کمپرسور پیستونی

آشنایی کامل با قطعات کمپرسور پیستونی

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

آشنایی کامل با قطعات کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی یکی از انواع کمپرسورهای هوای فشرده است که از پیستون برای فشرده سازی هوا استفاده می کند. کمپرسور پیستونی از چندین قطعه اصلی تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی در عملکرد کمپرسور ایفا می کنند. در این مطلب به معرفی برخی از مهم ترین قطعات کمپرسور پیستونی می پردازیم.

پرکاربردترین قطعات کمپرسور پیستونی

هواساز کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد

واحد هواساز مهمترین قطعه در ساختار کمپرسور پیستونی هست که وظیفه اصلی این قطعه مکش هوای محیط اطراف و فشرده سازی آن می باشد.

2 مدل واحد هواساز در بازار ایران موجود است:

 • هواساز ایتالیایی کمپرسور باد پیستونی
 • هواساز چینی کمپرسور باد پیستونی

 

 

9 ویژگی واحد هواساز خوب و با کیفیت

هواساز خوب کمپرسور باید ۹ ویژگی و مشخصه داشته باشد که در ادامه آن ها را ذکر خواهم کرد.

 •  دو سر درگیر بودن میل لنگ
 •  تولید هوا در دو مرحله
 •  دوجداره بودن کارتر
 • مجهز به افتر کولر
 • سیلندرهای چدنی
 • صدای پایین
 • عمرطولانی
 • گرم نکردن در شرایط مختلف
 •  لرزش و ویبره پایین به علت دقت در تولید و بالانس بودن سیستم

 

بهترین برند هواساز کمپرسور باد پیستونی

همانطور که در مقاله بهترین پمپ باد گفتیم امروز برند های زیادی در دنیا هواساز کمپرسور باد پیستونی را تولید می کنند اما همیشه هواساز های ایتالیایی خوشنام تر و محبوب تر از سایرین بودند.

 • آبک Abac
 • فیاک Fiac
 • چینوک Chinook
 • فینی Fini
 • ایرمک Airmec

از بین این برند ها ABAC ایتالیا از محبوبیت بیشتری برخوردار است و اگر موضوع مالی صرف نظر کنیم این هواساز انتخاب اول خریداران کمپرسور است.

الکتروموتور کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد پیستونی

الکتروموتور یا دینام وظیفه تامین انرژی برای شروع کار کمپرسور را به عهده دارد که بوسیله تسمه ای به واحد هواساز متصل است و با به گردش درآوردن فلکه سیلندر (واحد هواساز) باعث می شود فرایند فشرده سازی هوا ایجاد شود.

از بین برند های موجود در بازار الکتروموتور های کایجیلی و موتوژن از کیفیت بالاتری نسبت به رقبا برخوردار هستند که پیشنهاد می شود حتما در کمپرسور از یکی از این دو برند استفاده شده باشد.

 

تابلو برق کمپرسور باد پیستونی

تابلو برق در زمانیکه برق دچار نوسان ولتاژ می شود وظیفه محافظت از کمپرسور باد را دارد. به طور معمول از کمپرسور 2 اسب بخار به بالا به دلیل سه فاز بودن الکتروموتور باید از تابلو برق استفاده کرد.

این قطعه یکی از مهم ترین اجزای کمپرسور باد بوده و در صورتیکه از تابلو برق استفاده نشود در زمان نواسانات ولتاژ، دو فاز شدن و یا جابه جا شدن فازها موجب اتصالی پلاتین های داخل کلید اتوماتیک شده که این دو فاز شدن برق موجب سوختن الکتروموتور و نیاز به تعمیر کمپرسور پیستونی می شود.

در زمینه تابلو برق دو برند در بازار موجود است که از کیفیت بی نظیری برخوردار هستند.

 • برند ال اس
 • برند اشنایدر

پیشنهاد من استفاده از برند ال اس کره جنوبی است چرا که علاوه بر کیفیت فوق العاده بالا از قیمت خوب و منصفانه ای هم برخوردار است. امروز برند ال اس آنقدر محبوب شده است که در کمپرسور اسکرو نیز از آن استفاده می شود.

مخزن ذخیره کمپرسور باد

کمپرسور باد

مخزن کمپرسور وظیفه ذخیره سازی هوای فشرده تولید شده از واحد هواساز دستگاه را به عهده دارد.

همچنین تعداد روشن و خاموش شدن (load-unload) و مدت تحت بار بودن کمپرسور هوای فشرده را به میزان زیادی کاهش می دهد. به همین دلیل باعث افزایش طول عمر مفید کمپرسور و متعلقات جانبی آن می شود.

جوشکاری مخزن باید به صورت تمام اتوماتیک باشد و رنگ بدنه مخزن الکترواستاتیک کوره ای یا اپوکسی و مقاوم در برابر خوردگی باشد.

البته باید به این نکته توجه داشت که طبق استاندارد ASME جنس ورق مخزن هوای فشرده باید SA516 باشد اما از آنجایی که تولید مخزن مخصوصا برای کمپرسور باد پیستونی با این جنس ورق گران می شود تقریبا ۹۹.۹۹٪ تولید کنندگان کمپرسور باد در ایران از ورق ST37 استفاده می کنند.

پرشر سوئیچ کمپرسور باد

پرشر سوئیچ قطعه ای است که بوسیله آن می توان فشار باری کمپرسور باد را تنظیم کرد. به طور پیش فرض فشار کمپرسور 6 الی 8 بار تنظیم شده است.

در صورتیکه بخواهید فشار را بالا ببرید و روی 8 الی 10 بار تنظیم کنید می توانید با استفاده از این قطعه فشار را تغییر دهید.

پرشر سوئیچ به این نحو عمل می کند که اگر فشار باری روی 6 الی 8 بار تنظیم شده باشد، زمانیکه فشار هوا به 8 بار برسد فرمان قطع برق سیستم را می دهد و الکتروموتور خاموش می شود.

و زمانیکه فشار به حداقل 6 بار برسد مجدد فرمان راه اندازی سیستم و روشن شدن الکتروموتور را می دهد. طبیعتا زمانیکه پرشر سوئیچ خراب شود موتور در زمان استارت روشن نمی شود.

 

بیشتر بخوانید : تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی

 

مانومتر کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد

مانومتر یا درجه باد قطعه ای مکانیکی است که روی مخزن کمپرسور باد نصب می شود و فشار هوای فشرده داخل مخزن را نشان می دهد. مانومتر کمپرسور پیستونی معمولاً دارای یک صفحه مقیاس است که فشار را بر حسب واحد اندازه‌گیری مشخصی (مانند بار، psi  یا کیلو پاسکال) نشان می‌دهد.

 

شیر یکطرفه کمپرسور پیستونی

شیر یکطرفه به صورت خودکار جریان هوا تولید شده از واحد هواساز را به سمت مخزن هوا هدایت می کند و مانع برگشت هوا از مخزن به داخل هواساز می شود. اگر این قطعه دچار مشکل شود سبب بروز مشکلات جدی در کمپرسور می شود.

وقتی شیر یکطرفه دچار مشکل می شود هوای فشرده از سمت مخزن به هواساز بر می گردد و نتیجه این امر سبب خراب شدن واشر سر سیلندر می شود. در کنار این موضوع سبب فشار زیاد به الکتروموتور نیز می شود و احتمال سوختن موتور وجود خواهد داشت.

 

پیش از معرفی یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در کمپرسور باد پیستونی از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین پمپ باد برای نقاشی هم سر بزنید.

 

شیر گازی کمپرسور باد

شیر گازی یا بال والو روی مخزن هوا نصب می شود و وظیفه کنترل خروج و عدم خروج هوای فشرده درون مخزن را بعهده دارد.

 

شیر تخلیه مخزن کمپرسور

شیر تخلیه در زیر مخزن هوا نصب می شود و برای تخلیه آب جمع شده در مخزن از این وسیله استفاده می کنند که به دو صورت در بازار موجود هستند.

شیر تخلیه دستی که باید توسط اپراتور به صورت دستی باز و بسته شود.

شیر تخلیه اتومایتک یا همان اتودرین هستند که به صورت برقی و خودکار طبق برنامه زمانبندی شده این کار را انجام می دهد. پیشنهاد می شود حتما از اتودرین در کمپرسور باد پیستونی استفاده شود.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

کمپرسور باد

سوپاپ اطمینان بر روی مخزن ذخیره هوا نصب می شود و زمانیکه فشار مخزن بیش از حد تعیین شده برسد درصورتیکه پرشر سوئیج عمل نکند و فرمان خاموش شدن الکتروموتور را صادر نکند، سوپاپ اطمینان عمل می کند و هوا اضافی را خارج می کند تا فشار به میزان تعیین شده برسد.

 

فیلتر هوا کمپرسور پیستونی

کمپرسور باد

فیلتر هوا از ورود گرد و غبار به واحد هواساز جلوگیری می کند و روی بدنه هواساز تعبیه شده است در صورتی که فیلتر هوا کثیف شود باید به موقع اقدام به تعویض نمودن آن نمود تا ذرات گرد و غبار وارد هواساز نشود چرا که موجب خط و خش بین قطعات درونی هواساز شده و موجب آسیب دیدن آن می شود.

 

تسمه کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد

بهترین تسمه برای کمپرسور پیستونی تسمه شیاردار و برند Dongil مدل AX است. تسمه نقش انتقال قدرت از الکتروموتور به واحد هواساز را دارد.

رگلاژ بودن تسمه بسیار مهم است برای همین منظور شاسی زیر الکتروموتور به صورت متحرک طراحی شده است که قابلیت رگلاژ را داشته باشد.

همانطور که در سایت Advance Auto Parts نوشته شده است:

Excellent bending fatigue resistance with small pulley and reverse bending design and resistant to the separation between cord and compression rubber due to low deformation of pulley groove. Suitable for high temperature as it generates little heat by bending.Provides smooth driving with high tension by low deformation of the belt High power efficiency and enables reverse driving.Effective in noise reduction. Excellent durability by applied great heat resistant material during operation in
high temperature.

ترجمه این متن:

مقاومت عالی در برابر خستگی خمشی: طراحی پولی کوچک و خمشی معکوس، مقاومت در برابر خستگی خمشی تسمه را بالا می‌برد و همچنین از جدا شدن الیاف و لاستیک فشرده در شیار پولی به دلیل تغییر شکل کم، جلوگیری می‌کند.مناسب برای دمای بالا: هنگام خم شدن، گرمای کمی تولید می‌کند و در نتیجه برای دماهای بالا مناسب است..عملکرد روان با کشش بالا: تغییر شکل کم تسمه، عملکرد روان با کشش بالا را فراهم می‌کند.راندمان قدرت بالا و امکان عملکرد معکوس: راندمان قدرت بالا را دارد و امکان چرخش معکوس را نیز فراهم می‌کند.کاهش موثر صدا. دوام عالی: با استفاده از مواد مقاوم در برابر گرمای بالا، دوام عالی حتی در شرایط دمای بالا دارد.

 

حفاظ تسمه کمپرسور باد

کمپرسور باد

حفاظ تسمه به شکل توری فلزی هست که در پشت الکتروموتور و هواساز نصب می شود که نقش حفاظتی و جلوگیری از آسیب احتمالی به کاربر را دارد. این حفاظ ها به گونه ای طراحی شده که جریان هوا به راحتی در گردش است و مانع از داغ شدن هواساز و الکتروموتور می شود.

 

چرخ کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد

کمپرسور ها به دو صورت ثابت و متحرک ساخته می شوند که در کمپرسورهای متحرک چرخ هایی تعبیه شده که بسیار باکیفیت بوده و که جابه جایی کمپرسور خیلی راحت انجام می شود. این چرخ ها تحمل وزن بالای دستگاه را دارند.

 

روغن کمپرسور باد پیستونی

درست است که روغن جز قطعات کمپرسور باد پیستونی محسوب نمی شود اما مهمترین نقش را در عمر مفید کمپرسور ایفا می کند. اگر روغن کمپرسور پیستونی به موقع تعویض نگردد بهترین و گران ترین کمپرسور های پیستونی هم قادر به کار کردن نخواهند بود. از این رو مهم است که همیشه گیج روغن چک شود و کمتر از نصف شده بود حتما تعویض گردد.

 

خلاصه و جمع بندی کلی

کمپرسور پیستونی از 15 قطعه اصلی تشکیل شده است که مهمترین آنها عبارتند از: واحد هواساز، الکتروموتور، مخزن ذخیره هوا، پرشر سوئیچ، مانومتر و سوپاپ اطمینان. این قطعات با همکاری یکدیگر، هوا را از محیط اطراف مکش کرده و آن را فشرده می‌کنند و در نهایت، هوای فشرده شده را در مخزن ذخیره هوا ذخیره می‌کنند.

 

سوالات متداول: 

 

سوال اول: با کیفیت ترین تسمه کمپرسور باد چه ویژگی دارد؟

بهترین تسمه برای کمپرسور پیستونی، تسمه شیاردار برند Dongil مدل AX است.

 

سوال دوم: تفاوت شیر یکطرفه و شیر گازی چیست؟

شیر یکطرفه باعث می شود تا هوا در یک جهت یعنی از هواساز به مخزن جریان داشته باشد و مانع بازگشت جریان هوای فشرده از مخزن به واحد هواساز می شود و به صورت خودکار عمل می کند. شیر گازی فقط تنظیم کننده میزان خروج هوای فشرده از مخزن می باشد و به صورت دستی توسط اپراتور باید باز و بسته شود.

 

سوال سوم: ویژگی هواساز با کیفیت چیست؟

هواساز خوب کمپرسور باید ۹ ویژگی و مشخصه داشته باشد که در ادامه آن ها را ذکر خواهم کرد.

 •  دو سر درگیر بودن میل لنگ
 • تولید هوا در دو مرحله
 •  دوجداره بودن کارتر
 • مجهز به افتر کولر
 • سیلندرهای چدنی
 • صدای پایین
 • عمرطولانی
 • گرم نکردن در شرایط مختلف
 •  لرزش و ویبره پایین به علت دقت در تولید و بالانس بودن سیستم

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من