیر به بررسی 9 مورد از مهمترین ها می پردازیم.

نامناسب بودن محل نصب
 • در صورتیکه کمپرسور روی زمین یا فنداسیون ناهموار قرار بگیرد حین کار دستگاه لرزش خواهد داشت.
عدم استحکام پایه ها
 • پیچ و مهره هایی که پایه کمپرسور را به مخزن متصل کرده اند به مرور زمان شل شده است.
 • ارتفاع پایه ها با یکدیگر متناسب نباشد.
 • جنس پایه ها از مواد مرغوبی ساخته نشده است و در برابر خوردگی ها مقاومت کافی ندارد که زنگ زدگی و فرسودگی پایه ها باعث ضعیف شدن و لرزش دستگاه می شود.
پیچ و مهره های معیوب
 • پیچ و مهره های کهنه و زنگ زده، ناهموار بودن و یا شل بودن آنها باعث لرزش کمپرسور می شود.
عدم وجود لرزه گیر
 • اصولا لرزه گیره ها از جنس لاستیک هستند که ارتعاشات و لرزش کمپرسور را به زمین منتقل می کنند. یکی از عوامل لرزش کمپرسور اسکرو عدم وجود لرزه گیر است و یا اینکه کیفیت لرزه گیرها به کار برده شده در دستگاه نامرغوب باشد.
 • در صورت نبود لرزه گیر ارتعاشات مداوم قطعات داخلی کمپرسور از جمله پیستون ها و میل لنگ باعث خوردگی و ترک خوردن آنها می شود از طرفی اصطحکاک زیادی که بین قطعات بوجود می آید باعث داغ کردن کمپرسور و خاموش شدن آن می شود.
نزدیکی به دستگاه‌های دیگر
 • بعضی از دستگاه ها حین کار لرزش زیادی تولید می کنند مثل موتورهای دیزل، ژنراتورها و پمپ ها. این دسته از دستگاه ها لرزش خود را به زمین منتقل می کند و کمپرسوری که در نزدیکی این دستگاه ها قرار گرفته باشد این لرزش ها را به خود جذب می کند.
 • برای حل این مشکل بهتر است کمپرسور باد را از این نوع از دستگاه ها فاصله بدهید و یا از پایه های لرزه گیر برای آن استفاده کنید تا لرزش جذب شده از دستگاه های دیگر را به زمین انتقال دهد.
معیوب بودن تسمه‌ها
 • شل بودن تسمه کمپرسور و یا فرسوده شدن آنها و یا خوردگی دندانه های تسمه از عواملی است که باعث لرزش کمپرسور حین کار می شود.
 • بهترین جنس تسمه برای کمپرسور برند Dongil ساخت کشور کره و مدل AX است. میزان سفت یا شل بودن تسمه به این روش امتحان  کنید، تسمه را با دست به سمت بالا و پایین بکشید اختلاف آن تقریبا یک سانتی متر باشد کافی است.
عملکرد نادرست بلبرینگ
 • لقی بلبرینگ ها: فرسودگی و آسیب دیدگی بلبرینگ ها باعث می شود درون محفظه لق شوند و مکه باعث لرزش و سر و صدای زیاد کمپرسور می شود.
 • عدم روانکاری بلبرینگ: در صورتی که از روغن استاندار برای کمپرسور استفاده نشود و یا اینکه روغن به موقع تعویض نشود باعث عدم روانکاری مناسب بلبرینگ ها می شود و اصطحکاک زیاد بین بلبرینگ ها، لرزش کمپرسور را ایجاد می کند.
 • روغن مناسب کمپرسور پیستونی VDL100 و روغن مناسب کمپرسور اسکرو VDL68 است که باعث روانکاری و خنک کاری بلبرینگ ها می شود.
خرابی میل لنگ و یاتاقان ها
 • زمانیکه کمپرسور به مدت طولانی تحت فشار زیادی برای تولید هوای فشرده قرار بگیرد می تواند باعث خم شدن و یا ساییده شدن میل لنگ و خرابی یاتاقان ها شود.
 • در صورت آسیب دیدگی و فرسوده شدن یاتاقان ها منجر به حرکت زیاد میل لنگ شده که همین انر باعث لرزش و تولید صدای غیر عادی کمپرسور باد می شود.
 • روغن نامناسب باعث عدم روانکاری صحیح میل لنگ می شود که در اثر سایش و ترک خوردگی باعث لرزش دستگاه شده
خرابی پیستون
 • بر اثر کارکرد طولانی مدت کمپرسور، اصطحکاکی بین پیستون و جداره سیلندر ایجاد می شود که منجر به ساییدگی پیستونی می شود این امر باعث لق شدن پیستون در سیلندر و در نهایت ایجاد لرزش می شود.

تا اینجا به صورت خلاصه علتهای ایجاد لرزش کمپرسور باد را بررسی کردیم حال به توضیح دقیق تر و جزیی تری می پردازیم.

علت لرزش کمپرسور

 

علت اول: نامناسب بودن محل نصب

در صورتی که کمپرسور روی یک سطح ناهموار و فونداسیون سست و ضعیفی قرار بگیرد در حین کار دچار لرزش های جزئی می شود. همچنین اگر کمپرسور در محیط کوچک و بسته ای قرار بگیرد امواج صوتی ناشی از کمپرسور می تواند از دیوار و سقف مجدد به کمپرسور منعکس شود و ایجاد لرزش کند.

 • راهکار اول: توصیه می شود که کمپرسور را روی فونداسیون بتنی و پدها لرزه گیر ضخیم قرار دهید.
 • راهکار دوم: استفاده از پنل های آکوستیک به منظور کاهش انعکاس صدا محیط به کمپرسور

 

علت دوم: عدم استحکام پایه ها

کمپرسور ها معمولا سه یا چهار پایه دارند این پایه ها به گونه ای باید ساخته و نصب شوند که کاملا روی سطح زمین قرار بگیرند تا در حین کار کمپرسور کمترین لرزش را داشته باشند. اگر یکی از پایه ها با سطح زمین کوچکترین فاصله ای داشته باشد لرزش و صدای کمپرسور بیش از حالت عادی می شود. گاهی مواقع دیده شده که بر اثر ضربه به کمپرسور تعدادی از پایه ها کج شده اند که بهتر است پایه را تعمیر یا تعویض کنید.

پیش از بررسی یکی دیگر از علت های لرزش در کمپرسور ها از شما دعوت می کنیم به مقاله تولید کننده کمپرسور باد در تهران هم سر بزنید.

علت سوم: پیچ و مهره های معیوب

پیچ و مهره هایی که به درستی و محکم بسته نشده باشند در زمان روشن بودن کمپرسور ایجاد لرزش می کنند.

در صورت ناهموار و کج بودن پیچ و مهره باعث می شود که کمپرسور به درستی روی زمین قرار نگیرد و به علت عدم تعادل لرزش ایجاد می شود.

شکستگی، زنگ زدگی و کج بودن پیچ و مهره ها از عوامل دیگر لرزش کمپرسور باد می باشد.

 • راهکار اول: پیچ و مهره ها را محکم ببندید.
 • راهکار دوم: تعویض پیچ و مهره های معیوب
 • راهکار سوم: کمپرسور را بر روی یک سطح صاف قرار دهید تا لرزش کمپرسور باعث شل شدن پیچ و مهره ها نشود.

 

علت چهارم: نزدیکی به دستگاه‌های دیگر

همیشه لرزش کمپرسور بخاطر مشکلات داخلی کمپرسور نیست گاهی اوقات لرزش کمپرسور به علت عوامل خارجی هست. به عنوان مثال اغلب ماشین الات و دستگاه های پنوماتیک که در مجاورت کمپرسور باد هستند می توانند لرزش و ارتعاشاتی که تولید می کنند را به کمپرسور منتقل کنند. اگر لوله های مشترکی بین کمپرسور و دستگاه لرزاننده وجود داشته باشد، لرزش می تواند از طریق لوله ها به کمپرسور منتقل شود.

 • راهکار اول: کمپرسور را حداقل به اندازی یک متر از چهار طرف با دیگر دستگاه ها و ماشین الات فاصله بدهید.
 • راهکار دوم: استفاده از لرزه گیر بین کمپرسور و ماشین الات و تجهیزات
 • راهکار سوم: استفاده از پایه های ضد لرزش در زیر کمپرسور هوا

تعمیر کمپرسور پیستونی

 

علت پنجم: معیوب بودن تسمه‌ها

تسمه یکی از بخش های مهم کمپرسور است که وظیفه انتقال نیروی محرکه از الکتروموتور به واحد هواساز کمپرسور را دارد. تسمه معیوب باعث عدم عملکرد صحیح کمپرسور و ایجاد نویز و لرزش می شود.

هر تسمه در جای خود قرار دارد تا تنش و سرعت قطعات مربوطه را که در داخل موتور کمپرسور حرکت می‌کنند تنظیم کند. اگر تسمه‌ها به درستی تنظیم نشده باشند، باعث لرزش کمپرسور می‌شوند.

سفت بودن بیش از حد تسمه باعث لرزش کمپرسور می شود این مورد ممکن است بخاطر کوتاه بودن تسمه، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی تسمه و یا عدم تنظیم کشش تسمه بوده باشد بنابراین برای فع مشکل بایستی مجدد کشش تسمه را تنظیم کنید و یا قدام به تهیه تسمه با سایز استاندارد کنید.

شل بودن تسمه ها از دیگر مواردی هستند که لرزش ایجاد می کنند بر اثر کارکرد طولانی مدت از کمپرسور تسمه ها فرسوده می شوند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند که در این حالت ممکن است تسمه از پولی های الکتروموتور و واحد هواساز جدا شود. همچنین هم راستا نبودن پولی ها باعث می شود تسمه در مسیر درستی قرار نگیرد. تنظیم نبودن تسمه می تواند باعث کاهش کارایی کمپرسور، افزایش مصرف انرژی، داغ کردن کمپرسور و یا پاره شدن تسمه شود.

 • راهکار اول: تعویض تسمه فرسوده و بی کیفیت
 • راهکار دوم: تنظیم مجدد تسمه
 • راهکار سوم: کمپرسور را در محیط سر پوشیده به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

 

علت ششم: عملکرد نادرست بلبرینگ

بلبرینگ قطعه ای است مانند چرخ که هم در الکتروموتور وجود دارد و هم در واحد هوساز. بلبرینگ وظیفه دارد که غلتک های الکتروموتور و هواساز  را بچرخاند. در صورتیکه بلبرینگ ها به درستی روغنکاری نشوند اصطحکاک بین آنها با غلتک ها زیاد می شود که این امر موجب زنگ زدگی و سایش فلزات می شود. کمپرسور را در فضای باز و در معرض رطوبت و آب قرار ندهید چرا که این رطوبت موجب زنگ زدگی بلبرینگ ها و آسیب به غلتک ها می شود.

 • راهکار اول: استفاده از روغن مناسب برای کمپرسور به منظور روانکاری صحیح بلبرینگ ها
 • راهکار دوم: کمپرسور را در محیط سرپوشیده به دور از رطوبت و آب قرار دهید.
 • راهکار سوم: تعویض بلبرینگ فرسوده و زنگ زده

 

علت هفتم: خرابی میل لنگ و یاتاقان ها

میل لنگ یکی از مهمترین قطعات کمپرسور باد پیستونی است که وظیفه تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی را دارد. جنس میل لنگ از فولاد سخت است که سطحی صیقلی و صافی دارد. یاتاقان در واقع محل قرار گیری میل لنگ است که میل لنگ را به سیلندر هواساز متصل می کند و از طرفی اصطحکاک بین میل لنگ با سیلندر را کم می کند تا میل لنگ به راحتی بتواند درون سیلندر حرکت کند.

در صورتی که میل لنگ یا یاتاقان آسیب ببینند باعث لرزش کمپرسور می شوند این آسیب می تواند بر اثر وارد شدن ضربه ای کمپرسور باشد که احتمال خم شدگی میل لنگ در این حالت وجود دارد و خم شدن میل لنگ باعث می شود که بصورت متعادلی نتواند درون سیلندر حرکت کند. یاتاقان ها در اثر گذر زمان مستهلک و فرسوده می شوند که این فرسودگی باعث لرزش و صدای زیاد کمپرسور هوا می شود.

 

جمع بندی و خلاصه:

عوامل خارجی محل نصب نامناسب، ناهمواری سطح، عدم استحکام پایه ها، نزدیکی به دستگاه های لرزان
عوامل داخلی معیوب بودن تسمه ها، بلبرینگ ها، میل لنگ و یاتاقان ها
راه حل بررسی و رفع هریک از عوامل خارجی و داخلی ذکر شده
5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من