کمپرسور اسکرو

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

در این مطلب قصد دارم سیر تا پیاز راهنمای خرید کمپرسور اسکرو را انجام دهم طوری که حتی اگر اولین خرید تان است بتوانید کمپرسوری با کیفیت و به قیمت تهیه کنید.

 

راهنمای انتخاب کمپرسور اسکرو با کیفیت و به قیمت:

 • کمپرسور اسکرو با کیفیت از چه قطعاتی ساخته شده است؟
 • کمپرسور اسکرو مونتاژ بخریم یا وارداتی؟
 • کمپرسور کوپل تسمه ای بخریم یا کوپل مستقیم؟
 • چطور متوجه شویم کمپرسور به قیمت است؟

 

🔴 قطعات و اجزا کمپرسور اسکرو با کیفیت

کیفیت کمپرسور اسکرو را قطعاتی که در کنار هم مونتاژ می شوند تایین می کند. هر چقدر این قطعات از برند های معتبر تر و قابل اعتماد تری باشد طبیعتا کمپرسور از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

پس در قدم اول باید برند قطعات کمپرسور اسکرو را به ترتیب اهمیت نقد و بررسی کنیم.

 • برند ایرند (هواساز)
 • برند الکتروموتور کمپرسور
 • برند تابلو برق اسکرو
 • سیستم خنک کننده کمپرسور اسکرو

 

🟢 بهترین ایرند (هواساز) کمپرسور اسکرو چیست:

ایرند قلب تپنده کمپرسور اسکرو است و وظیفه تولید هوای فشرده را بر عهده دارد. از این رو کیفیت ایرند تاثیر مستقیم بر روی کیفیت کمپرسور خواهد داشت.

اگر از تمام کمپرسورسازان ایران پیش فاکتور کمپرسور اسکرو بگیرید حتما نام یکی از این چهار ایرند (هواساز) را خواهید دید.

 • روتورکمپ آلمان Rotorcomp
 • فینی ایتالیا FSN
 • ارزن آلمان Aerzen
 • ترمومکانیکا ایتالیا TMC

 

✅ ایرند روتورکمپ آلمان: 

از بین این لیست ایرند روتورکمپ آلمان محبوبیت بیشتری در بین کمپرسورسازان دارد. اما چرا؟

ایرند های روتوکمپ واقعا به لحاظ کیفیت و طول عمر فوق العاده هستند چون تا به امروز هیچ موردی از خرابی و یا نقص فنی کمپرسور به دلیل ایرند گزارش نشده است. حداقل در طول این چندین و چند ساله من ندیدم.

اما مهمترین دلیل محبوبیت روتورکمپ در ایران واردات گسترده آن است که سبب می شود قیمت آن همیشه شفاف باشد.

 

✅ ایرند فینی ایتالیا:

ایرند فینی یک هواساز خوش ساخت ایتالیایی است که سابقه طولانی در ایران ندارد اما به لحاظ کارکرد و عملکرد رقیب سرسخت روتوکمپ آلمان است.

همین امر سبب شده به سرعت جای خود را دل کمپرسور های اسکرو باز کند. صادقانه بگویم به لحاظ کیفیت و عمر مفید شخصا اختلافی که قابل بیان کردن باشد بین فینی ایتالیا و روتورکمپ آلمان ندیدم.

 

☑️ ایرند ارزن آلمان و ترمکانیکا ایتالیا:

ارزن Aerzen و ترمومکانیکا Tmc هر دو ایرند های خوبی هستند که در بازار ایران بصورت بسیار محدود مورد استفاده قرار می گیرند. و از آنجایی که واردات محدود یا انحصاری دارند سبب شده مورد استقبال اکثریت قرار نگیرد.

به همیل دلیل نام این دو ایرند را خیلی کم خواهید شنید از این رو شخصا پیشنهاد نمی کنم چرا که اگر بنا به هر دلیلی اتفاقی برای ایرند رخ دهد به سادگی نمی توانید جایگزین آن را از بازار تهیه کنید و به نظرم این یکی از نکات منفی این دو ایرند است.

 

🟢 بهترین برند الکتروموتور کمپرسور اسکرو چیست:

الکتروموتور انرژی لازم را برای به حرکت در آوردن روتورهای ایرند تولید می کند از این رو قطعه مهمی در کمپرسور اسکرو محسوب می شود.

همانطور که می دانید الکتروموتور برند های زیادی در ایران دارد. اما از بین این برندها کدامیک بهتر هستند و چرا؟

در نگاه اول الکتروموتوری خوب است که سیم کشی آن تماما مسی باشد و پوسته چدنی تمیزی داشته باشد که این موضوع در اکثر الکتروموتور ها وجود دارد.

 • کایجیلی Kaijili
 • موتوژن Motogen
 • گوانلو Guanglu
 • وگ Weg

پس تا حد زیادی می توان گفت اکثر برند های الکتروموتور خوب هستند بنابراین باید بدنبال فاکتور دیگری در تایین کیفیت و آرامش خاطر این قطعه بگردیم.

برای من فاکتور گارانتی بی قید و شرط خیلی مهم است چرا که این اطمینان را به من می دهد که شرکت سازنده از کیفیت محصولش آنقدر مطمئن هست که تحت هر شرایطی حاضر است آن را تعویض کند و نه تعمیر!

 

✅ الکتروموتور پیشنهادی کمپرسور اسکرو:

از بین تمامی برند های الکتروموتور، کایجیلی انتخاب من است چرا که علاوه بر گارانتی بی قید و شرطی که ارائه می دهد دارای گواهینامه های “CCC”, “CE”, “TUV” “GS نیز میباشد و از محبوبیت فوق العاده بالایی در سطح جهانی برخوردار است.

 

🟢 بهترین برند تابلود برق کمپرسور اسکرو چیست:

در انتخاب برند قطعات تابلو برق کمپرسور باید همیشه به بالانس بین کیفیت و قیمت توجه کرد چرا که اگر فقط به یک فاکتور توجه داشته باشیم سبب می شود یا قیمت بیش از حد بالا برود یا از کیفیت زده شود.

سه برند برای قطعات تابلو برق کمپرسور در بازار وجود دارد که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند:

 • اشنایدر
 • ال اس
 • هیوندای

به ترتیب اشنایدر گران قیمت ترین است و هیوندای ضعیف ترین کیفیت تر را از بین لیست به ما ارائه می دهد.

 

✅ بهترین برند تابلو برق کمپرسور

برند ال اس LS کره جنوبی از بین لیست بهترین بالانس بین کیفیت و قیمت را ارائه می دهد و به همین دلیل است که در بین کمپرسورسازان بیشترین محبوبیت را دارد.

البته نکته ظریفی که در انتخاب قطعات تابلو برق وجود دارد این است که توان کنتاکتور ها درست انتخاب شود و سازنده کمپرسور نباید برای پایین آوردن قیمت نهایی توان کنتاکتور ها را کم در نظر بگیرد.

 

🟢 بهترین سیستم خنک کننده کمپرسور اسکرو چیست:

شاید مهمترین قسمت یک کمپرسور اسکرو، سیستم خنک کننده آن باشد که دو قطعه نقش اساسی در کیفیت آن ایفا می کنند.

 • فن کمپرسور
 • رادیاتور

دو مدل فن در کمپرسور اسکرو استفاده می شود.

 • مدل اول: فن های مکنده
 • مدل دوم: فن های دمنده

فن های دمنده همیشه کارایی و عملکرد بهتری در سیستم خنک کاری کمپرسور اسکرو دارند چرا که هوا را مستقیما به رادیاتور منتقل می کنند.

جهت بدست آوردن بهترین راندمان و عملکرد از رادیاتور باید حتما حداقل یک سایز از توان الکتروموتور بیشتر باشد. بطور مثال اگر کمپرسور اسکرو ما از یک الکتروموتور ۱۱ کیلووات استفاده می کند بهتر است رادیاتور ۲۲ کیلووات باشد تا اطمینان داشته باشیم سیستم خنک کنندگی بهترین عملکرد را دارد.

 

🔴 کمپرسور اسکرو مونتاژ بخریم یا وارداتی؟

بطور کلی دو مدل کمپرسور اسکرو در ایران وجود دارد؛

 • کمپرسور اسکرو مونتاژ
 • کمپرسور اسکرو وارداتی

 

✅ کمپرسور اسکرو مونتاژ:

کمپرسور اسکرو مونتاژ به کمپرسوری گفته می شود که قطعات آن مثل ایرند، الکتروموتور، تابلو برق، فیلتر سپراتور و… بصورت وارداتی وارد ایران می شود و سپس کمپرسورساز با توجه به کانفیگ (مهندسی چیدمان و اسمبلی) که برای کمپرسور در نظر گرفته است از آنان در ساخت کمپرسور اسکرو استفاده می کند.

به عبارت ساده تر تمام شرکت هایی که شما از آنها استعلام قیمت کمپرسور می گیرید مثل کمپرسورسازان، هوایار، بهسان و… مونتاژ کننده کمپرسور هستند.

تولید کنندگان کمپرسور اسکرو مونتاژ از آنجایی نیاز بازار ایران را در طول سالیان سال بدرستی سنجیده اند و به موضوع قیمت های رقابتی واقف هستند همیشه بهترین بالانس را بین قیمت و کیفیت ارائه می دهند.

 

☑️ کمپرسور اسکرو وارداتی:

به کمپرسور هایی که بدون هیچ دخل و تصرفی در ساخت آنها مستقیما از کشور های دیگر وارد می شوند مانند اطلس کوپکو، کایزر، اینگرسولرند و… کمپرسور وارداتی می گویند.

این کمپرسور ها به لحاظ کیفیت واقعا خوب هستند اما قیمت آنها خیلی نامتعارف با بازار است و تقریبا ۳ تا ۵ برابر نمونه مشابه مونتاژ است. و این اختلاف قیمت بخاطر اختلاف در کیفیت نیست. واقعیت ماجرا، دلالی است که این وسط اتفاق می افتد.

به همین دلیل شخصا پیشنهاد نمی کنم سراغ خرید کمپرسور وارداتی بروید. نه به این خاطر که خودم کمپرسور مونتاژ تولید می کنم بلکه به این خاطر که توجیه قیمتی ندارند و از آن مهمتر وقتی قطعه ای خراب می شود عملا آن را باید از بازار سیاه با هزینه بسیار بالا تهیه کرد.

 

🔴 کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای بخریم یا کوپل مستقیم؟

اگر بخواهم خیلی ساده و خلاصه عنوان کنم می گویم تا جایی که می توانید سراغ کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای بروید. چرا؟

دلایل متعددی دارد اما مهمترین دلیل آن این است که هر زمان که اراده کنید می توانید با تعویض پولی ها، ماکسیمم فشاری باری کمپرسور را تغییر دهید.

بطور مثال اگر در زمان خرید یک کمپرسور اسکرو با فشار ۸ بار تهیه کرده باشید بعد ها می توانید فقط با تعویض پولی ها این کمپرسور را به یک کمپرسور اسکرو با فشار ۱۲ بار ارتقا دهید اما این امکان در کوپل مستقیم وجود ندارد.

 

5/5 - (10 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

29 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من