کمپرسور اسکرو

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

در این مطلب قصد دارم سیر تا پیاز راهنمای خرید کمپرسور اسکرو به عنوان یکی از پرکاربرد ترین انواع کمپرسور را انجام دهم طوری که حتی اگر اولین خرید تان است بتوانید کمپرسوری با کیفیت و به قیمت تهیه کنید.

کمپرسور اسکرو چیست

کمپروسور اسکرو از دو روتور مارپیچ تشکیل شده است که این روتورها به صورت نر و ماده هستند که در داخل واحد هواساز که به آن ایرند نیز گفته می شود قرار گرفته است. زمانی که هوای محیط توسط کمپرسور اسکرو مکش می شود با چرخش روتورها درون ایرند فشرده می شوند. برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله کمپرسور اسکرو چیست هم سر بزنید.

 

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو دستگاهی است که هوای فشرده را در ظرفیت و فشار باری مختلفی برای ماشین آلات و تجهیزات پنوماتیکی صنایع فراهم می کند. این مقاله به عنوان راهنمای خرید کمپرسور اسکرو، به شما در انتخاب صحیح این دستگاه کمک خواهد کرد.

در جدول زیر به بررسی 6 فاکتور مهمی که در انتخاب کمپرسور اسکرو با کیفیت و به قیمت تاثیرگذار است می پردازیم.

قطعات و اجزای کمپرسور اسکرو  در زمان خرید کمپرسور اسکرو حتما برند و کیفیت قطعات کمپرسور اسکرو را از نزدیک بررسی کنید. استفاده از قطعات با کیفیت بالا، راندمان و عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد و در عین حال، مصرف انرژی و هزینه‌های تعمیرات و نگهداری را کاهش می‌دهد.
کمپرسور اسکرو مونتاژی یا وارداتی در بازار ایران علاوه بر کمپرسور وارداتی که قیمت بالاتری دارند، کمپرسور اسکرو مونتاژ شده هم موجود هست که به لحاظ قیمتی مناسب تر از وارداتی بوده و دارای خدمات پس از فروش نیز می باشند.
کمپرسور کوپل تسمه ای یا کوپل مستقیم کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای به لحاظ نصب و راه اندازی آسان تر، تنظیم سرعت و توان و قیمت مناسب تر نسبت به مدل کوپل مستقیم از محبوبیت بیشتری برخوردار است.
کمپرسور اسکرو روغنی یا بدون روغن کمپرسور اسکرو بدون روغن (اویل فری) قیمت بیشتری نسبت به مدل روغنی (اویل اینجکت) آن دارد. انتخاب بین این دو مدل کمپرسور اسکرو به بستگی به نوع نیاز شغلی، میزان بودجه و فشار کاری و ظرفیت هوای فشرده تولیدی دارد.
مشخصات فنی کمپرسور اسکرو در زمان انتخاب کمپرسور اسکرو به مشخصات فنی دستگاه از جمله میزان دبی و فشار هوای فشرده، توان الکتروموتور، نوع سیستم خنک کاری دستگاه، میزان صدا، ابعاد و وزن آن باید توجه کرد
شرکت سازنده کمپرسور اسکرو قبل از خرید کمپرسور اسکرو حتما از نزدیک با شرکت سازنده ملاقات داشته باشید تا از نحوه شرایط پرداخت آنها نقدی یا اقساطی، مشاوره فنی، مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش، کیفیت و برند قطعاتی به کار گرفته شده در ساخت کمپرسور اسکرو اطلاعات و آگاهی خوبی بدست آورید.

 

قطعات و اجزا کمپرسور اسکرو

کیفیت کمپرسور اسکرو را قطعاتی که در کنار هم مونتاژ می شوند تعیین می کند. هر چقدر این قطعات از برند های معتبر تر و قابل اعتماد تری باشد طبیعتا کمپرسور از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

پس در قدم اول باید برند قطعات کمپرسور اسکرو را به ترتیب اهمیت نقد و بررسی کنیم.

برند ایرند (هواساز) اگر از تمام کمپرسورسازان ایران پیش فاکتور کمپرسور اسکرو بگیرید حتما نام یکی از این چهار ایرند (هواساز) را خواهید دید: روتورکمپ آلمان Rotorcomp، فینی ایتالیا FSN، ارزن آلمان Aerzen و ترمومکانیکا ایتالیا TMC
برند الکتروموتور کمپرسور همانطور که می دانید الکتروموتور برند های زیادی در ایران دارد که چهار برندی که شناخته تر شده اند: کایجیلی Kaijili، موتوژن Motogen، گوانلو Guanglu و وگ Weg
برند تابلو برق اسکرو سه برند برای قطعات تابلو برق کمپرسور در بازار وجود دارد که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند: اشنایدر، ال اس و هیوندای. به ترتیب اشنایدر گران قیمت ترین است و هیوندای ضعیف ترین کیفیت تر را به ما ارائه می دهد.
سیستم خنک کننده کمپرسور اسکرو سیستم خنک کننده کمپرسور اسکرو از دو قطعه اصلی تشکیل می شود فن و رادیاتور. ظرفیت خنک کننده باید متناسب با ظرفیت کمپرسور و شرایط محیطی باشد. انتخاب ظرفیت نامناسب می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد کمپرسور و کاهش عمر مفید آن شود.

 

بهترین برند ایرند کمپرسور اسکرو

ایرند قلب تپنده کمپرسور اسکرو است و وظیفه تولید هوای فشرده را بر عهده دارد. از این رو کیفیت ایرند تاثیر مستقیم بر روی کیفیت کمپرسور خواهد داشت.

ایرند کمپرسور روتورکمپ آلمان از بین تمام ایرندهای موجود در بازار ایرند روتورکمپ آلمان محبوبیت بیشتری در بین کمپرسورسازان دارد. اما چرا؟

ایرند های روتوکمپ واقعا به لحاظ کیفیت و طول عمر فوق العاده هستند چون تا به امروز هیچ موردی از خرابی و یا نقص فنی کمپرسور به دلیل ایرند گزارش نشده است. حداقل در طول این چندین و چند ساله من ندیدم.

اما مهمترین دلیل محبوبیت روتورکمپ در ایران واردات گسترده آن است که سبب می شود قیمت آن همیشه شفاف باشد.

ایرند کمپرسور فینی ایتالیا ایرند فینی یک هواساز خوش ساخت ایتالیایی است که سابقه طولانی در ایران ندارد اما به لحاظ کارکرد و عملکرد رقیب سرسخت روتوکمپ آلمان است.

همین امر سبب شده به سرعت جای خود را دل کمپرسور های اسکرو باز کند. صادقانه بگویم به لحاظ کیفیت و عمر مفید شخصا اختلافی که قابل بیان کردن باشد بین فینی ایتالیا و روتورکمپ آلمان ندیدم.

ایرند ارزن آلمان و ترمکانیکا ایتالیا ارزن Aerzen و ترمومکانیکا Tmc هر دو ایرند های خوبی هستند که در بازار ایران بصورت بسیار محدود مورد استفاده قرار می گیرند. و از آنجایی که واردات محدود یا انحصاری دارند سبب شده مورد استقبال اکثریت قرار نگیرد.

به همیل دلیل نام این دو ایرند را خیلی کم خواهید شنید از این رو شخصا پیشنهاد نمی کنم چرا که اگر بنا به هر دلیلی اتفاقی برای ایرند رخ دهد به سادگی نمی توانید جایگزین آن را از بازار تهیه کنید و به نظرم این یکی از نکات منفی این دو ایرند است.

برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله ایرند کمپرسور اسکرو سر بزنید.

بهترین برند الکتروموتور کمپرسور اسکرو

الکتروموتور انرژی لازم را برای به حرکت در آوردن روتورهای ایرند تولید می کند از این رو قطعه مهمی در کمپرسور اسکرو محسوب می شود.

همانطور که می دانید الکتروموتور برند های زیادی در ایران دارد. اما از بین این برندها کدامیک بهتر هستند و چرا؟

در نگاه اول الکتروموتوری خوب است که سیم کشی آن تماما مسی باشد و پوسته چدنی تمیزی داشته باشد که این موضوع در اکثر الکتروموتور ها وجود دارد.

پس تا حد زیادی می توان گفت اکثر برند های الکتروموتور خوب هستند بنابراین باید بدنبال فاکتور دیگری در تایین کیفیت و آرامش خاطر این قطعه بگردیم.

برای من فاکتور گارانتی بی قید و شرط خیلی مهم است چرا که این اطمینان را به من می دهد که شرکت سازنده از کیفیت محصولش آنقدر مطمئن هست که تحت هر شرایطی حاضر است آن را تعویض کند و نه تعمیر!

 

الکتروموتور پیشنهادی کمپرسور اسکرو

از بین تمامی برند های الکتروموتور، کایجیلی انتخاب من است چرا که علاوه بر گارانتی بی قید و شرطی که ارائه می دهد دارای گواهینامه های “CCC”, “CE”, “TUV” “GS نیز میباشد و از محبوبیت فوق العاده بالایی در سطح جهانی برخوردار است.

 

بهترین برند تابلود برق کمپرسور اسکرو

در انتخاب برند قطعات تابلو برق کمپرسور باید همیشه به بالانس بین کیفیت و قیمت توجه کرد چرا که اگر فقط به یک فاکتور توجه داشته باشیم سبب می شود یا قیمت بیش از حد بالا برود یا از کیفیت زده شود.

 

بهترین برند تابلو برق کمپرسور

برند ال اس LS کره جنوبی از بین لیست بهترین بالانس بین کیفیت و قیمت را ارائه می دهد و به همین دلیل است که در بین کمپرسورسازان بیشترین محبوبیت را دارد.

البته نکته ظریفی که در انتخاب قطعات تابلو برق وجود دارد این است که توان کنتاکتور ها درست انتخاب شود و سازنده کمپرسور نباید برای پایین آوردن قیمت نهایی توان کنتاکتور ها را کم در نظر بگیرد.

 

بهترین سیستم خنک کننده کمپرسور اسکرو

شاید مهمترین قسمت یک کمپرسور اسکرو، سیستم خنک کننده آن باشد که دو قطعه نقش اساسی در کیفیت آن ایفا می کنند. در جدول زیر به بررسی این قطعات مهم می پردازیم.

فن کمپرسور اسکرو دو مدل فن در کمپرسور اسکرو استفاده می شود. مدل اول: فن های مکنده و مدل دوم: فن های دمنده. فن های دمنده همیشه کارایی و عملکرد بهتری در سیستم خنک کاری کمپرسور اسکرو دارند چرا که هوا را مستقیما به رادیاتور منتقل می کنند.
رادیاتور کمپرسور اسکرو جهت بدست آوردن بهترین راندمان و عملکرد از رادیاتور باید حتما حداقل یک سایز از توان الکتروموتور بیشتر باشد. بطور مثال اگر کمپرسور اسکرو ما از یک الکتروموتور ۱۱ کیلووات استفاده می کند بهتر است رادیاتور ۲۲ کیلووات باشد تا اطمینان داشته باشیم سیستم خنک کنندگی بهترین عملکرد را دارد.

 

کمپرسور اسکرو مونتاژی یا وارداتی

بطور کلی دو مدل کمپرسور اسکرو در ایران وجود دارد مونتاژی و وارداتی در جدول زیر به بررسی آنها می پردازیم.

کمپرسور اسکرو مونتاژ کمپرسور اسکرو مونتاژ به کمپرسوری گفته می شود که قطعات آن مثل ایرند، الکتروموتور، تابلو برق، فیلتر سپراتور و… بصورت وارداتی وارد ایران می شود و سپس کمپرسورساز با توجه به کانفیگ (مهندسی چیدمان و اسمبلی) که برای کمپرسور در نظر گرفته است از آنان در ساخت کمپرسور اسکرو استفاده می کند.

به عبارت ساده تر تمام شرکت هایی که شما از آنها استعلام قیمت کمپرسور می گیرید مثل کمپرسورسازان، هوایار، بهسان و… مونتاژ کننده کمپرسور هستند.

تولید کنندگان کمپرسور اسکرو مونتاژ از آنجایی نیاز بازار ایران را در طول سالیان سال بدرستی سنجیده اند و به موضوع قیمت های رقابتی واقف هستند همیشه بهترین بالانس را بین قیمت و کیفیت ارائه می دهند.

کمپرسور اسکرو وارداتی به کمپرسور هایی که بدون هیچ دخل و تصرفی در ساخت آنها مستقیما از کشور های دیگر وارد می شوند مانند اطلس کوپکو، کایزر، اینگرسولرند و… کمپرسور وارداتی می گویند.

این کمپرسور ها به لحاظ کیفیت واقعا خوب هستند اما قیمت آنها خیلی نامتعارف با بازار است و تقریبا ۳ تا ۵ برابر نمونه مشابه مونتاژ است. و این اختلاف قیمت بخاطر اختلاف در کیفیت نیست. واقعیت ماجرا، دلالی است که این وسط اتفاق می افتد.

به همین دلیل شخصا پیشنهاد نمی کنم سراغ خرید کمپرسور وارداتی بروید. نه به این خاطر که خودم کمپرسور مونتاژ تولید می کنم بلکه به این خاطر که توجیه قیمتی ندارند و از آن مهمتر وقتی قطعه ای خراب می شود عملا آن را باید از بازار سیاه با هزینه بسیار بالا تهیه کرد.

 

کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای یا کوپل مستقیم

اگر بخواهم خیلی ساده و خلاصه عنوان کنم می گویم تا جایی که می توانید سراغ کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای بروید. چرا؟

دلایل متعددی دارد اما مهمترین دلیل آن این است که هر زمان که اراده کنید می توانید با تعویض پولی ها، ماکسیمم فشاری باری کمپرسور را تغییر دهید.

بطور مثال اگر در زمان خرید یک کمپرسور اسکرو با فشار ۸ بار تهیه کرده باشید بعد ها می توانید فقط با تعویض پولی ها این کمپرسور را به یک کمپرسور اسکرو با فشار ۱۲ بار ارتقا دهید اما این امکان در کوپل مستقیم وجود ندارد.

 

کمپرسور اسکرو روغنی یا بدون روغن

کمپرسورهای اسکرو روغنی یا اویل اینجکت از دو مارپیچ (روتور) برای فشرده کردن هوا استفاده می‌کنند که این فرایند سبب تولید حرارت می‌شود. برای جلوگیری از افزایش حرارت زیاد از روغن به عنوان یک نوع مایع خنک‌کننده استفاده می‌شود.

روغن در فضایی میان مارپیچ ها (روتور) حرکت کرده و دما را در محدوده ۸۰ درجه سانتیگراد نگه می‌دارد. این دمای ثابت کمک می‌کند تا کمپرسور به آرامی و نرمی کار کند.

کمپرسور اسکرو بدون روغن یک دستگاه مکانیکی است که فرایند فشرده سازی هوا بدون دخالت روغن انجام می شود. قیمت خرید کمپرسور اویل فری تقریبا 3 یا 4 برابر بیشتر از کمپرسور روغنی اویل اینجکت هستند به همین دلیل استفاده از کمپرسور بدون روغن در صنعت چندان رایج نمی باشد.

فشرده سازی هوا در کمپرسور اسکرو بدون روغن بوسیله دو روتور که درون یک محفظه بسته قرار دارند انجام می شود. در کمپرسور اسکرو از آب برای خنک کردن روتورها استفاده می شود و جنس روتورها از تفلون خاص هست ولی جنس روتور در کمپرسو راویل اینجکت یا کمپرسور اسکرو روغنی از آلیاژ فولاد می باشد.

 

مشخصات فنی کمپرسور اسکرو

در جدول زیر به بررسی مشخصات فنی کمپرسور اسکرو اویل اینجکت شرکت کمپرسورسازن CZ می پردازیم.

مدل کمپرسور اسکرو حجم هوا دهی (Lit/Min) ایرند  الکتروموتور فشار باری
CZ 1200 1200  EVO2 7/5Kw – 10HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 2000 2000 EVO3 – FS26 11Kw – 15HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 2500 2500 EVO3 – FS26 15Kw – 20HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 3000 3000 EVO6 18.5Kw – 25HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 3600 3600 EVO6 22Kw – 30HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 5000 5000 EVO9 30Kw – 40HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 6000 6000 EVO9 37Kw – 50HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 7000 7000 EVO9 45Kw – 60HP UP TO 12 BAR – 174 PSI
CZ 9000 9000 EVO15 55Kw – 75HP UP TO 12 BAR – 174 PSI

 

شرکت سازنده کمپرسور اسکرو

یکی از نام های شناخته شده بازار کمپرسورسازان CZ می باشد که در زمینه تولید انواع کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرو، درایر تبریدی و درایر جذبی سال هاست که فعالیت دارد. یکی از ویژگی هایی که این شرکت را متمایز می کند و به آن شهرت دارد نوع پشتیبانی یا Customer Service است که ارایه می دهد.

کمپرسورسازان CZ یک شرکت خانوادگی است که نه تنها در هروز سال (حتی در روزهای تعطیل) پاسخگوی مشتریان خود هستند بلکه به سوالات و مشکلات سایر مصرف کنندگان کمپرسور باد که حتی مشتریان خود نیستند هم پاسخ می دهد و راهنمایی های لازم را برای برطرف شدن مشکل انجام می دهند.

کارشناس فروش: 09127161850

دفتر فروش: 02146849627

 

تعمیر و نگهداری کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو هم بعد از مدتی همانند سایر ماشین آلات و تجهیزات ممکن است نیاز به تعمیر و یا سرویس داشته باشد پس این نکته خیلی مهم است که در زمان خرید کمپرسور اسکرو به گارانتی و خدمات پس از فروش و در دسترس بودن قطعات آن توجه کنید تا در زمان نیاز به تعمیرات کمپرسور اسکرو بتوانید روی آن حساب کنید.

در جدول زیر به بررسی 4 نکته از مهمترین نکات نگهداری از کمپرسور اسکرو می پردازیم.

تعویض روغن کمپرسور روغن کمپرسور اسکرو حتما باید از نوع VDL100 باشد. روغن نقش روانکاری و خنک کاری قطعات متحرک کمپرسور اسکرو را دارد و خیلی مهم است که طبق جدول زمانبندی دفترچه نگهداری به موقع تعویض شود. در صورت عدم تعویض به موقع روغن کمپرسور اسکرو خطا over temperature را می دهد.
تعویض فیلتر روغن در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر روغن، ذرات معلق و براده های فلزی که در روغن وجود دارد باعث خوردگی و سایش قطعات متحرک کمپرسور می شود. زمان تعویض فیلتر روغن در دفترچه دستورالعمل نگهداری کمپرسور نوشته شده است
تعویض فیلتر هوا فیلتر هوا از ورود ذرات آلاینده مانند گرد و غبار، خاک و رطوبت به داخل کمپرسور جلوگیری می‌کند. ذرات آلاینده می‌توانند به قطعات داخلی کمپرسور آسیب برسانند و باعث کاهش راندمان و افزایش استهلاک آن شوند. برای اطلاع از زمان تعویض فیلتر هوا به دفترچه نگهداری کمپرسور اسکرو رجوع کنید البته زمان تعویض فیلتر هوا ممکن است برحسب شرایط محیطی و میزان کارکرد کمپرسور اسکرو متفاوت باشد.
بررسی سیستم تخلیه اگر شیر تخلیه یا اتودرین به درستی عمل نکند باعث می شود که آب در مخزن باقی بماند و به مرور زمان موجب خوردگی و زنگ زدگی مخزن ذخیره هوا می شود و از طرف دیگر هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور دارای رطوبت است که برای تجهیزات و ماشین آلات مصرفی مضر می باشد. عدم عملکرد صحیح شیر تخلیه می تواند در فصل زمستان باعث یخ زدگی و انسداد لوله ها شود.

 

جمع بندی و خلاصه:

انتخاب کمپرسور اسکرو مناسب به عوامل مختلفی از جمله نیاز مصرف کننده، بودجه، نوع کاربری و برند و کیفیت قطعات بستگی دارد. علاوه بر اینها به مواردی همچون مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده توجه کنید.

 

سوالات متداول

سوال اول: کمپرسور اسکرو روغنی بهتر است یا بدون روغن؟

کمپرسور اسکرو روغنی قیمت مناسبتر، طول عمر بیشتر و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به کمپرسور اسکرو بدون روغن دارد.

 

سوال دوم: چه نوع کمپرسور اسکرو برای من مناسب است؟

برای انتخاب کمپرسور اسکرو باید هوای فشرده و فشار کاری مورد نیاز تجهیزات و ماشین آلات خود را به طور دقیق محاسبه کنید در صورت نیاز می توانید با کارشناسان کمپرسورسازان cz در ارتباط باشید.

 

سوال سوم: کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای بهتر است یا کوپل مستقیم؟

کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای به علت قیمت مناسبتر، تعمیر و نگهداری آسانتر و امکان تنظیم سرعت و توان بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

5/5 - (11 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

29 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من