کمپرسور پیستونی

12 علت خاموش شدن کمپرسور باد [راهکار سریع + توضیحات]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

12 علت خاموش شدن کمپرسور باد [راهکار سریع + توضیحات]

خاموش شدن ناگهانی کمپرسور باد یکی از مشکلاتی است که ممکن برای هر دستگاهی اتفاق بیافتد طبق تحقیقاتی که انجام شده است این مشکل بیشتر ارتباط به استفاده نادرست و عدم نگهداری صحیح کمپرسور توسط کاربر دارد.

12 علت خاموش شدن کمپرسور باد

الکتروموتور کمپرسور باد همانطور که در مقاله قطعات پمپ باد گفتیم یک قطعه ای به نام ترموستات دارد که کار این ترموستات این است که زمانیکه دما از حد استاندارد بالاتر می رود فرمان قطع برق را می دهد و کمپرسور را سریعا خاموش می کند تا از سوختن سیم پیچ ها موتور و آسیب دیدن دستگاه جلوگیری کند.

علت اول: دمای بالا کمپرسور باد

زمانیکه الکتروموتور یا دینام کمپرسور روشن است طبیعتا تولید گرما می کند که البته این گرما بایستی در حد استاندارد باشد تا از آسیب دیدن دستگاه جلوگیری شود. ولی در صورتیکه گرمای تولید شده از الکتروموتور خیلی زیاد باشد قطعه ای به نام اورلود حرارتی فرمان خاموش شدن کمپرسور هوا را صادر می کند و سریعا جریان برق را قطع می کند تا مانع سوختن و آسیب دیدن سیم پیچی ها و قطعات داخلی الکتروموتور و دیگر قطعات پمپباد شود.

پیش از معرفی یکی دیگر از علل خاموش شدن کمپرسور باد به مقاله علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو هم سر بزنید.

 

علت دوم: استفاده مداوم از کمپرسور هوا

از دیگر علتهای خاموش شدن انواع کمپرسور می توان به استفاده مداوم و بی وقفه از دستگاه اشاره کرد اصولا کمپرسور باد پیستونی برای کارهای سنگین و  مصارف طولانی مدت و مداوم را ندارند چرا که در این صورت داغ می کند و قطعه اورلود حرارتی فرمان خاموش شدن دستگاه را می دهد.

بهترین نحوه استفاده کمپرسور هوا پیستونی به این صورت است که در فاصله زمانی های مشخصی استراحت کند به طور معمول پیشنهاد می شود بعد از 3 ساعت کار دستگاه حداقل 30 دقیقه به آن اجازه استراحت بدهید تا قطعات کمپرسور باد پیستونی خنک شود.

در صورتیکه نیاز به هوای فشرده بصورت مداوم و بی وقفه دارید بهترین گزینه انتخابی برای شما کمپرسور اسکرو است که طراحی و ساختاری که دارند به هیچ عنوان داغ نمی کنند.

علت سوم: تهویه نامناسب محیط

در واقع، خاموش شدن کمپرسور باد به دلیل تهویه نامناسب، یک مکانیزم ایمنی است که از آسیب دیدن کمپرسور جلوگیری می‌کند. بنابراین کمپرسور را در محلی نصب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد و تهویه مناسبی داشته باشد که هوا به خوبی جریان داشته باشد و بتواند گرمای تولید شده از پمپباد را به بیرون انتقال بدهد تا مانع از داغ شدن دستگاه و خاموش شدن آن شود.

بهتر است برای فصل تابستان همانطور که در مقاله نگهداری از کمپرسور در تابستان گفتیم از سیستم خنک کننده مجزا مانند کولر و هواکش های قوی استفاده کنید تا دمای محیط کمپرسور باد از میزان استاندارد بیشتر نشود.

 

علت چهارم: خرابی فن خنک کننده

خاموش شدن کمپرسور

فن خنک کننده در پشت واحد هواساز یا همان سیلندر کمپرسور نصب شده است و وظیفه خنک کردن دستگاه را دارد. زمانیکه دستگاه پمپ باد را روشن می کنید الکتروموتور نیروی محرکه خود را از طریق به گردش در آوردن تسمه ها به واحد هواساز منتقل می کند. در این زمان فن خنک کننده شروع به چرخش می کند تا گرمای هواساز را به خارج انتقال بدهد و آن را خنک کند.

اگر فن خنک کننده به درستی عمل نکند دمای دستگاه بالا رفته و باعث خاموش شدن کمپرسور می شود به همین جهت گاهی اوقات بررسی کنید و از سالم بودن و کارکرد صحیح فن اطمینان حاصل کنید.

پیش از معرفی یکی دیگر از علل خاموش شدن کمپرسور از شما دعوت می کنیم به مقاله علت لرزش کمپرسور هم سر بزنید.

 

علت پنجم: خرابی قطعات الکتروموتور

نوسانات شدید برق ممکن است به قطعات داخلی الکتروموتور از جمله سیم پیچ موتور، یاتاقان ها، خازن و غیره آسیب زند و دچار خرابی و یا سوختن شود. همچنین خراب شدن سنسور فشار یا دما می تواند از دیگر دلایل خاموش شدن کمپرسور هوا شود. در اینجا به بررسی چند نمونه از خرابی قطعات می پردازیم. 

  • خرابی سیم پیچ موتور: سیم پیچ موتور مسئول تولید میدان مغناطیسی است که باعث چرخش روتور موتور می شود. اگر سیم پیچ موتور دچار خرابی شود، میدان مغناطیسی تولید نمی شود و موتور نمی تواند بچرخد.
  • خرابی یاتاقان ها: یاتاقان ها قطعاتی هستند که محور روتور موتور را در جای خود نگه می دارند. اگر یاتاقان ها دچار خرابی شوند، محور روتور نمی تواند به راحتی بچرخد و موتور می تواند خاموش شود.
  • خرابی خازن: خازن ها قطعاتی هستند که به راه اندازی موتور کمک می کنند. اگر خازن ها دچار خرابی شوند، موتور نمی تواند به درستی راه اندازی شود و ممکن است خاموش شود.

برای جلوگیری از خاموش شدن کمپرسور باد پیشنهاد می شود به صورت منظم طبق دفترچه راهنما و دستورالعمل نگهداری اقدام به سرویس و نگهداری دستگاه کنید و در صورت لزوم قطعات معیوب را تعویض و یا تعمیر کنید. برای آنشایی بیشتر با ریز این جزییات از شما دعوت می کنیم به مقاله سرویس کمپرسور پیستونی و تعمیر کمپرسور اسکرو هم سر بزنید.

علت ششم: خرابی واشر سر سیلندر

خاموش شدن کمپرسور

واشر سر سیلندر قطعه ای است که بین بلوک سیلندر و سر سیلندر قرار دارد و از نشتی روغن و هوا جلوگیری می کند در صورتیکه واشر سر سیلندر خراب شود باعث ورود روغن به محفظه احتراق شده که باعث اختلال در عملکرد احتراق می شود که در نهایت موجب خاموش شدن ناگهانی کمپرسور باد می شود.

3 علت خرابی واشر سرسیلندر

  • کم شدن قدرت کمپرسور
  • داغ شدن بیش از حد کمپرسور
  • کم شدن میزان روغن

 

قبل معرفی یکی دیگر از علت های خاموش شدن انواع کمپرسور باد از شما دعوت می کنیم به مقاله کاهش صدای کمپرسور هوا هم سر بزنید.

علت هفتم: نشتی هوا یا روغن

نشتی هوا یا روغن در سیستم (نشتی هوا یا روغن باعث کاهش فشار هوا می‌شود. در نتیجه، کمپرسور برای جبران این کاهش فشار، با دور بالاتری کار می‌کند و در نهایت به دلیل داغ شدن بیش از حد خاموش می‌شود.)

قطعاتی که داخل واحد هواساز هستند بوسیله روغن روانکاری و خنک می شوند در صورتی که نشتی روغن وجود داشته باشد قطعات با یکدیگر دچار اصطحکاک می شوند و آسیب می بینند از طرفی کم بودن روغن در کمپرسور باعث افزایش دما دستگاه شده که در نهایت باعث خاموش شدن کمپرسور هوا می شود.

برای آشنایی بیشتر با روغن کمپرسور از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین روغن پمپ باد سر بزنید.

علت هشتم: تنظیمات نادرست پرشر سوئیچ

خاموش شدن کمپرسور

در صورتیکه کاربر بدون هماهنگی با شرکت سازنده و اشتباهی پرشر سوئیچ را تنظیم کند موجب خاموش شدن کمپرسور باد می شود. پرشر سوئیچ وضیفه تنظیم فشار هوا خروجی کمپرسور را دارد.

اگر فشار تنظیم شده بیشتر از حد استاندارد باشد کمپرسور باد برای تولید فشار بیشتر مجبور است سخت تر کار کند که باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور شده و در نهایت دستگاه خاموش می شود.

 

علت نهم: نامناسب بودن روغن

روغن مناسب کمپرسور باد پیستونی VDL100 است اگر از روغن نامناسبی استفاده کنید دستگاه پمپ باد شما دچار آسیب جدی می شود. چرا که روغن نقش بسیار مهمی در روانکاری و خنک کاری قطعات کمپرسور هوا دارد.

در صورتیکه از روغن VDL100 استفاده نکنید باعث داغ کردن و خاموش شدن کمپرسور باد شود. مشخصات فیزیکی و شیمیایی روغن VDL100 را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

 

مشخصات روغن گرانروی 40°C 100°C شاخص گرانروی نقطه اشتعال C° نقطه ریزش C° دانسیته C°15 kg/m³
روغن کمپرسور 100 VDL 100 11 95 244 9- 885

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله بهترین روغن برای پمپ باد سر بزنید.

علت دهم: اختلال در سیستم برق

کمپرسور باد یک دستگاه الکتریکی است که با نیروی برق کار می کند کوچکترین اختلال در سیستم برق می تواند باعث خاموش شدن کمپرسور هوا شود.

3 علت اختلال در سیستم برق 

  • قطع برق
  • افت ولتاژ
  • نوسان ولتاژ

برای جلوگیری از اختلال برق در سیستم می توانید از استابلایزر ولتاژ در زمان نوسانات برق و همچنین کمپرسور باد را به منبع برق اضطراری مانند ژنراتور وصل کنید.

علت یازدهم: اتصالات نامناسب

از دیگر دلایل خاموش شدن کمپرسور باد می توان به اتصالات نامناسب از جمله استفاده از سیم های نامناسب،لحیم کاری ضعیف و شل بودن اتصالات اشاره کرد. که در این صورت باعث افزایش مقاومت الکتریکی در مدار آن شده که این امر باعث افزایش جریان برق شده که کمپرسور دچار اضافه بار می شود و در این حالت دستگاه خاموش می شود.

علت دوازدهم: کثیف بودن فیلتر هوا

خاموش شدن کمپرسور

کثیف بودن فیلتر هوا مانع از ورود هوای کافی و تمیز به کمپرسور می شود که به علت کاهش جزیان هوای ورودی، کمپرسور مجبور است سخت تر کار کند و خود باعث داغ کردن دستگاه و در نهایت خاموش شدن کمپرسور باد می شود.

فیلتر هوا وظیفه محافظت از کمپرسور در برابر ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل آن را دارد. اگر فیلتر هوا کثیف یا مسدود شود، مانع از ورود هوای کافی به کمپرسور می شود. این امر باعث افزایش دمای کمپرسور و در نهایت خاموش شدن آن می شود.

توصیه می شود که هر ماه فیلتر هوا کمپرسور را بوسیله باد گرفتن تمیز کنید و یا در صورت اشباع شدن آن اقدام به تعویض نمودن آن کنید.

 

شرکت روتورکمپ آلمان علت خاموش شدن کمپرسور و راهکار عیب یابی آن را این چنین بیان کرده است.

Air compressor in the operation of the sudden stop of the reasons are:(1) The suction pressure is too low, lower than the pressure relay low pressure lower limit; (2) Exhaust pressure is too high, causing high-voltage relay power failure;(3) Oil pressure is too low, hydraulic relay action relay;(4) Motor overload, thermal relay action relay.

Air compressor sudden shutdown method:(1) Check the reason for the pipeline is blocked to smooth the pipeline, such as the lack of system to add the refrigerant; (2) Check the condenser cooling or cooling air volume;(3) Check the oil system piping and oil pump;(4) Check the power supply voltage is low or the cooling load is too large.

 

ترجمه متن بالا در زیر آورده شده است

دلایل احتمالی خاموش شدن ناگهانی کمپرسور هوا در حین کار عبارتند از:

۱. فشار مکش خیلی پایین: این فشار باید بالاتر از حداقل فشار مجاز تنظیم شده روی رله فشار باشد. ۲. فشار خروجی خیلی بالا: فشار بیش از حد خروجی باعث قطع شدن رله جریان بالا و خاموش شدن کمپرسور می‌شود. ۳. فشار روغن خیلی پایین: پایین بودن فشار روغن باعث فعال شدن رله هیدرولیک و خاموش شدن کمپرسور می‌گردد. ۴. اضافه بار موتور: اگر موتور بیش از حد بار داشته باشد، رله حرارتی عمل کرده و کمپرسور خاموش می‌شود.

روش‌های بررسی و رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی کمپرسور هوا:

۱. لوله‌های ورودی و خروجی: انسداد احتمالی لوله‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تمیز کنید. همچنین، کمبود سیال در سیستم و نیاز به اضافه کردن مبرد را چک کنید. ۲. سیستم خنک کننده: عملکرد کندانسور و میزان جریان هوای خنک‌کننده را بررسی کنید. ۳. سیستم روغن: لوله‌های روغن و پمپ روغن را از نظر نشتی یا خرابی بررسی کنید. ۴. منبع تغذیه: ولتاژ برق را چک کنید و مطمئن شوید که پایین نیست. همچنین، بررسی کنید که آیا بار خنک‌کننده روی کمپرسور بیش از حد زیاد است یا خیر.

خلاصه و جمع بندی کلی

خاموش شدن ناگهانی کمپرسور باد می‌تواند به دلیل داغ شدن بیش از حد، خرابی قطعات داخلی کمپرسور یا نشتی هوا یا روغن در سیستم باشد. برای جلوگیری از این مشکل، باید از سیستم تهویه مناسب، روغن مناسب، استراحت دادن به کمپرسور و بررسی منظم آن استفاده کرد.

سوالات متدوال

سوال اول: مهمترین دلیل خاموش شدن کمپرسور باد چیست؟

بالا رفتن دمای کمپرسور یکی از اصلی ترین دلایل خاموش شدن کمپرسور است برای اینکه در این زمان ترموستات الکتروموتور فرمان قطع برق می دهد تا از آسیب به قطعات جلوگیری کند. سیستم تهویه مناسبی برای خنک کردن دستگاه در نظر بگیرید و فیلتر هوا واحد هواساز کمپرسور را ماهانه تمیز کنید تا ذرات گرد و غبار وارد سیلندر نشود.

 

سوال دوم: برای کمپرسور پیستونی از چه روغنی استفاده کنم؟

بهترین و مناسب ترین روغن برای پمپباد پیستونی روغن VDL100 است.

 

سوال سوم: چه میزان روغن در واحد هواساز کمپرسور بریزم؟

روغن را تا خط اندازه ای که روی شیشه روغن نما هواساز مشخص شده است بریزید این خط تقریبا وسط شیشه روغن نما هست. سطح روغن را هفتگی چک کنید تا از خط نشان داده شده پایین تر نیاید زیرا روغن نقش اساسی در روانکاری قطعات و خنک کاری دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من