ایرند کمپرسور چیست و بهترین برند آن کدام است؟

ایرند کمپرسور، واحد هواساز کمپرسور اسکرو است که از دو دو روتور مارپیچ female و male تشکیل شده است که وظیفه فشرده سازی هوا را دارد. در حال حاظر در ایران سه برند ایرند کمپرسور اسکرو به نام های روتورکمپ، ارزن و ترمومکانیکا وجود دارد. برای نقد و بررسی و مقایسه این سه برند در ادامه با من همراه باشید.

ایرند قطعه ای بسیار مهم در ساختار کمپرسور اسکرو است به طوری که آن را قلب تپنده کمپرسور می دانند.

بهترین برند ایرند کمپرسور کدام است ؟

احتمالا با شرکت های زیادی تماس گرفتید و هر کدامشان ایرندی که موجود داشته را کلی تعریف کرده و از ایرندهای دیگر نه!

اما واقعیت ماجرا چیست؟

هر سه برند از لحاظ کیفیت در سطح بالایی هستند ولی با قیمتهای متفاوت! در اینجا می خواهم این سه برند را از دو زاویه یعنی بصورت علمی، تئوری و هم بصورت عملی و در واقعیت بررسی کنم.

 

ایرند (هواساز) ارزن Aerzen:

ایرند کمپرسور

ایرند کمپرسور ارزن aerzen  ساخت کشور آلمان است و که هوای فشرده را در فشار باری 4 الی 13 بار تولید می کند.

اما یک سوال جالب…

تا حالا به این موضوع فکر کردید که چرا ایرند اکثر کمپرسورهای اسکرو قدیمی یا کمپرسور اسکرو دست دوم برند ارزن aerzen هست ؟

جواب خیلی ساده است چون تقریبا تا 7 سال پیش ایرند ارزن در ایران پرطرفدار بوده ولی این چند سال اخیر استقبال از آن به مراتب کمتر از سایر ایرندهای موجود در بازار شده است تشخیص این موضوع هم خیلی راحته، کافی هست که چندتا پیش فاکتور استعلام قیمت کمپرسور اسکرو تهیه کنید شاید یکی از آن هم با ایرند ارزن تولید نشده باشد.

 

آیا محبوبیت کم ایرند ارزن در ایران به معنای کیفیت پایین آن است ؟

البته که چنین نیست و کیفیت ایرند ارزن بسیار بالا و هم ردیف سایر ایرندها هست اما بخاطر محدودیت های این سالهای اخیر قیمت ارزن نسبت به سایر برندهای خیلی بالا و پرت است…اما چرا میگم پرت؟

 

ماجرایی که هفته پیش برایم پیش آمد را برایتان می گویم تا دقیقا متوجه منظورم بشوی…

یکی از مشتریان که با من تماس گرفته بود درخواست کمپرسور اسکرو 3 متر مکعب را داشت اما می خواست به صورت سفارشی از ایرند ارزن aerzen در ساخت کمپرسور اسکرو استفاده کنیم.

طبیعتا با چندتا از واردکنندگان ایرند ارزن تماس گرفتم و استعلام قیمت گرفتم چیزی که خیلی باعث تعجب من شد و می دانم که باورش برایتان کمی ممکن است سخت باشد این بود که استعلام قیمت ها حدود 9 میلیون تومان اختلاف قیمت داشتند.

در نتیجه انتخاب ایرند ارزان اصلا تصمیم منطقی نبود! اگر چه که کیفیت خوبی هم دارد مخصوصا سری VMX این برند.

 

ایرند (هواساز) روتورکمپ Rotorcomp:

ایرند کمپرسور

ایرند کمپرسور روتورکمپ rotorcomp ساخت کشور آلمان است و که هوای فشرده را در فشار باری 5 الی 17 بار تولید می کند.

 

چرا ایرند روتورکمپ در ایران محبوبیت زیادی دارد ؟

ایرند روتورکمپ آلمان در ایران نسبت به سایر برندهای دیگر طرفداران بیشتری دارد حتما دقت کردید که اگر مثلا 10 استعلام قیمت برای خرید کمپرسور اسکرو گرفته باشید حداقل 9 تای آنها ایرند روتورکمپ هست.

بخاطر اینکه واردات این ایرند راحتر هست و چون طبیعتا واردکنندگان می توانند تعداد زیادی از این ایرند را وارد ایران کنند از نظر قیمتی هم ثبات بیشتر و هم قیمت مناسبتری دارد. قیمت روتورکمپ بر اساس قیمت یورو تعیین می شود اگر یورو بالا رود قیمت رتورکمپ طبیعتا بیشتر شده و زمانی که یورو پایین بیاید قیمت روتورکمپ هم پایین میاید.

استراتژی صحیح مارکتینگی که وارد کنندگان روتورکمپ در ایران اتخاذ کردند سبب شده اکثر تولید کنندگان کمپرسور اسکرو سراغ برند روتورکمپ بروند و این موضوع در حالی است که ایرند روتورکمپ از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.

ایرند های روتورکمپ تقریبا هر نیازی را برای کمپرسور اسکرو پوشش می دهند. تفاوتی نمی کند یک کمپرسور اسکرو تسمه ای بخواهی یا کوپل مستقیم، روتورکمپ برای هر کدام ایرند با کیفیتی ارائه می دهد.

 

ایرند (هواساز) ترمومکانیکا TMC:

ایرند کمپرسور

ایرند کمپرسور ترمومکانیکا  tmc  ساخت کشور ایتالیا است و که هوای فشرده را در فشار باری 3 الی 15 بار تولید می کند.

 

آیا شایعه کیفیت و طول عمر پایین ترمومکانیکا واقعا صحت دارد ؟

ممکن است در بعضی از وب سایتها این شایعه را دیده باشید و یا از فروشندگان کمپرسور شنیده باشید که ترمومکانیکا اصلا کیفیت خوبی نداره و خیلی زود دچار استهلاک می شود و کلی هم سند و مدرک برایتان می آورند( که البته هیچ اعتباری ندارد و صرفا جنبه تبلیغ منفی دارند)، اما تا چه حد این شایعات و تبلیغات منفی صحت دارد. در ادامه با من همراه باش.

قبل از هر چیزی بهتر است این را بگویم که واقعا ایرند ترمومکانیکا کیفیت خوبی دارد و همچون سایر ایرندها دارای طول عمر استانداردی است.

 

چطور شایعه کیفیت بد ترمومکانیکا شکل گرفت؟

داستان به 5 سال پیش بر می گردد به لحاظ اخلاقی اسم شرکتی را نمی برم و به جای نام آنها از x و y استفاده می کنم.

شرکت x را وارد کننده اصلی ایرند ترمومکانیکا در ایران در نظر بگیرید و شرکت y یک شرکت جدیدی است که به تازگی وارد این صنعت شده است.

شرکت x برای حمایت از شرکت نو پا y، تصمیم می گیرد کمپرسورهای اسکرو آماده خود را به شرکت y بدهد تا شرکت y با فروش آنها رشد کند.

بعد از یکسال شرکت y که از زیادی مشتریان و سود زیاد دچار طمع شد و تصمیم گرفت شروع به ساختن کمپرسورهای اسکرو کند اما با ایرند متفاوت نه ترمومکانیکا، حالا چرا؟

برای اینکه شرکت y دانش فنی ساخت کمپرسور اسکرو را بدست آورده بود و تصمیم گرفت برای سود بیشتر خودش اقدام به ساخت و تولید کمپرسور اسکرو کند.

شرکت y شروع به یک رقابت منفی علیه شرکت x می کند و با تبلیغات منفی و شایعه پراکنی سعی می کند رقیب خود یعنی شرکت x را از بازار حذف کند!

از آنجاییکه شرکت x اقدام متقابل نکرد و به نوعی بزرگی کرد و به کار خود همچنان ادامه داد، اما همین موضوع باعث شد شایعات کم و بیش باقی بمانند.

 

مقایسه و بررسی کیفیت 3 برند ایرند در واقعیت:

برحسب تجربه ای که سالیان سال در ساخت کمپرسور اسکرو داشتم می توانم به جرات بگویم که کیفیت این 3 برند ایرند ( روتورکمپ، ارزن، ترمومکانیکا ) به لحاظ طول عمر و کارکرد بسیار مشابه همدیگر هستند و هیچگونه برتری نسبت به هم ندارند.

این موضوع را به دور از تعصب و جهت گیری می گویم چرا که ایرند کمپرسور های اسکرو ساخت شرکت ما، روتورکمپ است. (در واقع شاید برایمان راحت تر بود که می گفتیم روتورکمپ بی شک بهترین است اما هدف ما در وهله اول صداقت است و نه فروش به هر قیمتی)

 

اما چطور به این نتیجه در عمل رسیدیم که هیچکدام از ایرندها به دیگری برتری ندارند؟

از آنجایی که واحد تعمیرات کمپرسور شرکت یکی از مراکز اصلی و پر رفت و آمد است، در طول این سال ها دیدیم که تقریبا طول عمر و نیاز به تعمیر هر سه ایرند تقریبا یکسان است.

 

کلام پایانی:

در طول این مطلب با همدیگر متوجه شدیم که هیچکدام از 3 ایرند کمپرسور بر دیگری برتری ندارند و تقریبا چه به لحاظ طول عمر و چه به لحاظ کیفیت مشابه همدیگر هستند. هر 3 ایرند به راحتی تعمیر می شوند اما اگر ایرند طوری آسیب دیده باشد که قابل تعمیر نباشد، فراهم کردن یک ایرند روتورکمپ (به علت واردات گسترده) از سایر ایرند ها ساده تر است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *