ایرند کمپرسور چیست و بهترین برند آن کدام است؟

ایرند کمپرسور، واحد هواسازی کمپرسور اسکرو است که به وسیله دو روتور مارپیچ female و male عملیات فشرده سازی هوا را انجام می دهد. در ایران سه برند مطرح ایرند کمپرسور به نام های روتورکمپ، ارزن و ترمومکانیکا وجود دارد که در این مطلب می خواهیم بصورت کامل به نقد و بررسی و مقایسه آن ها بپردازیم.

همانطور که می دانید قلپ تپنده کمپرسور اسکرو، ایرند آن است. طبیعتا هر چقدر که از کیفیت و طول عمر بالاتری برخوردار باشد کمپرسور بهتری خواهیم داشت.

شایعات زیادی نسبت به اینکه کدام یک از سه برند موجود در ایران از دیگری بهتر است وجود دارد اما می خواهیم بصورت صادقانه و علمی به تمام این شایعات پایان دهیم و با همدیگر متوجه شویم واقعا کدامیک ایرند کمپرسور بهتری است.

 

برند های مطرح ایرند کمپرسور در ایران

قبل از هر چیزی برویم سراع معرفی هر سه برند تولید کننده ایرند کمپرسور

 

ایرند (هواساز) ارزن Aerzen:

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور ارزن aerzen ساخت کشور آلمان است و در محدود فشار باری 4 الی 13 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند.

اگر سراغ کمپرسور های اسکرو قدیمی بروید یا اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو دست دوم داشته باشید به احتمال زیاد داخل آن یک ایرند ارزن را مشاهده خواهید کرد. چرا؟

چون این ایرند کمپرسور از قدیم در ایران محبوب بوده است اما رفته رفته استقبال از آن کم شد تا جایی که اگر امروز 10 تا پیش فاکتور استعلام قیمت کمپرسور اسکرو بگیرید شاید یکی آن هم با ایرند ارزن تولید نشده باشد.

شاید اصلی ترین دلیل استقبال کم از ارزن، قیمت به نسبت بالای آن به دلیل واردات محدود آن باشد.

از آنجایی که ایرند کمپرسور ارزن، واردات محدودی در ایران دارد قیمت های آن کمی پرت می باشد. اجازه بده ماجرای هفته پیش را تعریف کنم تا دقیقا متوجه شوی چرا می گویم قیمت ارزن پرت است.

هفته پیش بود که یکی از مشتریان سفارش کمپرسور اسکرو 3 متر مکعب داد اما اصرار داشت که حتما با ایرند ارزن aerzen این کمپرسور را بسازیم.

به همین دلیل با چندتا از وارد کنندگان ارزن تماس گرفتیم و استعلام قیمت گرفتیم. شاید باورش کمی سخت باشد اما بعضی از این استعلام قیمت ها با همدیگر بیشتر از 10 میلیون تومان اختلاف داشتند.

به همین دلیل به لحاظ قیمت انتخاب ایرند ارزن کار عاقلانه ای نیست اما به لحاظ کیفیت می توان گفت یکی از با کیفیت ترین ایرند های کمپرسور اسکرو است.(مخصوصا سری VMX این برند)

 

ایرند (هواساز) روتورکمپ Rotorcomp:

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور روتورکمپ rotorcomp ساخت کشور آلمان است و در محدود فشار باری 5 الی 17 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند.

ایرند روتورکمپ رند بازار است. یعنی تقریبا از هر 10 استعلام قیمتی که برای خرید کمپرسور اسکرو میگیری 9 تای آن با ایرند روتورکمپ ارائه می شوند. اما چرا روتورکمپ تا این حد محبوب شده است؟

دلیل اول حجم بالای واردات آن و دلیل دوم قیمت عادلانه آن است. یعنی قیمت این ایرند کمپرسور با یورو بالا و پایین می آید. اگر روزی یورو بالا برود به طبع قیمت این ایرند افزایش پیدا می کند و اگر یورو پایین بیاید قیمت این ایرند هم پایین می آید.

استراتژی صحیح مارکتینگی که وارد کنندگان روتورکمپ در ایران اتخاذ کردند سبب شده اکثر تولید کنندگان کمپرسور اسکرو سراغ برند روتورکمپ بروند و این موضوع در حالی است که ایرند روتورکمپ از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.

ایرند های روتورکمپ تقریبا هر نیازی را برای کمپرسور اسکرو پوشش می دهند. تفاوتی نمی کند یک کمپرسور اسکرو تسمه ای بخواهی یا کوپل مستقیم، روتورکمپ برای هر کدام ایرند با کیفیتی ارائه می دهد.

 

ایرند (هواساز) ترمومکانیکا TMC:

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور ترمومکانیکا tmc ساخت کشور ایتالیا است و در محدود فشار باری 3 الی 15 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند.

برخلاف آنچیزی که عده ای سعی دارند در بازار شایعه کنند که کیفیت ایرند ترمومکانیکا خوب نیست و طول عمر کمی دارد، باید بگویم این ایرند ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند و مانند سایر ایرند ها طول عمر استانداری دارند.

اگر برایت جالب است که بدانی شایعه بد بودن کیفیت ترمومکانیکا از کجا شکل گرفته است، باید ماجرای آن را بشنوی.

ماجرای این شایعه به 4 الی 5 سال پیش بر می گردد. (برای اینکه تبلیغ منفی یا مثبت شرکتی نشود، بجای استفاده از نام اصلی آن ها از x و y استفاده میکنم)

شرکت x که وارد کننده اصلی ایرند های ترمومکانیکا در ایران است به شرکت نو پا y، کمپرسور اسکرو آماده می داد تا شرکت x بتواند جان بگیرد و رشد کند.

یک سال از این ماجرا گذشت و مشتریان شرکت y زیاد شدند.

حالا شرکت y یاد گرفته بود و می توانست کمپرسور اسکرو های خودش را تولید کند. اینجا بود که دست به یک رقابت منفی با شرکت x زد و شروع به شایعه پراکنی کرد. شرکت x اقدام متقابل نکرد و به نوعی بزرگی کرد اما همین موضوع باعث شد شایعات کم و بیش باقی بمانند.

 

کدامیک از 3 برند روتورکمپ، ارزن، ترمومکانیکا بهتر هستند؟

این موضوع را از دو زاویه می توان بررسی کرد.

  • زاویه اول: بصروت علمی و تئوری
  • زاویه دوم: بصورت عملی و در واقعیت

 

مقایسه و بررسی به لحاظ علمی و تئوری:

برای مقایسه به لحاظ علمی و تئوری باید به آنچه که روی کاغذ نوشته می شود و اطلاعاتی که سازندگان ایرند ارائه می دهند رجوع کنیم.

بطور مثال بیاییم برای کمپرسور اسکرو 3000 لیتر دو ایرند روتورکمپ و ترمومکانیکا را با همدیگر مقایسه کنیم.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

همانطور که در جدول مشاهده می کنید ایرند کمپرسور روتورکمپ EVO6 برای تولید هوای فشرده 3 متر مکعب به چیزی حدود 3700 دور نیاز دارد.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

و همانطور که در این جدول مشاهده می کنید ایرند کمپرسور ترمومکانیکا  SCA9 برای تولید 3 متر مکعب هوای فشرده، به چیزی حدود 5800 دور نیاز دارد.

به لحاظ تئوری می توان نتیجه گرفت به علت دور پایین تر ایرند روتورکمپ، طول عمر بیشتری نسبت به ایرند ترمومکانیکا دارد. اما آیا در عمل هم اینگونه است؟

 

مقایسه و بررسی در واقعیت و آنچه که در عمل نشان می دهند

نتایج در واقعیت با آنچه که روی کاغذ بصورت تئوری نوشته می شود تا حدی متفاوت است.

در طول سالیان سال فعالیت متوجه شده ایم که در عمل هیچکدام از ایرند ها به دیگر برتری ندارند. تا حد بسیار زیادی به لحاظ کیفیت و طول عمر مشابه همدیگر هستند.

این موضوع را به دور از تعصب و جهت گیری می گویم چرا که ایرند کمپرسور های اسکرو ساخت شرکت ما، روتورکمپ است. (در واقع شاید برایمان راحت تر بود که می گفتیم روتورکمپ بی شک بهترین است اما هدف ما در وهله اول صداقت است و نه فروش به هر قیمتی)

اما چطور به این نتیجه در عمل رسیدیم که هیچکدام از ایرندها به دیگری برتری ندارند؟

از آنجایی که واحد تعمیرات کمپرسور شرکت یکی از مراکز اصلی و پر رفت و آمد است، در طول این سال ها دیدیم که تقریبا طول عمر و نیاز به تعمیر هر سه ایرند تقریبا یکسان است.

 

کلام پایانی:

در طول این مطلب با همدیگر متوجه شدیم که هیچکدام از 3 ایرند کمپرسور بر دیگری برتری ندارند و تقریبا چه به لحاظ طول عمر و چه به لحاظ کیفیت مشابه همدیگر هستند. هر 3 ایرند به راحتی تعمیر می شوند اما اگر ایرند طوری آسیب دیده باشد که قابل تعمیر نباشد، فراهم کردن یک ایرند روتورکمپ (به علت واردات گسترده) از سایر ایرند ها ساده تر است.

5/5 - (7 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *