کمپرسور اسکرو

6 تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی [فیلم مقایسه در عمل]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

6 تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی [فیلم مقایسه در عمل]

تفاوت اصلی کمپرسور اسکرو و پیستونی در نحوه عملکرد هر یک است. کمپرسور اسکرو از دو مارپیچ (روتور) برای فشرده کردن هوا استفاده می کند در حالی که کمپرسور پیستونی از حرکت رفت و برگشتی پیستون داخل سیلندر برای انجام این کار استفاده می کند.

 

مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی

قبل از اینکه بصورت مفصل و دقیق به بررسی تفاوت های کمپرسور اسکرو و پیستونی بپردازیم بیا نگاهی به جدول مقایسه این دو کمپرسور بیاندازیم.

ویژگی کمپرسور اسکرو کمپرسور پیستونی
نحوه عملکرد مارپیچی رفت و برگشتی
تعداد قطعات متحرک کم زیاد
اصطکاک کم زیاد
عمر مفید زیاد متوسط
مصرف انرژی کم متوسط
صدای تولید شده کم زیاد
هزینه تعمیر و نگهداری متوسط کم
هزینه اولیه (قیمت) متوسط کم
ظرفیت زیاد کم
کاربرد صنایع متوسط و بزرگ صنایع کوچک، کارگاه، تعمیرگاه

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

تفاوت کمپرسور اسکرو پیستونی به نقل از شیکاگو پنوماتیک [chicago pneumatic]:

The main difference between a screw compressor and a piston (reciprocating) compressor is the way the air is compressed inside of the unit. Screw compressors use two meshing helical screws, while piston air compressors use pistons driven by a crankshaft. Another difference is the moving parts as the screw compressor has two moving parts which are not in contact while the piston compressor has a lot of moving parts. The screw compressors operate at a lower temperature and integrate a good cooling system.

chicago pneumatic

 

ترجمه این متن:

تفاوت اصلی بین کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی (پیستونی) در نحوه فشرده شدن هوا در داخل واحد است. کمپرسورهای اسکرو از دو پیچ مارپیچ مشبک استفاده می‌کنند، در حالی که کمپرسورهای هوای پیستونی از پیستون‌هایی استفاده می‌کنند که توسط میل لنگ هدایت می‌شوند. تفاوت دیگر قطعات متحرک است زیرا کمپرسور اسکرو دارای دو قسمت متحرک است که در تماس نیستند در حالی که کمپرسور پیستونی دارای قطعات متحرک زیادی است. کمپرسورهای اسکرو در دمای پایین تری کار می کنند و سیستم خنک کننده خوبی را یکپارچه می کنند.

 

۱-تفاوت صدای کمپرسور اسکرو و پیستونی

یکی از مهمترین دغدغه های مصرف کننده این است که صدای کمپرسور زیاد است و باعث ایجاد صدای اضافه و حواس پرتی برای کارکنان در محیط کار می شود. بطور کلی همیشه صدای کمپرسور پیستونی بسیار زیاد تر از کمپرسور اسکرو است. علت این موضوع هم اصطکاک بالای قطعات کمپرسور پیستونی است و این در حالی است که در کمپرسور اسکرو به دلیل تکنولوژی جدیدتر این مشکلل وجود ندارد. در این فیلم در عمل صدای کمپرسور اسکرو و پیستونی را مقایسه می کنیم.

 

 

۲-مقایسه عملکرد کمپرسور اسکرو و پیستونی

کمپرسور های جا به جایی مثبت به لحاظ عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. کمپرسور های رفت و برگشتی
  2. کمپرسور های دوار (روتاری)

انواع کمپرسور

نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی:

کمپرسور پیستونی که در دسته کمپرسور های رفت و برگشتی قرار می گیرد برای تولید هوای فشرده نیاز دارد پیستون در داخل سیلندر حرکت کند تا بتواند هوا را فشرده کند. برای درک ساده تر بهتر است به نحوه عملکرد تلمبه باد توجه کنید.

دقیقا کمپرسور پیستونی عملکرد مشابهی دارد با این تفاوت که این کار را با سرعت بسیار بالاتری انجام میدهد. به همین علت وجود اصطکاک و گرما امری اجتناب ناپذیر است. پس طبیعتا نمی تواند بطور پیوسته از کمپرسور پیستونی استفاده کرد. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و آسیب نرسیدن به دستگاه باید بصورت متناوب از دستگاه استفاده کرد.

 

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرو:

ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر می‌چرخند. این روتور‌ها، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی، فشار و دمای هوا را افزایش می‌دهد. بر خلاف کمپرسور پیستونی در کمپرسور های اسکرو سیستم خنک کننده ای متشکل از فن و رادیاتور وجود دارد که سبب کاهش دمای هوای فشرده می شود.

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

پیش از بررسی و مقایسه عمر مفید کمپرسور اسکرو و پیستونی از شما دعوت می کنیم به مقاله کمپرسور اسکرو چیست هم سر بزنید.

3-عمر مفید کدام بیشتر است؟ اسکرو یا پیستونی

عمر مفید کمپرسور پیستونی چیزی حدود ۴ الی ۵ سال است اما عمر مفید کمپرسور اسکرو حدود ۱۰ سال است. به عبارت ساده تر عمر اسکرو تقریبا ۲ برابر عمر کپرسور پیستونی است.

زمانی که می گوییم عمر مفید منظور این است که در عمر کمپرسور در حالت استاندارد است اما به شخصا کمپرسور هایی را چه از نوعی پیستونی و چه از نوع اسکرو دیده ام که عمری بالای ۱۵ سال داشته اند. طبق تجربه اگر روغن کمپرسور اسکرو یا پیستونی را به موقع تعویض کنید تاثیر مستقیمی روی افزایش عمر کمپرسور خواهد داشت.

البته یک موضوع دیگر نیز وجود دارد معمولا با گذشت هر سال صدای کمپرسور پیستونی افزایش پیدا می کند. البته این موضوع ارتباطی به عمر مفید کمپرسور ندارد اما موضوعی بود که احساس کردم باید با شما در میان بگذارم.
0
تجربه شخصی شما در این باره چیست؟x

 

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

 

4-تفاوت ظرفیت کمپرسور اسکرو و پیستونی

کمپرسور به لحاظ ظرفیت به دو دسته تقسیم می شوند ( الخصوص در ایران) :

  • کمپرسور های کوچکتر از ۱۰۰۰ لیتر
  • کمپرسور های بزرگتر از ۱2۰۰ لیتر

اگر نیاز شما به هوای فشرده کمتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه است باید سراغ کمپرسور پیستونی بروید اما اگر به ظرفیتی بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه نیاز دارید بدون شک باید سراغ کمپرسور اسکرو بروید.

 

5-تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی به لحاظ کارایی

کمپرسور پیستونی معمولا برای صنایع کوچک یا کارگاهی استفاده می شود که نیاز به مصرف پیوسته هوای فشرده ندارند چرا که کمپرسور پیستونی نمی تواند بصورت پیوسته یا ۲۴ ساعته کار کند. اما کمپرسور اسکرو برای پیوسته کار کردن ساخته شده است و به همین دلیل عموما در صنایع متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

در کنار این موضوع مصرف انرژی کمپرسور اسکرو نسبت به پیستونی بسیار بهینه تر است و حدود ۲۵٪ تا ۳۰٪ کمتر است.

 

6-اختلاف قیمت کمپرسور اسکرو و پیستونی

تا به الان در هر مقایسه ای که انجام دادیم کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی برتر بود اما به لحاظ قیمت اینگونه نیست. کمپرسور پیستونی به لحاظ ساختار ساده تری که دارد به نسبت قیمت پایین تری نیز دارد.

در واقعیت جایی که بحث قیمتی مطرح می شود زمان انتخاب کمپرسور ۱۰۰۰ لیتری می باشد چرا که در این سایز هم کمپرسور اسکرو موجود است و هم کمپرسور پیستونی. حال سوال اینجاست کدامیک انتخاب بهتر و مقرون به صرفه تری است؟

اینجور مواقع پیشنهاد من انتخاب کمپرسور پیستونی ۱۰۰۰ لیتری است. چون حقیقتا خرید کمپرسور اسکرو ۱۰۰۰ لیتری خیلی مقرون به صرفه نیست مگر اینکه ضرورت پیوسته کار کردن مطرح باشد.

 

خلاصه و جمع بندی کلی:

کمپرسور اسکرو و پیستونی از نظر نحوه عملکرد، تعداد قطعات متحرک، اصطکاک، عمر مفید، مصرف انرژی، صدای تولید شده، هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه اولیه، ظرفیت و کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند.

در یک جمله می توان گفت که کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی دارای مزایای بیشتری از جمله صدای کمتر، عمر مفید بیشتر، مصرف انرژی کمتر، اصطکاک کمتر و قابلیت کارکرد پیوسته است. البته کمپرسور پیستونی نیز مزایایی مانند قیمت پایین تر و قابلیت کارکرد در ظرفیت های پایین تر را دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من