کمپرسور اسکرو

نحوه صحیح خاموش کردن کمپرسور اسکرو [فیلم آموزشی + توضیحات]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

نحوه صحیح خاموش کردن کمپرسور اسکرو [فیلم آموزشی + توضیحات]

امروز می خواهم درباره نحوه صحیح خاموش کردن کمپرسور اسکرو توضیح بدهم.

شاید به ظاهر موضوع ساده یا پیش پا افتاده ای باشد اما اکثر افرادی که از کمپرسور استفاده می کنند این کار را به روش اشتباهی انجام می دهند که منجربه کاهش شدید عمر کمپرسور و سوختن الکتروموتور می شود.

در این آموزش سعی می کنم به زبان ساده و روان کل ماجرای نحوه خاموش کردن کمپرسور را به صورت علمی و عملی توضیح دهم.

 

روش درست خاموش کردن کمپرسور اسکرو

از ۳ طریق می توانیم یک کمپرسور اسکرو را خاموش کنیم:

  1. دکمه اضطراری Emergency
  2. کلید اتومات یا کلید مینیاتوری
  3. دکمه قرمز رنگ روی کنترل پنل

سوال اینجاست کدام یک از این ۳ روش درست است و به کمپرسور آسیبی وارد نمی کند؟

قبل از اینکه توضیح دهم بهتر است با وظیفه اصلی هر کدام از این دکمه ها آشنا شویم.

 

وظیفه دکمه اضطراری Emergency چیست:

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید به دکمه قرمز رنگ دایره ای شکل برجسته ای که کنار کنترل پنل قرار دارد دکمه اضطراری Emergency می گویند.

این دکمه می تواند در کسری از ثانیه کمپرسور اسکرو را خاموش کند اما وظیفه اصلی این دکمه این است که در شرایط بحرانی یا خطر از آن استفاده شود تا به صورت اجباری Force و تحت فشار کمپرسور را خاموش کند.

 

وظیفه کلید اتومات یا کلید مینیاتوری چیست:

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید کلید اتومات (یا کلید مینیاتوری در کمپرسور های کوچکتر) وظیفه قطع و وصل کردن برق کمپرسور اسکرو را دارند.

وظیفه اصلی این کلید روشن کردن اولیه کمپرسور است که برق را به سراسر سیستم می رساند و کنترل پنل را آماده به کار می کند. از طریق Off کردن این کلید می توان کمپرسور را به صورت کامل خاموش نمود.

 

وظیفه دکمه Zero کنترل پنل چیست:

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید دکمه Zero یا صفر قرمز رنگ که روی کنترل پنل قرار دارد.

وظیفه این دکمه خاموش کردن امن کمپرسور اسکرو است منتهی زمانی که این دکمه را فشار می دهید بعد از ۱۵ تا ۲۰ ثانیه کمپرسور خاموش می شود.

 

زمان خاموش کردن کمپرسور اسکرو چه اتفاقی می افتد

زمانی که ما کمپرسور اسکرو را به روش صحیح یعنی با فشردن دکمه Zero کنترل پنل خاموش می کنیم کمپرسور فرصت کافی برای تخلیه فشار بادی ذخیره شده در مخزن سپریتور خواهد داشت.

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

به خاطر داشته باشید زمانی که کمپرسور روشن است و در حال کار کردن است اگر بخواهیم آن را خاموش کنیم ابتدا باید فشار باری ذخیره شده در مخزن سپریتور خالی شود.

زمانی که فشار باری مخزن سپریتور بصورت کامل تخلیه شود، تسمه های کمپرسور به راحتی با دست به حرکت در می آیند (مقاومتی سر راه شان قرار ندارد)

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

برای تست این موضوع کافی است با دست سعی کنید تسمه ها را به حرکت در بیاورید. اگر روان بود به این معناست که فشار باری در مخزن تخلیه شده است و مقاومتی برای ایرند ایجاد نکرده است.

این یعنی روش خاموش کردن کمپرسور مان صحیح بوده است. (و این حالت تنها با فشردن دکمه Zero کنترل پنل اتفاق می افتد)

اما سوال اینجاست که اگر با دکمه اضطراری یا کلید اتومات کمپرسور را خاموش کنیم چه اتفاقی می افتد؟

 

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

فشار هوا از مخزن سپریتور وارد ایرند می شود در نتیجه هوای فشرده ای که در این قسمت به دام می افتد سبب می شود تسمه به حالت سفت و غیر قابل حرکت در بیایند

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

زمانی که تسمه ها سفت می شوند یا به اصطلاح قفل می شوند الکتروموتور کمپرسور در معرض آسیب یا سوختن قرار می گیرد. اما چرا؟

چون در این حالت الکتروموتور باید فشار بسیار زیادی را برای به حرکت در آوردن ایرند متحمل شود تا بتواند به فشار باری به دام افتاده در ایرند غلبه کند.

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

در این حالت الکتروموتور برای به حرکت در آوردن ایرند مجبور می شود آمپر زیادی (بیش از حد مجاز) بکشد در نتیجه سبب آسیب دیدن یا سوختن الکتروموتور می شود.

اکثر افرادی که کمپرسور اسکرو را به روش اشتباه خاموش می کنند در مدت زمان ۶ الی 24 ماه مجبور به تعمیر یا تعویض الکتروموتور می شوند.

 

کلام پایانی:

برای خاموش کردن کمپرسور اسکرو فقط باید از دکمه Zero قرمز رنگ روی کنترل پنل استفاده کرد در غیر این صورت اگر بخواهیم با کلید اتومات یا کلید مینیاتوری یا دکمه اضطراری کمپرسور خاموش کنیم در مدت زمان کمی الکتروموتور آسیب جدی می بیند یا دچار سوختگی می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من