روغن کمپرسور اسکرو یا هوای فشرده چیست؟

قطعات مکانیکی زیادی در ساخت کمپرسورهای صنعتی از جمله کمپرسور اسکرو استفاده شده است که با سرعت بسیار زیادی با یکدیگر کار می کنند.این سرعت بالا و اصطکاک بین قطعات مختلف باعث میشود کمپرسور به سرعت داغ شود و قطعات ان دچار خوردگی شود.

در کمپرسورهای روغنی یا اویل اینجکت، از روغن به منظور خنک کاری هوای فشرده، روانکاری روتورها و پوسته و همچنین جلوگیری از برگشت فشار استفاده می‌شود.

 

 

5 ویژگی مهم روغن کمپرسور اسکرو

برای فشرده سازی هوا ، روتورهایی که بصورت مارپیچ درون محفظه ایرند ( واحد هواساز ) هستند با سرعت زیادی به چرخش در می آیند که این حرکت سریع تولید گرمای زیادی می کند برای جلوگیری از آسیب و افزایش طول عمر دستگاه ، از روغن استفاده میکنیم .

1-جذب گرما: روغن کمپرسور اسکرو، گرمای تولید شده از هوای فشرده را جذب می کند و در نتیجه، کمپرسور را در دمای خنک تری نگه می دارد.

2-مقاومت در برابر اکسیداسیون: روغن کمپرسور، حاوی مواد افزودنی است که فرآیند اکسیداسیون و تشکیل اسید را به تاخیر می اندازد.

3-افزایش طول عمر دستگاه و قطعات کمپرسور: افزودنی های موجود در روغن کمپرسور، نه تنها طول عمر روان کننده را افزایش می دهد، بلکه از اجزای دستگاه، در حالت کار کردن، محافظت می کند و روان کننده را با شرایط مختلف عملکردی، سازگار می سازد.

4-ویسکوزیته مناسب حتی در دماهای سرد: اگرچه برخی از روغن ها پس از کاهش دما، کارایی خود را از دست می دهند، روغن کمپرسور هوا، ویسکوزیته خود را حتی زمانی که در حالت سرد است، حفظ می کند.

5-خاصیت ضد کف: زمانی که حباب های بزرگ هوا به سمت بالای سطح روغن می روند، کف تولید می شود. این فرآیند، اکسیداسیون را افزایش می دهد، زیرا سطح روغن را بیشتر در معرض اکسیژن قرار می دهد. بدون افزودنی های ضد کف، جداکننده های روغن توسط فوم (کف) اشباع شده و طول عمر کمپرسور کاهش می یابد. این پدیده به این دلیل است که جداکننده های روغن در حالت اشباع، یک افت فشار ایجاد می کنند که منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود.

 

بشکه روغن کمپرسور اسکرو

چه روغنی باید برای کمپرسور اسکرو استفاده کنیم ؟

زمانیکه یک کمپرسور  اسکرو خراب می شود اولین سوالی که هر کسی می پرسه در رابطه با روغن هست چون روغن نقش اساسی چه در سالم کار کردن یک کمپرسور اسکرو دارد چه در خراب شدن آن!

به صورت کلی روغنی که برای کمپرسور اسکرو استفاده می شود متفاوت از روغنی هست که برای کمپرسور پیستونی استفاده می شود. یک نوع روغن مخصوص برای کمپرسور اسکرو وجود دارد که که به این نوع می گویند VDL .

 

روغن VDL68 یا روغن هیدرولیک 68 ؟

همین VDL ها گریدهای مختلفی دارند 48 – 68 – 100 …. اما رایج ترین آنها که استفاده می شود گرید 68 است. که به آن می گویند VDL68. در این میان یک روغن دیگر وجود دارد که به آن می گویند هیدرولیک 68! حالا بعضی ها به اشتباه از روغن هیدرولیک 68 استفاده می کنند.

 

 

مزایا و معایب استفاده از روغن هیدرولیک 68

چرا هیدرولیک 68 را خیلی ها استفاده می کنند به ایم خاطر اینکه قیمت آن تقریبا نصف روغن VDL68 هست. اما معایبی دارد که هزینه تمام شده را خیلی زیاد می کند.

اولین معایب : باعث چسبندگی شدیدی بین روتورهای داخل ایرند ایجاد می کند که ایرند به شدت آسیب می بیند. طبیعتا وقتی ایرند خراب می شود هزینه تعمیر آن خیلی خیلی زیاد هست.

شاید موقع خرید تصور کنید که قیمتش نصف هست و به صرفه تر هست ولی در واقع باید اینجا چند هزار برابر هزینه صرف تعمیر ایرند ( هواساز ) کمپرسور اسکرو کنید.

دومین معایب : روغن هیدرولیک 68 آنتی فوم ندارند. آنتی فوم در واقع ماده ای هست که خاصیت ضد کف دارد. وقتی روغن ضد کف نباشد چون کف می کند که خیلی آسیب به ایرند و دستگاه می زند.

یک مثال ساده برایتان میزنم که درک این موضوع راحتر شود که اگر به جای روغن VDL68 از روغن هیدرولیک 68 استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

فکر کنید می خواهید سیب زمینی سرخ کرده درست کنید حالا اگر شما به جای روغن سرخ کردنی از روغن موتور ماشین برای سرخ کردن سیب زمینی ها استفاده کنید! چه اتفاقی می افتد؟ دستگاه گوارشتان نابود می شود.

حالا وقتی می آید از روغن هیدرولیک 68 استفاده می کنید دقیقا این اتفاق برای دستگاه کمپرسور اسکرو شما مخصوصا ایرند می افتد.

 

 روغن کمپرسور اسکرو شل کرونا 68 اصل یا تقلبی ؟

بهترین برند روغن کمپرسور اسکرو شل کرونا Shell هست. اما این shell اصل در ایران وجود دارد؟ جواب خیر هست. روغن شل که شما می بینید تنها بسته بندی و لیبل shell را دارد و محتویات درونش چیز دیگری است!

این روغن shell نیست چون شل اصلا وارد ایران نمیشود. پس حواستان به این نکته باشه ولی قیمت روغن شل را شما می گیرند!

 

 

 روغن کمپرسور اسکرو بهران

با توجه آن چیزی که بررسی کردم پیشنها من به شما روغن اسکرو برای شرکت بهران هست که واقعا کیفیت خیلی خوبی دارد.

 

انواع روغن کمپرسور اسکرو

 زمان مناسب برای تعویض روغن کمپرسور اسکرو ؟

روغن طول عمر مشخصی دارد و بعد از ان خاصیت روانکاری و گرمایی خود را از دست می دهد. هنگامی که سیلندر یا هواساز هوا را به داخل میکشد. همراه هوا مقداری خاک و ذرات الوده نیز وارد میشود که باعث میشود روغن در بلند مدت دیگر مناسب کمپرسور نباشد.

تعداد دفعاتی که باید روغن کمپسور هوا را باید تعویض کرد به کمپرسور هوا که از آن استفاده می کنید بستگی دارد زیرا زمان پس از تعویض روغن از کمپرسور به کمپرسور متفاوت است. بعضی از کمپرسورهای هوا نیاز به تعویض روغن بیشتر از بقیه دارند. کتابچه راهنمای کاربر برای کمپرسور هوا می تواند بهترین راهنما در مورد تغییر روغن کمپرسور هوا باشد. در صورتی که هیچ اطلاعاتی در کتابچه راهنما پیدا نکردید، موارد زیر را به عنوان یک قانون کلی به خاطر بسپارید.

معمولا در کمپرسور های باد پیستونی هر شش ماه یکبار یاید روغن تعویض شود.کمپرسور های اسکرو نیز بعد از هر 1500 تا 2000 ساعت باید تعویض شود.

 

روغن کمپرسور بهران

 نحوه تعویض روغن کمپرسور اسکرو

  1.  شیر مکش و رانش هوای داخل کمپرسور اسکرو را ببندید و کمی صبر کنید تا هوا کاملا تخلیه شود.
  2.  پس از تخلیه کامل هوا، درب تخلیه روغن را که در پایین ترین قسمت کمپرسور اسکرو قرار دارد را باز کنید و روغن قبلی را در یک ظرف تخلیه کنید .
  3. بوسیله یک قیف سعی کنید روغن کمپرسور اسکرو را به میزان استاندارد که اصولا روی شیشه نمایشگر است بریزید.
  4. تمام مغزی هایی که باز کردید را بسته.
  5. درب پوش را بسته شیرهای کمپرسور را باز می کنیم و پس از تست درب پوش هایی که باز کردیم سیستم آماده روشن شدن می باشد.

 

 

روغن مناسب برای کمپرسور پیستونی چیست ؟

بهترین روغن برای کمپرسورپیستونی VDL100 است. این مدل برای رطوبت کمپرسور باد پیستونی بهینه شده اند و خاصیت روانکاری مناسبی ی دارند.

 

 

وظیفه روغن در کمپرسور پیستونی چیست ؟

وقتی میل لنگ می چرخد، روغن به داخل آن فرو می رود در نتیجه چرخش بالا رفته و روغن به جداره داخلی سیلندر برخورد می کند این کار مانند قاشقک صورت می گیرد و روغن به بخش پین پیستون و رینگ ها نیز متصل می شود.

خود میل لنگ و یاتاقان ها اغلب در داخل روغن می چرخند. به این ترتیب کمپرسورهای پیستونی روغن کاری می شوند. تراکم هوا و اصطکاک قطعات سبب می شود که دمای سیستم بالا رود و قطعات کمپرسور باد پیستونی گرم می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *