کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور چیست و چطور انتخاب کنیم

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

ایرند کمپرسور چیست و چطور انتخاب کنیم

هواساز یا ایرند Air End قطعه ای حیاتی در کمپرسور اسکرو است که وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد.

 

🔴 ایرند چگونه کار می‌کند؟

ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر می‌چرخند. این روتور‌ها، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی، فشار و دمای هوا را افزایش می‌دهد.

انتخاب درست ایرند از آنجایی حائز اهمیت است که تاثیر مستقیمی روی کیفیت و طول عمر کمپرسور اسکرو می گذارد. برای انتخاب درست ایرند باید بتوانیم به سوال های زیر پاسخ دهیم.

 

 • هواساز یا ایرند کمپرسور چیست؟
 • ایرند کمپرسور چطور کار می کند؟
 • چند نوع ایرند وجود دارد؟
 • چطور ایرند خوب و با کیفیتی انتخاب کنیم؟
 • از بین برند های موجود در ایرند کدام برند ایرند بهتر است؟

 

🟢 هواساز یا ایرند کمپرسور چیست؟

ایرند، قلب تپنده کمپرسور اسکرو است که با دریافت انرژی از الکتروموتور، هوای ورودی را فشرده می کند.

ایرند از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که به هم متصل شده و در جهت مخالف می چرخند. با چرخش روتورها، هوا به داخل کمپرسور کشیده شده و بین روتورها فشرده می شود. سپس هوای فشرده با فشار زیاد به داخل مخزن سپراتور تخلیه می شود.

هوای فشرده ای که ایرند تولید می کند، داغ و روغنی است. رادیاتور کمپرسور دمای آن را پایین می آورد و روغن موجود در هوا به وسیله مخزن سپراتور Separator Tank و فیلتر سپراتور Separator Filter جدا می شود.

 

🟢 ایرند چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد ایرند از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که به هم متصل شده و در جهت مخالف می چرخند. روتور نر دارای چهار لوب و روتور ماده دارای شش لوب است.

دو روتور با فاصله کوچکی که به عنوان شکاف کاری شناخته می شود از هم جدا می شوند. با چرخش روتورها، لوب‌های روتور نر با فضاهای بین لوب‌های روتور ماده درگیر می‌شوند و مجموعه‌ای از حفره‌های هوا را ایجاد می‌کنند که در حین حرکت در امتداد روتورها به تدریج فشرده می‌شوند.

 

🟢 چند نوع ایرند وجود دارد؟

بطور کلی دو نوع ایرند وجود دارد:

 • ایرند روغنی Oil Inject
 • ایرند بدون روغن Oil Free

 

☑️ایرند روغنی oil inject چیست:

ایرند oil inject برای روانکاری روتور ها و برینگ ها نیاز به روغن دارد. این نوع ایرند بیشتر در مصارف صنعتی که حجم بالایی از هوای فشرده مورد نیاز است استفاده می شود.

مانند سری EVO ایرند روتورکمپ Rotorcomp آلمان یا سری FSN ایرند فینی Fini ایتالیا که نام آنها را در زمان استعلام قیمت کمپرسور اسکرو می شنوید.

 

☑️ایرند بدون روغن oil free چیست:

ایرند oil free نیازی به روغن ندارد و بیشتر در صنایعی مانند غذا و دارو که بشدت به روغن حساس هستند استفاده می شود. به کمپرسور هایی که از این نوع ایرند استفاده می کنند کمپرسور اویل فری نیز می گویند.

در انتخاب این کمپرسور یا ایرند oil free باید دقت داشت چرا که علاوه بر قیمت زیادی که دارند از طول عمر نسبتا کمی برخوردار هستند.

 

🔴 چطور ایرند خوبی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب درست ایرند باید چند فاکتور را در نظر بگیریم که در ادامه به ترتیب هر کدام را ساده و مختصر توضیح خواهم داد.

 

✅ چرا کارایی ایرند مهم است؟

راندمان ایرند مستقیماً بر عملکرد کمپرسور اسکرو و همچنین مصرف انرژی تأثیر مستقیم می گذارد.

ایرندی خوب است که بتواند در عین مصرف انرژی بهینه تر و کمتر به تولید هوای فشرده با دور پایین بپردازد. برای درک ساده تر این موضوع اجازه دهید نمودار دو ایرند را با همدیگر بررسی کنیم.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید ایرند روتورکمپ برای تولید ۳ متر مکعب هوای فشرده تقریبا ۳۶۰۰ دور می زند.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

اما ایرند ترمومکانیکا برای تولید ۳ متر مکعب هوای فشرده نیاز به چیزی حدود ۵۷۰۰ دور دارد. پس به وضوح ایرند اولی (روتورکمپ) عملکرد بهتری با مصرف انرژی بهینه تری دارد.

 

✅ چرا کارایی ایرند را اندازه گیری کنیم؟

کارایی ایرند را با توان مخصوص آن اندازه گیری می کنند. این توان مخصوص بیان می کند که ایرند به چه مقدر توان (قدرت) نیاز دارد تا بتواند یک متر مکعب هوای فشرده تولید کند.

cubic meter of compressed air per minute= m3/min

هر چقدر این توان کمتر باشد نشان دهنده بهتر بودن ایرند است که در مثال بالا با همدیگر یک نمونه آن را دیدیم.

 

✅ عوامل موثر در کیفیت ایرند چیست؟

برای تشخیص کیفیت ایرند عوامل متعددی وجود دارد که آنها را می توان در طراحی و متریال ساخت ایرند مشاهده نمود.

طراحی ایرند، مانند مشخصات روتور، فاصله و جهت گیری مستقیماً بر کارایی آن تأثیر می گذارد. ایرند با کیفیت بالا با تلورانس های محکم تر و متریال بهتر نیز به کارایی بالاتر کمک می کند.

همچنین نگهداری مناسب، از جمله تمیز کردن منظم، روغن کاری، و تعویض اجزای فرسوده نیز برای حفظ کارایی ایرند بسیار مهم است.

 

🔴 از بین برند های موجود در ایران کدام برند ایرند بهتر است؟

وارد کنندگان ایرند در ایران برند های متنوعی وارد می کنند که بعضی از برند ها بصورت انحصاری و برخی دیگر بصورت گسترده وارد ایران می شوند.

اما اگر بخواهیم معروف ترین آن ها را با همدیگر مقایسه کنیم به لیست پنج تایی زیر خواهیم رسید.

 • روتورکمپ
 • فینی
 • ترمومکانیکا
 • ارزن
 • گاردنر دنور

 

✅ کدامیک بهترین برند ایرند است؟

از بین این لیست برند روتورکمپ rotorcomp آلمان از سایرین بهتر است. اما چرا؟

دلیل اول اینکه واردات گسترده ای دارد. به همین دلیل همیشه قیمت شفافی دارد و اگر تحت هر شرایطی ایرند دچار مشکل شود به راحتی می توان آن را از بازار تهیه کرد و جایگزین کرد.

دلیل دوم اینکه شرکت روتورکمپ سال هاست که روی بهینه سازی ایرند وقت و انرژی گذاشته است به همین دلیل این ایرند ها به لحاظ راندمان و مصرف انرژی در نوع خود بی نظیر هستند و در سراسر دنیا بسیار محبوب شده اند.

دلیل سوم اینکه اگر برای خرید کمپرسور اسکرو از ۱۰ شرکت استعلام قیمت بگیرید ۹ تای آنها حتما کمپرسور را با ایرند روتورکمپ فاکتور می کنند.

 

❌ از کدام برند های ایرند دوری کنیم؟

توصیه می کنم از برند هایی که واردات انحصاری دارند خودداری کنید. البته نه به این علت که کیفیت بدی دارند بلکه به خاطر مسایلی که بعد از خرید ایرند برای تان رخ می دهد.

واردات انحصاری توسط شرکت های واسط انجام نمی شود بلکه توسط خود سازنده کمپرسور انجام می شود در نتیجه شما هیچوقت نمی توانید در عمل کیفیت آن ایرند را با سایر رقبا بررسی کنید و فقط باید به تئوری روی کاغذ نوشته شده بسنده کنید.

و از همه این موار مهمتر این است که این ایرند ها قیمت شفافی ندارند و اگر دچار مشکل شوند به سختی می توانید جایگزین آن را پیدا کنید.

 

 

🟢 جمع بندی:

خلاصه و چکیده آنچه در این مطلب گفته شد این بود که ایرند یا واحد هواساز کمپرسور اسکرو نقش اساسی در عملکرد و طول عمر کمپرسور دارد. برند های متعددی از ایرند وارد ایران می شوند که برخی بصورت گسترده وارد می شوند و برخی دیگر بصورت انحصاری.

برند هایی که بصورت انحصاری وارد می شوند نمی توانند آنطور که باید و شاید با سایر برند های ایرند رقابت کنند به همین خاطر اکثر گمنام می مانند و در بیشتر اوقات اگر به مشکل بخورند به سختی می توان آن ها را جایگزین کرد.

اما در کنار تمامی برندهای ایرند، برند روتورکمپ آلمان و فینی ایتالیا بهترین عملکرد را از خود نشان داده اند ولی به لحاظ محبوبیت و قیمت خوب، برند روتورکمپ همچنان یکتاز میدان است.

5/5 - (11 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

15 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من