کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو چیست [مشخصات + روش تشخیص کیفیت]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

کمپرسور اسکرو چیست [مشخصات + روش تشخیص کیفیت]

کمپرسور اسکرو :اگر دقیقا نمی دانی کمپرسور اسکرو چیست یا اگر قصد خرید آن را داری ولی نمی دانی چطوری می توان کیفیت قطعات آن را تشخیص داد آنوقت این مطلب برای تو نوشته شده است.

آنچه در این مطلب مشاهده خواهید کرد پنهان

کمپرسور اسکرو چیست

کمپرسورهای هوا معمولاً به دو روش مختلف هوا را فشرده می‌کنند. روش اول استفاده از پیستونی است که هوا را در فضای کوچکتری فشرده می‌کند. از آنجایی که فرایند فشرده کردن هوا به واسطه پیستون انجام می شود به کمپرسور پیستونی معروف است.

روش دیگر استفاده از دو پیچ یا روتور است که دندانه‌های یکی از پیچ‌ها در فاصله بین دندانه‌های دیگر پیچ فرو می‌روند. این باعث می‌شود که هوا در بین دندانه‌ها فشرده شود. با حرکت هوا در امتداد پیچ‌ها، فاصله بین دندانه‌ها کوچکتر و کوچکتر می‌شود، بنابراین هوا بیشتر و بیشتر فشرده می‌شود. این روش بسیار هوشمندانه است که به این مدل کمپرسور، کمپرسور اسکرو گفته می شود.

تاریخچه کمپرسور باد

در مورد تاریخچه کمپرسور باد می توان گفت که در طول قرن 19، اولین نسل کمپرسور ها تولید شدند که برای استفاده در ماشین‌آلات صنعتی و حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در دهه 1920، کمپرسورهای اسکرو (نسل جدید کمپرسور) با برخورداری از طراحی‌های جدید و پیشرفته، شروع به تولید شدن کردند. این کمپرسورها به راحتی می توانستند بصورت پیوسته و ۲۴ ساعته کار کنند.

در سال‌های بعد، تکنولوژی کمپرسورها با پیشرفت اتومبیل‌سازی و صنایع هوا و فضا گسترش یافت. در دهه 1940، توسعه کمپرسورهای اسکرو به طور گسترده‌تری صورت گرفت و در دهه 1950، کمپرسورهای جذبی و کمپرسورهای پیستونی به صورت وسیعی استفاده شدند.

در دهه‌های بعدی، با توسعه تکنولوژی و نیاز به کمپرسورهای پیشرفته‌تر، کمپرسورهای مختلفی مانند کمپرسورهای سانتریفیوژ، کمپرسورهای توربینی و کمپرسورهای مغناطیسی به بازار عرضه شدند. این کمپرسورها با افزایش راندمان و کارایی بهبود یافتند و از آنجا که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت اقتصاد جهانی دارند.

 

انواع کمپرسور اسکرو

بطور کلی دو نوع کمپرسور اسکرو وجود دارد:

 • کمپرسور اسکرو روغنی oil injected screw compressor
 • کمپرسور اسکرو بدون روغن oil free screw compressor

از بین دو مدل، کمپرسور اسکرو روغنی یا اویل اینجکت بیشترین مصرف را در صنعت دارد و کمپرسور اسکرو بدون روغن یا اویل فری فقط در صنایع خاص که بشدت به روغن حساس هستند استفاده می شود.

البته این موضوع را باید در نظر بگیریم که روغن در کمپرسور اسکرو روغنی بعد از فشرده شدن هوا از سیستم جدا و خارج می شود.

 

کمپرسور اسکرو روغنی اویل اینجکت

کمپرسور اسکرو روغنی

به کمپرسور اسکرو ای که از روغن به عنوان مایع خنک کننده و روان کننده استفاده می کند کمپرسور اسکرو روغنی اویل اینجکت oil injected screw compressor می گویند.

کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت یا روغنی از دو مارپیچ (روتور) برای فشرده کردن هوا استفاده می‌کنند که این فرایند سبب تولید حرارت می‌شود. برای جلوگیری از افزایش حرارت زیاد از روغن به عنوان یک نوع مایع خنک‌کننده استفاده می‌شود.

روغن در فضایی میان مارپیچ ها (روتور) حرکت کرده و دما را در محدوده ۸۰ درجه سانتیگراد نگه می‌دارد. این دمای ثابت کمک می‌کند تا کمپرسور به آرامی و نرمی کار کند.

اما با وجود روغن در سیستم، ممکن است مقداری از آن در هوای فشرده حضور داشته باشد.

اما نگران نباشید! تمام کمپرسورهای اسکرو روغنی دارای یک سیستم جداسازی روغن هستند که روغن را از هوای فشرده جدا می‌کند.

این سیستم تقریباً تمام روغن را از هوا حذف می‌کند، بنابراین هوای فشرده شما تقریباً بدون روغن خواهد بود.

پس از جداسازی روغن، هوای فشرده به مرحله افتر کولر وارد می‌شود. این مرحله باعث می‌شود هوای فشرده خنک‌تر و خشک‌تر شود. در نهایت، هوای فشرده آماده استفاده در شبکه هوای فشرده شما خواهد بود.

 

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرو روغنی

خاموش کردن کمپرسور اسکرو

طرز کار کمپرسور اسکرو ساده است که می توان آن را در 5 مرحله خلاصه نمود. به طور کلی طرز کار این نوع از کمپرسور با مکیده شدن هوای محیط به درون هواساز، فشرده شدن هوا و تخلیه شدن در مخزن سپراتور، جدا شدن روغن، حرکت هوا و روغن به سمت رادیاتور برای خنک شدن و برگشت مجدد آن به سیستم خلاصه می شود.

 • مرحله اول: هوای محیط از طریق فیلتر هوا و آنلودر به درون ایرند(هواساز) کمپرسور اسکرو مکیده می شود.
 • مرحله دوم: هوای در درون ایرند فشرده شده و به درون مخزن سپراتور تخلیه می شود.
 • مرحله سوم: روغن از هوای فشرده به وسیله مخزن و فیلتر سپراتور جدا می شود.
 • مرحله چهارم: هوای فشرده و روغن به سمت رادیاتور می روند تا خنک شوند.
 • مرحله پنجم: هوای فشرده خنک شده به سمت مخزن ذخیره هوای فشرده می رود و روغن دوباره به سیستم بر میگردد.

مزایا و معایب کمپرسور اسکرو روغنی

کمپرسور اسکرو روغنی یا اویل اینجکت نیز مانند هر کمپرسور دیگری داری مزایا و معایبی می باشد که بهتر است با آنها آشنا شویم.

مزایا کمپرسور اسکرو روغنی
 • قیمت خرید مناسبتر
 • صدای کمتری
 • تولید گرمای کمتر
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • عملکرد آرامتری نسبت به کمپرسور اسکرو اویل فری
 • مناسب برای کارهای سنگین
 • زمان کارکرد و طول عمر بیشتر
 • قابلیت کارکرد 24 ساعته
معایب کمپرسور اسکرو روغنی
 • هوای فشرده تولید شده حاوی ذرات روغن بوده که برای مشاغل حساس همچون صنایع غذایی و دارویی  مناسب نبوده مگر اینکه بعد از کمپرسور از فیلتراسیون و درایرها استفاده شود.
 • نسبت به کمپرسور اویل فری نیاز به تعویض روغن و فیلترهای روغن دارد
 • قیمت خرید آن نسبت به کمپرسورهای باد پیستونی بیشتر است
 • برای تولید حجم هوای فشرده کمتر از 1000 لیتر مناسب نیستند
 • برای صنایع خانگی و کوچک پیشنهاد نمی شوند

 

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو از قطعات زیادی تشکیل شده است در جدول زیر به معرفی 9 قطعه مهم و نحوه عملکرد اجزای کمپرسور اسکرو می پردازیم.

ایرند (هواساز)  ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر می‌چرخند. این روتور‌ها، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی، فشار و دمای هوا را افزایش می‌دهد.
الکتروموتور  الکتروموتور، گونه‌ای ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. اغلب موتورهای الکتریکی از طریق اثر متقابل بین میدان مغناطیسی و جریان الکتریکی در داخل یک سیم‌پیچ برای تولید نیرو به شکل گشتاور و اعمال آن به شفت موتور عمل می‌کنند.
آنلودر Valve Intake آنلودر قطعه ای در کمپرسور اسکرو است که میزان ورود هوا را به ایرند کنترل می کند. زمانی که فشار باری کمپرسور به حد مورد نظر نرسیده باشد کمپرسور در حالت Load قرار می گیرد و دریچه آنلودر باز می شود تا هوا به ایرند وارد شود و زمانی که به فشاری باری مورد نظر رسیدیم آنلودر دریچه ورودی هوا را می بندد که به این حالت Unload می گویند.
مخزن سپراتور  همانطور که از نام آن پیداست مخزنی است که هوا را از روغن جدا sperate می کند. روغن در انتهای مخزن جمع می شود و هوا چون سبک تر است در قسمت بالایی مخزن قرار می گیرد.
فیلتراسیون   فیلتراسیون اصلی کمپرسور شامل فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر سپراتور می شود. هر کدام از این فیلتر وظیفه منحصر به فرد خود را دارند. بطور مثال فیلتر هوا وظیفه تصفیه هوا و فیلتر روغن وظیفه تصفیه روغن را دارد.
رادیاتور رادیاتور کمپرسور اسکرو وسیله ای برای خنک کردن روغن و هوای فشرده است که معمولا از جنس آلومینیوم ساخته می شود. عمدتا ۲/۳ بخش رادیاتور به خنک کردن روغن و ۱/۳ آن به خنک کردن هوای فشرده اختصاص پیدا می کند.
فن  فن کمپرسور به رادیاتور جهت خنک شدن کمک می کند. بهترین مدل فن برای کمپرسور از نوع دمنده است و زمانی که فن، موتور سنگین باشد این اطمینان خاطر را می دهد که می تواند با نهایت قدرت به خنک کردن رادیاتور بپردازد.
تابلو برق  تابلو برق مانند مغز کمپرسور می ماند و تمام دستورات لازم را به قسمت های مختلف دستگاه می رساند و همچنین نقش کلیدی در کنترل جریانات را ایفا می کند. عمدتا تابلو برق کمپرسور شامل موارد زیر می شود: بی متال فن، بی متال موتور، کلید اتومات یا کلید مینیاتوری، کنترل فاز، ترنسمیتر، مانومتر مخزن، پرشر سوییچ
کنترل پنل کنترل پنل به صفحه نمایش یا مانیتوری گفته می شود که به کاربر امکان انجام تنضیمات دلخواه را می دهد. و همچنین یکی از کاربرد های اساسی کنترل پنل، نمایش دادن آلارم یا هشدار های لازم مانند زمان تعویض روغن و مقدار دمای کمپرسور و… می باشد.

 

نحوه انتقال قدرت کمپرسور اسکرو

انتقال قدرت در کمپرسور اسکرو اویل اینجکت به دو صورت انجام می شود تسمه و کوپل مستقیم.

 

کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای

ساختار کمپرسور اسکرو تسمه ای به این صورت است که الکتروموتور بوسیله تسمه به ایرند متصل است. زمانیکه الکتروموتور شروع به چرخش می کند نیروی خود را از طریق تسمه به ایرند منتقل می کند و فرایند فشرده سازی هوا شروع می شود. تا ظرفیت 55 کیلووات کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای گزینه مناسبی برای انتخاب هستند.

مزایای کمپرسور اسکرو تسمه ای
 • قیمت خرید آن پایین تر از مدل کوپل مستقیم است
 • هزینه تعمیر و نگهداری آن پایین است
 • قابلیت تنظیم فشار باری دلخواه
معایب کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای
 • احتمال پارگی تسمه در صورت استفاده از جنس نامرغوب ( بهترین تسمه برند Dongil مدل Ax است)
 • برای شرایط آب و هوایی که دما کمتر از 0 درجه و یا بالاتر از 40 درجه مناسب نیستند
  برای ظرفیت های بالاتر از 55 کیلووات پیشنهاد نمی شوند ( به علت وزن سنگین پولی ها انرژی زیادی هدر می رود)

 

کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم

در کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم، الکتروموتور و ایرند بوسیله میله گردان به طور مستقیم یکدیگر متصل هستند. چنانچه به حجم هوای فشرده 10000 لیتر به بالا نیاز داشته باشید این نوع از کمپرسور ها پیشنهاد خوبی هستند.

مزایای کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم
 • استفاده از قطعات کمتر در ساخت آن نسبت به مدل تسمه ای
 • حفظ هم راستایی الکتروموتور و ایرند در طولانی مدت
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
معایب کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم
 • قابلیت تنظیم فشار باری ندارند.
 • قیمت خرید آن نسبت به مدل تسمه ای بیشتر است.
 • نیاز به فضای بیشتری دارد ( در مدل کوپل مستقیم الکتروموتور و ایرند در مقابل هم قرار می گیرند و فضای بیشتری نسبت به مدل تسمه ای به خود اختصاص می دهند)

 

کمپرسور اسکرو بدون روغن اویل فری

کمپرسور بدون روغن اویل فری

کمپرسور بدون روغن یک دستگاه مکانیکی است که فرایند فشرده سازی هوا بدون دخالت روغن انجام می شود. قیمت خرید کمپرسور اویل فری تقریبا 3 یا 4 برابر بیشتر از کمپرسور روغنی اویل اینجکت هستند به همین دلیل استفاده از کمپرسور بدون روغن در صنعت چندان رایج نمی باشد.

فشرده سازی هوا در کمپرسور اسکرو بدون روغن بوسیله دو روتور که درون یک محفظه بسته قرار دارند انجام می شود. در کمپرسور اسکرو از آب برای خنک کردن روتورها استفاده می شود و جنس روتورها از تفلون خاص هست ولی جنس روتور در کمپرسو راویل اینجکت یا کمپرسور اسکرو روغنی از آلیاژ فولاد می باشد.

 

مزایا و معایب کمپرسور اسکرو اویل فری

کمپرسور اسکرو اویل فری نیز مانند هر کمپرسور دیگری داری مزایا و معایبی می باشد که بهتر است با آنها آشنا شویم.

مزایا کمپرسور اسکرو بدون روغن
 • مناسب برای مشاغل حساس
 • مصرف بهینه برق
 • قابل حمل و کم جا بودن
 • کم صدا و سایلنت بودن
 • دوستدار محیط زیست
 • عدم نیاز به تعویض روغن
معایب کمپرسور اسکرو بدون روغن
 • قیمت خرید بالا
 • عمر مفید کمتر
 • نامناسب برای مصارف سنگین
 • دمای خروجی هوا بالاتر

 

تفاوت کمپرسور اسکرو دور متغیر با دور ثابت

بطور کلی کمپرسور های اسکرو به دو مدل، دور متغیر (variable speed) و دور ثابت (fixed speed) تقسیم بندی می شوند. در جدول زیر به به مقایسه کمپرسور دور متغیر با کمپرسور دور ثابت می پردازیم.

مدل کمپرسور اسکرو کمپرسور اسکرو دور متغیر کمپرسور اسکرو دور ثابت
مزایا 
 • صرفه جویی در انرژی
 • میزان صدا: کم
 • طول عمر بیشتر ایرند
 • فشار هوای ثابت تر
 • قیمت مناسب تر
 • فضای کمتری اشغال می کند
 • تعمیر و نگهداری آسان تر و کم هزینه تر
معایب
 • گران تر
 • تعمیر و نگهداری دشوار تر
 • فضای بیشتری اشغال می کنند
 • حساسیت بیشتر به رطوبت و خاک
 • مصرف انرژی: متوسط
 • میزان صدا: متوسط
 • محدودیت تنظیمات و کنترل فشار

 

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

کمپرسور پیستونی cz کمپرسورسازان

کمپرسور اسکرو از دو مارپیچ (روتور) برای فشرده کردن هوا استفاده می کند در حالی که کمپرسور پیستونی از حرکت رفت و برگشتی پیستون داخل سیلندر برای انجام این کار استفاده می کند. در جدول زیر به بررسی 6 تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی می پردازیم.

میزان صدا کمپرسور صدای کمپرسور پیستونی بسیار زیاد تر از کمپرسور اسکرو است. علت این موضوع هم اصطکاک بالای قطعات متحرک در کمپرسور پیستونی است و این در حالی است که در کمپرسور اسکرو به دلیل تکنولوژی جدیدتر این مشکلل وجود ندارد.
نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی که در دسته کمپرسور های رفت و برگشتی قرار می گیرد برای تولید هوای فشرده نیاز دارد پیستون در داخل سیلندر حرکت کند تا بتواند هوا را فشرده کند. به علت وجود اصطکاک و گرما زیاد قطعات نمی توان از کمپرسور پیستونی بطور پیوسته و مداوم استفاده کرد.

ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر می‌چرخند. این روتور‌ها، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی، فشار و دمای هوا را افزایش می‌دهد. بر خلاف کمپرسور پیستونی در کمپرسور های اسکرو سیستم خنک کننده ای متشکل از فن و رادیاتور وجود دارد که سبب کاهش دمای هوای فشرده می شود.

عمر مفید عمر مفید کمپرسور پیستونی چیزی حدود ۴ الی ۵ سال است اما عمر مفید کمپرسور اسکرو حدود ۱۰ سال است.
ظرفیت یا حجم هوادهی  اگر نیاز شما به هوای فشرده کمتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه است باید سراغ کمپرسور پیستونی بروید اما اگر به ظرفیتی بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه نیاز دارید بدون شک باید سراغ کمپرسور اسکرو بروید.
به لحاظ کارایی کمپرسور پیستونی معمولا برای صنایع کوچک یا کارگاهی استفاده می شود که نیاز به مصرف پیوسته هوای فشرده ندارند چرا که کمپرسور پیستونی نمی تواند بصورت پیوسته یا ۲۴ ساعته کار کند. اما کمپرسور اسکرو برای پیوسته کار کردن ساخته شده است و به همین دلیل عموما در صنایع متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
اختلاف قیمت  کمپرسور پیستونی به لحاظ ساختار ساده تری که دارد به نسبت قیمت پایین تری نیز دارد.

 

کاربرد کمپرسور اسکرو

کاربرد کمپرسور اسکرو در صنایع مختلف آنقدر زیاد است که شاید نتوان به صورت تک تک آنها را نام برد اما در ادامه لیستی از صنایعی که بیشترین مصرف کننده کمپرسور اسکرو هستند را خواهم آورد.

صنعت خودروسازی از کمپرسور اسکرو در صنعت خودروسازی برای تامین هوای فشرده در سیستم های رنگ آمیزی بدنه خودرو، ابزارهای بادی مانند فرز بادی و ساینده های بادی در فرایند حذف زنگ زدگی از بدنه خودرو استفاده می کنند.
صنایع شیمیایی از کمپرسور اسکرو جهت میعان گازها، ذخیره‌سازی گاز و بازیافت گازهای فرآیند در صنایع شیمیایی و فشرده‌سازی گازهای خوراک در فرآیندهای شیمیایی مختلف، مانند تولید آمونیاک، اوره و اتیلن استفاده می‌شوند.
صنایع هوایی از کمپرسور اسکرو برای تامین هوای فشرده مورد نیاز برای استارت موتورهای جت استفاده شوند.
صنایع غذایی دارویی ادر سیستم های تهویه و برودت سردخانه ها، انبارها، و خطوط تولید مواد غذایی، سیستم های بسته بندی مواد غذایی مانند بطری، قوطی، و کیسه، فرآیندهای تولید مواد غذایی مانند خشک کردن، پخت، و انجماد استفاده می شود.
صنعت لیزر کمپرسور برش لیزر با ایجاد فشار هوا، هوایی تحت فشار را تامین می‌کند که به پرتو لیزر در فرآیند برش مواد کمک می‌کند. کمپرسور با فشار هوا به جلوگیری از پراکندگی مواد مذاب و ایجاد برشی پاک و دقیق کمک می‌کند. برای حفظ فوکوس صحیح پرتو لیزر نیز تأمین مقدار مناسب فشار هوا امری حیاتی است.
صنعت سندبلاست سندبلاست یک روش پرکاربرد است که از ماسه‌های ساینده تشکیل شده است. با استفاده از فشار باد تولید شده توسط کمپرسور سند بلاست، ماسه‌ها شتاب می‌گیرند و بر روی سطح قطعه‌ها پرتاب می‌شوند. این روش می‌تواند به عملیات‌های زنگ‌زدایی، پاکسازی از ماسه، و رنگ‌برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا حتی صیقل‌دهی آنها بپردازد.
صنعت پتروشیمی از کاربرد کمپرسورها در پتروشیمی می توان به تولید پلاستیک، رنگ، دارو، فشرده سازی گاز خام، فرایند تصفیه گاز، فرایند کراکینگ، فرایند پلیمریزاسیون، خطوط انتقال گاز، خنک کننده گاز و  فرایند واکنش شیمیایی اشاره کرد.

 

درایر تبریدی کمپرسور اسکرو

هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور باد اسکرو دمایی حدود 40 درجه دارد که در این دما مقداری رطوبت آب و روغن و ذرات گرد و غبار وجود دارد. درایر تبریدی کمپرسور اسکرو یک دستگاه خشک کن  است که از طریق فرایند تبرید و با کاهش دما به میزان 3 درجه، رطوبت و ذرات را از هوای فشرده جدا می کند. رطوبت موجود در هوای فشرده می تواند به تجهیزات پنوماتیک آسیب بزند و باعث خوردگی و زنگ زدگی و رسوب شده که عملکرد تجهیزات را به شدت کاهش می دهد.

 

نحوه عملکرد درایر تبریدی

درایر تبریدی کمپرسور اسکرو در 5 مرحله رطوبت و آلاینده ها رابه میزان 85% از هوای فشرده حذف می کند در ادامه به بررسی نحوه عملکرد درایر تبریدی می پردازیم.

مرحله اول کمپرسور درایر تبریدی از نوع اسکرال است و دقیقا مثل کمپرسور یخچال عمل می کند و گاز تبریدی را که معمولا از نوع R134A هست را به کندانسور می فرستد.
مرحله دوم گرما گاز را به محیط اطراف انتقال می دهد و دمای آن را کاهش می دهد و از این طریق آن را به مایع تبدیل می کند. تمیز بودن صفحات کندانسور بسیار مهم است چرا که در صورت کثیفی صفحات کندانسور دمای گاز را نمی تواند پایین بیاورد و باعث می شود درایر از کار بیافتد.
مرحله سوم مایع ایجاد شده در رسیور انباشته می شود و سپس به سمت لوله مویی که به شکل فنر هست منتقل می کند.
مرحله چهارم مایع انباشته شده در رسیور با عبور از لوله مویی مجدد به حالت گاز تبدیل می شود.
مرحله پنجم گاز از لوله مویی به سمت مبدل حرارتی رفته و طی فرایندی مبدل حرارتی گرمای گاز را به خود می گیرد و باعث می شود دوباره دمای گاز کاهش پیدا کند که در اینجا عمل چگالش ایجاد می شود و قطرات آب از آن جدا می شود.

 

درایر جذبی کمپرسور اسکرو

اساس کار درایر های جذبی بصورت یک فرایند شیمیایی است. در این فرایند شیمیایی، رطوبت موجود در هوای فشرده به مواد جاذب داخل درایر جذبی متصل می شود و رطوبت از هوا جدا می شود.

 

نحوه عملکرد درایر جذبی

بطور کلی درایر های جذبی دارای دو برج می باشند. یک برج همواره برای خشک کردن هوای فشرده استفاده می شود و برج دیگر برای احیای مواد.

زمانی که هوای فشرده از یکی از برج ها عبور می کند به مرور زمان مواد آلومینا اکتیو به حالت اشباع نزدیک می شوند پس نیاز است که این مواد احیا شوند.

در این حالت تابلو برق درایر جذبی بطور اتوماتیک مسیر عبور هوا را تغییر می دهد و به برج دیگر انتقال می دهد. در این زمان برج اول به حالت احیا در می آید تا مواد بتوانند دوباره خشک شوند و توانایی اولیه خود را بدست آورند.

 

مقایسه درایر تبریدی با جذبی

اجزای درایر کمپرسور

در جدول زیر به مقایسه درایر تبریدی با جذبی می پردازیم با توجه به مزایا و معایب هر درایر کمپرسور اسکرو می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نوع درایر کمپرسور اسکرو درایر تبریدی درایر جذبی 
مزایا درایر
 • عملکرد کم صدا
 • ابعاد و وزن کم
 • حذف رطوبت 85%
 • نقظه شبنم پایین  70- درجه سانتی گراد
 • مصرف انرژی پایین
 • حذف رطوبت 100%
معایب درایر
 • نقطه شبنم بالا 3+ درجه سانتی گراد
 • قیمت خرید بالاتر
 • نامناسب برای دما هوا کمتر از 3 درجه
 • مصرف انرژی بیشتر
 • صدای بیشتر
 • قیمت خرید کمتر
 • ابعاد و وزن زیاد

 

راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

قبل از خرید کمپرسور اسکرو پیشنهاد می کنم  4 سوال مهمی که در جدول زیر مطرح شده است را در نظر بگیرید با پاسخ به آنها می توانید بهترین انتخاب کمپرسور اسکرو را داشته باشید.

کمپرسور اسکرو با کیفیت از چه قطعاتی ساخته شده است؟ کیفیت کمپرسور اسکرو را قطعاتی که در کنار هم مونتاژ می شوند مشخص می کند. هر چقدر این قطعات از برند های معتبر تر و قابل اعتماد تری باشد طبیعتا کمپرسور از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
کمپرسور اسکرو مونتاژ بخریم یا وارداتی؟ تولید کنندگان کمپرسور اسکرو مونتاژ از آنجایی نیاز بازار ایران را در طول سالیان سال بدرستی سنجیده اند و به موضوع قیمت های رقابتی واقف هستند همیشه بهترین بالانس را بین قیمت و کیفیت ارائه می دهند.

کمپرسور اسکرو وارداتی به لحاظ کیفیت واقعا خوب هستند اما قیمت آنها خیلی نامتعارف با بازار است و تقریبا ۳ تا ۵ برابر نمونه مشابه مونتاژ است. و این اختلاف قیمت بخاطر اختلاف در کیفیت نیست. واقعیت ماجرا، واسطه گری است که این وسط اتفاق می افتد.

کمپرسور کوپل تسمه ای بخریم یا کوپل مستقیم؟ کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای نسبت به کوپل مستقیم این مزیت را دارد که هر زمان بخواهید می توانید فشار باری دستگاه را تغییر بدهید. برای مثال فشار بار کمپرسور اسکرو روی 8 بار تنظیم شده شما می توانید آن را به 10 بار ارتقا بدهید ولی در مدل کوپل مستقیم این امکان وجود ندارد.
کمپرسور اسکرو دست دوم بخریم یا خیر؟ قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم باید حداقل نصف قیمت کمپرسور اسکرو نو باشد. پس اگر کسی قصد داشت کمپرسور اسکرو دست دومش را بیشتر از این قیمت بدهد پیشنهاد می کنم از او خرید نکن. چون بیشتر از اینکه فکر فروش کمپرسور کارکرده اش باشد، به فکر سود کردن است.

 

بهترین کمپرسور اسکرو ارزش خرید دارد

می دانم زمانی که قصد خرید کمپرسور اسکرو دارید با رنج گسترده ای از قیمت ها مواجه می شوید و طبیعتا هر فروشنده ای هم می گوید کمپرسور من بهتر از بقیه است.

این همان قانون قدیمی است که هیچ ماست فروشی نمی گوید ماست من ترش است. در این مطلب می خواهم بگویم واقعیت چیست و چطور می توانید بهترین کمپرسور اسکرو را با توجه به قیمت، ارزش خرید، برند قطعات و استاندارد بودن را پیدا کنید و یک خرید خوب انجام دهید. بهترین کمپرسور اسکرو که ارزش خرید داشته باشد شامل 4 فاکتور مهم و اساسی است.

طراحی و مهندسی شده بر اساس استاندارد ISO8573-1 اولین و شاید مهمترین فاکتور برای انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو، میزان مهندسی ساز بودن و طراحی بر اساس استاندارد ISO8573-1 بودن است. برای چک کردن استاندارد بودن عملکرد کمپرسور اسکرو باید 2 فاکتور زیر چک شود:
 •  میزان روغن در هوای خروجی کمپرسور باید کمتر یا برابر 5 میلی گرم در متر مکعب باشد.
 • دمای هوای فشرده خروجی باید 10 درجه بالاتر از دمای محیط باشد.
قیمت خوب و مناسب این حق طبیعی ماست که محصول خوب را با قیمت خوب بخرم. منظورم از قیمت خوب چیست؟
 • یعنی قرار نیست یک محصول خوب را با قیمت خیلی بالا بخریم
 • یعنی قرار نیست یک محصول بد را با قیمت پایین بخریم.

منظور این است که باید یک کمپرسور اسکرو خوب و استاندارد را با قیمت عالی تهیه کنیم تا از خریدمان همیشه راضی باشیم. برای مشاهده قیمت روز کمپرسور اسکرو کلیک کنید.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش  کمپرسور مانند برق در کارخانه می ماند. اگر خراب شود کل خط تولید می خوابد و به طبع زیان و خسارت قابل توجهی می بینیم. اگر برایتان مقدور است، خرید تان را حضوری انجام دهید. چون در این صورت می توانید یک نشست و یا یک جلسه با شرکت سازنده داشته باشید. با خیال راحت سوال هایی که در ذهن دارید را بسپرید.
داشتن رسانه زمانی که شرکتی رسانه فعال مانند سایت دارد که هر روز مطالب تازه ای در آن می نویسد نشان می دهد که شرکت به چهره عمومی خود اهمیت می دهد و به طبع چه به لحاظ کیفیتی و چه به لحاظ تخصصی دائما در حال بروزرسانی هستند.

 

قیمت کمپرسور اسکرو

با توجه به تغییرات هفتگی قیمت کمپرسور اسکرو، داشتن آخرین و به روز ترین لیست قیمت کمپرسور اسکرو بسیار ضرروی است.شاید سخت ترین بخش خرید کمپرسور اسکرو مربوط به زمان استعلام قیمت باشد. وقتی مطمئن نباشیم قیمت روز کمپرسور اسکرو دقیقا چقدر است احتمال دارد با قیمت های هیجانی بازار مواجه شویم و در نهایت کمپرسور را گران تر از قیمت واقعی آن بخریم.

در جدول زیر به بررسی 2 فاکتور مهم تاثیرگذار بر قیمت کمپرسور اسکرو می پردازیم.

برند قطعات کمپرسور معروفترین و باکیفیت ترین برند قطعات از جمله ایرند (هواساز): ROTORCOMP روتورکمپ آلمان یا فینی ایتالیا FINI – برند آنلودر: VMC ایتالیا – برند کنترل پنل: ARSIN آرسین – برند کنتاکتور: LS کره جنوبی – فیلتر سپراتور: MIKROPOOR میکروپور – تسمه: DONGIL دانگیل. طبیعتا هر برندی جز برند های ذکر شده قیمت و کیفیت پایین تری خواهد داشت.
مونتاژ کمپرسور اسکرو
 
کمپرسور های مونتاژ به کمپرسور هایی گفته می شود که قطعات آن از کشور های اروپایی (عمدتا ایتالیا و آلمان) وارد می شوند و سپس اینجا داخل ایران مونتاژ می شوند. دو نوع مونتاژ داریم مونتاژ ایرانی که 3 الی 5 سال طول عمر دستگاه است و مونتاژ اروپایی که طول عمر دستگاه 10 الی 20 سال است. طبیعتا مونتاژ اروپایی با کیفیت تر و قیمت بالاتری هم نسبت به مونتاژ ایرانی دارد.

 

نکات نگهداری کمپرسور اسکرو

نحوه نگهداری از کمپرسور در تابستان اهمیت بیشتری نسبت به سایر فصل های سال دارد. برای اینکه در فصل تابستان دما و رطوبت هوا به میزان قابل توجهی زیاد می شود. در جدول زیر به بررسی 4 نکته از مهمترین نکات نگهداری از کمپرسور در تابستان می پردازیم.

بررسی سیستم تخلیه میزان رطوبت هوا در فصل تابستان به علت افزایش دما بیشتر از سایر فصل ها می باشد. هوای محیط توسط کمپرسور مکش می شود و طی فرایند فشرده سازی هوا، میزان این رطوبت بیشتر می شود که این طوبت توسط شیر تخلیه یا اتودرین از مخزن ذخیره هوا بایستی تخلیه شود. بنابراین از سالم بودن شیر تخلیه و اتودرین اطمینان حاصل کنید.
بررسی سیستم خنک کننده کارکرد صحیح سیستم خنک کننده از جمله فن، هواکش، رادیاتور وکولر در فصل تابستان بسیار اهمیت دارد. تا بتواند به خوبی گرمای کمپرسور را به بیرون منتقل کند و مانع از داغ شدن کمپرسور و آسیب دیدن قطعات آن شود.
تعویض فیلتر روغن دمای بالا در تابستان باعث افزایش اکسیداسیون و کاهش ویسکوزیته در روغن می شود. به همین علت فیلتر روغن نمی تواند به درستی قطعات متحرک کمپرسور را روانکاری و خنک کند. حتما طبق برنامه زمانبدی شده در دفترجه راهنما اقدام به تعویض فیلتر روغن کنید.
استفاده از روغن مناسب  در فصل تابستان از روغن مخصوص کمپرسور با گرانروی بالا استفاده کنید تا کمپرسور بتواند در دمای بالا بدون داغ کردن بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

 

بهترین روغن کمپرسور اسکرو

روغن کمپرسور پیستونی

از هر روغنی نمی توان در کمپرسور اسکرو استفاده کرد. روغن کمپرسور اسکرو باید از نوع VDL باشد چرا که این روغن مانع ایجاد چسبندگی بین روتور های کمپرسور اسکرو می شود و همچنین کف نمی کند. بهترین و رایج ترین روغنی که برای کمپرسور اسکرو استفاده می شود VDL68 بهران است.

مشخصات گرانروی شاخص گرانروی نقطه اشتعال C° نقطه ریزش C° دانسیته
روش آزمون ASTM – D445 ASTM – D2270 ASTM – D92 ASTM – D97 ASTM – D4052
 68 VDL 8.6 68 96 230 9- 874

 

تفاوت روغن VDL68 با هیدرولیک 68 

بسیار دیده شده از روغن هیدرولیک 68 برای کمپرسور های اسکرو استفاده میشود اما اصلا روغنی خوبی نیست. تنها دلیلی که از این روغن هم استفاده میکنند، قیمت پایین آن (تقریبا نصف قیمت روغن VDL68) است.

چون روغن های هیدرولیک آنتی فوم ندارند در صورتی که روغن های VDL حاوی آنتی فوم میباشند. آنتی فوم باعث میشود که روغن کف نکند. وجود کف در روغن باعث از کار افتادن زود هنگام فیلتر سپراتور میشود و روغن وارد خطوط می شود. علاوه بر این سبب آسیب جدی به دستگاه میشود که هزینه تعمیر بالایی خواهد داشت.

 

فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو

فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو (از کجا با تخفیف ویژه بخریم)

فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو به قطعه ای گفته می شود که وظیفه جدا کردن هوا از روغن را در کمپرسور های اسکرو روغنی oil injected به عهده دارد. ما در کمپرسورسازان فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو را بصورت عمده خریداری می کنیم چرا که تعداد زیادی از آنها را برای سرویس دوره ای کمپرسور اسکرو مشتریان مان استفاده می کنیم. به همین علت قیمت فیتلر سپراتور ما تحت تاثیر نوسانات قیمت قرار نمی گیرد.

اگر قصد خرید فیلتر سپراتور کمپرسور اسکرو دارید می توانید آن را با تخفیف ویژه کمپرسورسازان تهیه فرمایید. کافی است با واحد فروش شرکت تماس بگیرید.

تلفن کارشناسان فروش: 09127161850
تلفن دفتر فروش: 02146849627

 

بهترین برند فیلتر سپراتور

از بین برند های موجود در بازار ایران برند های زیر بهترین کیفیت را ارایه می دهند:

 • فیلتر سپراتور میکروپور
 • فیلتر سپراتور ترکان
 • فیلتر سپراتور اطلس کوپکو
 • فیلتر سپراتور SURE
 • فیلتر سپراتور MANN

 

قیمت رادیاتور کمپرسور اسکرو

رادیاتور کمپرسور اسکرو

در کمپرسورهای اسکرو، هوا با فشار زیادی فشرده می شود. این فشار باعث افزایش دمای هوا و روغن می شود. اگر دمای هوا و روغن خیلی بالا برود، روغن می سوزد و به سایر قطعات کمپرسور آسیب وارد می کند. رادیاتور کمپرسور اسکرو با خنک کردن هوا و روغن، از این آسیب ها جلوگیری می کند.

4 عامل تاثیر گذار بر قیمت رادیاتور کمپرسور اسکرو:

 • جنس رادیاتور
 • کیفیت ساخت آن
 • سایز رادیاتور
 • مدل و برند سازنده آن

 

نصب و راه اندازی کمپرسور اسکرو

بسیاری از تولید کنندگان کمپرسور پس از فروش دستگاه، قسمت نصب و راه اندازی کمپرسور اسکرو  را به خودتان محول می کنند در جدول به بررسی آنها می پردازیم.

نحوه حمل کمپرسور اسکرو
 • کمپرسور هوا اسکرو را باید با لیفتراک یا جرثقیل حمل کرد
 • برای بلند کردن و جابه جایی آن از تسمه های کنافی استفاده شود
 • کمپرسور اسکرو باید به حالت کاملا عمودی جابه جا شود در غیر اینطورت به قطعات داخلی آن آسیب وارد می شود.
محل نصب کمپرسور اسکرو برای اینکه کمپرسور اسکرو بهترین عملکرد را داشته باشد پیشنهاد می شود فضایی با شرایط زیر برای آن در نظر بگیرید.
 • دمای استاندارد: دما محیط کمپرسور به صورت استاندارد 20 الی 30 درجه باشد.
 • تهویه مناسب: محل کمپرسور اسکرو باید هوای پاکی داشته باشد و از طرفی گرمای تولید شده از دستگاه را به بیرون از محیط انتقال بدهد. برای اینکه جریان هوا به خوبی صورت گیرد بهتر است از سیستم تهویه مناسب و هواکش استفاده کنید.
 • فضای مورد نیاز: کمپرسور اسکرو باید در محل سر پوشیده قرار بگیرد و دور از نور مستقیم خورشید و وسایل گرمایشی باشد. فاصله کمپرسور از چهار طرف با دیوار تقریبا یک متر باشد. و در یک سطح صاف و تراز قرار بگیرد.
سیستم لوله کشی هوای فشرده طول و قطر لوله ها به گونه ای محاسبه و طراحی و شود که  افت فشار در دورترین نقطه لوله کشی از کمپرسور اسکرو کمتر از 0.1 بار نشود.
نحوه اتصال کمپرسور هوا اسکرو برق
 • اطمینان حاصل کنید که سیم ارت از کمپرسور اسکرو به زمین متصل باشد
 • برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی حتما سیم ها و کابل را به صورت منظم به محلی ببندید. و دقت کنید روی زمین رها نشده باشند.
 • برق مورد نیاز کمپرسور اسکرو سه فاز و دارای ولتاژ 380 می باشد.
روش راه‌اندازی موتور کمپرسور اسکرو راه اندازی کمپرسور اسکرو به 3 روش انجام می شود: راه اندازی مستقیم، راه اندازی ستاره مثلث و راه اندازی با سافت استارتر

 

نحوه صحیح خاموش کردن کمپرسور اسکرو

شاید به ظاهر موضوع ساده یا پیش پا افتاده ای باشد اما اکثر افرادی که از کمپرسور استفاده می کنند این کار را به روش اشتباهی انجام می دهند که منجربه کاهش شدید عمر کمپرسور و سوختن الکتروموتور می شود. از ۳ طریق می توانیم یک کمپرسور اسکرو را خاموش کنیم:

دکمه اضطراری Emergency این دکمه می تواند در کسری از ثانیه کمپرسور اسکرو را خاموش کند اما وظیفه اصلی این دکمه این است که در شرایط بحرانی یا خطر از آن استفاده شود تا به صورت اجباری Force و تحت فشار کمپرسور را خاموش کند.
کلید اتومات یا کلید مینیاتوری وظیفه اصلی این کلید روشن کردن اولیه کمپرسور است که برق را به سراسر سیستم می رساند و کنترل پنل را آماده به کار می کند. از طریق Off کردن این کلید می توان کمپرسور را به صورت کامل خاموش نمود.
دکمه قرمز رنگ روی کنترل پنل وظیفه این دکمه خاموش کردن امن کمپرسور اسکرو است منتهی زمانی که این دکمه را فشار می دهید بعد از ۱۵ تا ۲۰ ثانیه کمپرسور خاموش می شود.

سوال اینجاست کدام یک از این ۳ روش نحوه صحیح خاموش کردن کمپرسور اسکرو است و به کمپرسور آسیبی وارد نمی کند؟ برای خاموش کردن کمپرسور اسکرو فقط باید از دکمه Zero قرمز رنگ روی کنترل پنل استفاده کرد در غیر این صورت اگر بخواهیم با کلید اتومات یا کلید مینیاتوری یا دکمه اضطراری کمپرسور خاموش کنیم در مدت زمان کمی الکتروموتور آسیب جدی می بیند یا دچار سوختگی می شود.

 

تنظیم فشار باری کمپرسور اسکرو

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که بعد از خرید کمپرسور اسکرو متوجه شده باشید که فشار باری کمپرسور یا بیشتر یا کمتر از نیاز شماست. تنظیم فشاری باری کمپرسور اسکرو  Load/Unload از طریق کنترل پنل یا PLC انجام می شود.

 • مرحله اول: دکمه PRG که مخفف کلمه Program است را فشار می دهیم.
 • مرحله دوم: کمپرسور از ما Access Code می خواهد. این کد همان رمز عبور وارد شدن به پنل تنظیمات دستگاه است که بصورت پیش فرض این کد 1111 است.
 • مرحله چهارم: گزینه User Setting را پیدا کنیم و با فشردن دکمه PRG وارد آن شویم.
 • مرحله پنجم: گزینه Load/Unload Set را انتخاب می کنیم.
 • مرحله ششم: پس از قرار دادن عدد مورد نظر میبایست یک بار دیگر دکمه PRG را فشار دهیم تا عدد انتخاب شده (فشار باری) فیکس شود

 

گزینه Load Press چیست

این گزینه به مینمم فشار باری اشاره می کند. به عبارت ساده زمانی که میزان هوای فشرده به این عدد رسید، کمپرسور بصورت اتوماتیک شروع به فشرده سازی هوا می کند.

 

گزینه Unload Press چیست

این گزینه به ماکسیمم فشار باری اشاره می کند. به عبارت ساده زمانی که میزان هوای فشرده به این فشار باری رسید کمپرسور فرایند فشرده سازی را متوقف می کند.

 

تنظیم زمان استندبای کمپرسور اسکرو

زمان استندبای کمپرسور اسکرو یا Standby Time کمپرسور به حد فاصل مدت زمان بین فرایند Unloading تا Loading گفته می شود. در این حالت عملا ایرند (هواساز) کمپرسور، هوای فشرده بیشتری تولید نمی کند اما متوقف نیز نشده است فقط در حالت آماده به کار قرار می گیرد. بصورت پیش فرض مدت زمان باقی ماندن کمپرسور در حالت استندبای 5 دقیقه می باشد.

 • مرحله اول: دکمه Enter را به مدت 5 ثانیه نگه می داریم تا وارد پنل تنظیمات کمپرسور شویم.
 • مرحله دوم: وارد منو یا گزینه Standby Time را می شویم باید به عددی که روبروی آن نوشته شده است توجه کنیم. 
 • مرحله سوم: با فشردن دکمه های بالا یا پایین می توانیم این عدد را کم یا زیاد کنیم.
 • مرحله چهارم: پس از اینکه مقدار عدد دلخواه خود را تنظیم کردیم می توانیم با فشردن دکمه ESC به صفحه ابتدایی کنترل پنل برگردیم.

 

علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو

8 دلیل بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو

بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو نشان دهنده نقص در سیستم کمپرسور است و این هشدار را به ما می دهد که بزودی کمپرسور از کار خواهد افتاد. پس باید هر چه سریع تر عیب یابی را شروع کنیم و جلوی این اتفاق را بگیریم. در جدول زیر به بررسی 8 علتی که کمپرسور اسکرو داغ می کند و خطای over temperature می دهد می پردازیم.

کم شدن روغن مخزن سپراتور کمپرسور اسکرو مانند هر دستگاه یا ماشینی برای کار کردن به روغن نیاز دارد وقتی روغن کم یا کهنه می شود سبب می شود مانند روز اول از کیفیت لازم برخوردار نباشد. در نتیجه وقتی این روغن در کمپرسور اسکرو به گردش در می آید نمی تواند وظیفه خود را بدرستی ایفا کند و همین امر سبب افزایش دمای کمپرسور می شود.
فن به درستی کار نمی کند وظیفه فن در کمپرسور اسکرو، خنک کردن رادیاتور است. زمانی که فن به هر علتی خراب شود یا از کار بیفتد سیستم خنک کاری کمپرسور اسکرو نیز دچار مشکل می شود.
انسداد و گرفتگی رادیاتور اگر رادیاتور دچار گرفتگی شده است می توانید با شستشو رادیاتور و همچنین باد گرفتن آن این مشکل را برطرف نمایید.
فرسودگی قطعات مصرفی ورود ذرات خارجی به کمپرسور، استفاده از روغن نامناسب، عدم سرویس‌های دوره‌ای باعث فرسودگی و استهلاک قطعات کمپرسور می شود. 
دمای بالای 45 درجه سانتی گراد عملیات فشرده سازی همواره با افزایش دما همراه است. حال اگر دمای محیط بسیار گرم باشد همانطور که در مقاله نگهداری از کمپرسور در تابستان گفتیم سبب می شود هوای بسیار گرم وارد کمپرسور شود در نتیجه کمپرسور را دچار مشکل over heat کند.
فوم های صداگیر و عدم جریان هوا از فوم صداگیر در کمپرسور هایی که برای شهر های سرد سیری مانند اردبیل ارسال می شوند استفاده می شود . این فوم ها به خودی خود جریان هوای درون کابین کمپرسور را با مشکل مواجه می کنند.
استفاده از روغن نامناسب روغن نامرغوب باعث گرفتگی لوله‌ها و همچنین باعث عدم روان‌سازی بین قطعات می‌گردد. روغن های متفرقه خاصیت خنک کاری ندارند و باعث می شود گرما بیش از حد قطعات متحرک کمپرسور اسکرو در حین کار می شوند.
اشباع شدن فیلتراسیون تعویض دیر هنگام فیلتراسیون (فیلتر هوا، فیلتر سپراتور، فیلتر روغن) باعث اشباع شدن آنها می شود درنتیجه فیلترها توانایی خود را از دست می دهند و فشار مضاعفی به کمپرسور وارد می شود.

 

تشخیص کیفیت قطعات کمپرسور اسکرو

ابتدا قطعات کمپرسور اسکرو را لیست خواهم کرد و در ادامه هر کدام را بطور جداگانه توضیح خواهم داد.

 1. ایرند (واحد هواساز)
 2. الکتروموتور
 3. مخزن سپراتور
 4. فیلتر هوا
 5. تابلو برق
 6. کنترل پنل
 7. فیلتر روغن
 8. فیلتر سپراتور
 9. آنلودر
 10. کابین

حال بهتر است هر کدام را بصورت جداگانه توضیح دهم تا هم با خود قطعه آشنا شویم و هم روش تشخیص کیفیت آن را یاد بگیریم.

 

1- ایرند کمپرسور اسکرو

کمپرسورسازان

ایرند یا واحد هواساز قلپ تپنده کمپرسور است و نقش اساسی را در عملکرد صحیح کمپرسور دارد.

در ایران ۳ برند ایرند وجود دارد:

 1. ایرند روتورکمپ آلمان Rotorcomp
 2. ایرند فینی ایتالیا FINI
 3. ایرند ارزن آلمان Aerzen
 4. ایرند ترمومکانیکا ایتالیا TMC

 

از بین این 4 برند، روتورکمپ آلمان و فینی ایتالیا از سایرین برای کمپرسورسازان محبوبیت بیشتری دارد. البته این محبوبیت بی دلیل نیست:

 • واردات وسیع و قابل اعتماد
 • کیفیت امتحان شده
 • کارایی بالا
 • تعمیرات آسان
 • و…

به جز این موارد، نتایج آنالیز تکنیکال هم این موضوع را تایید می کند. بیایید مقایسه ای بین ایرند روتورکمپ و ترمومکانیکا انجام دهیم.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

همانطور که در جدول مشاهده می کنید ایرند کمپرسور روتورکمپ EVO6 برای تولید هوای فشرده 3 متر مکعب به چیزی حدود 3700 دور نیاز دارد.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

و همانطور که در این جدول مشاهده می کنید ایرند کمپرسور ترمومکانیکا  SCA9 برای تولید 3 متر مکعب هوای فشرده، به چیزی حدود 5800 دور نیاز دارد.

می توانیم نتیجه گیری کنیم ایرند روتورکمپ نسبت به ترمومکانیکا به دور پایین تری نیاز دارد. در نتیجه طول عمر بالاتری هم خواهد داشت.

 

2- الکتروموتور کمپرسور اسکرو

کمپرسورسازان

الکتروموتور نیروی محرکه ایرند کمپرسور است. بنابراین کیفیت آن تاثیر مستقیم بر عملکرد دستگاه خواهد داشت.

از بین برند های موجود در بازار من ۳ برند را پیشنهاد می کنم:

 1. کاجیلی (چینی درجه یک)
 2. گوانلو (چینی درجه یک)
 3. موتوژن (ایرانی درجه یک)

هر سه برند از کیفیت خوبی برخوردار هستند و تفاوت چشمگیری با همدیگر ندارند.

اما شاید در این میان نام برند های دیگری مثل الکتروژن هم به گوش تان آشنا بیاید. من به شخصا از این برند استفاده نکردم اما چند باری از همکاران شنیده ام که بعد از مدتی به تعمیر و خرابی می افتد.

 

۳- مخزن سپراتور کمپرسور

کمپرسورسازان

مخزن سپراتور کمپرسور اسکرو جایی است که هوا و روغن وارد آن می شود و سپس از همدیگر جدا می شوند.

هر چقدر ظرفیت و حجم مخزن سپراتور بزرگتر باشد طبیعتا عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد. اما یک نکته مهم وجود دارد که اکثر مردم از آن بی خبر هستند.

مخزن سپراتوری خوب است که به صورت لوله باشد و نه اینکه دو ورق را روی هم خم کرده باشند و جوش داده باشند. چون در این صورت احتمالا نشتی روغن یا پارگی مخزن سپراتور بسیار زیاد خواهد بود.

 

مخزن سپراتور می تواند مدل های مختلفی مانند حالت های زیر داشته باشد:

 • خوابیده
 • ایستاده
 • دو قلو

حالت ایده آل برای مخزن سپراتور خوابیده است چون در این صورت روغن تلاطم کمتری خواهد داشت در نتیجه طول عمر و کیفیت روغن بیشتر هم خواهد شد.

 

۴- فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

من قبلا در یک مطلب جداگانه بصورت کامل درباره فیلتر هوا کمپرسور اسکرو توضیح داده بودم اما اینجا می خواهم بصورت خلاصه نکات کلیدی آن را بگویم.

بطور کلی ۳ نوع فیلتر هوا وجود دارد:

 1. فیلتر هوای کاغذی یا سلولزی
 2. فیلتر هوای کتان
 3. فیلتر هوای اسفنجی

 

از بین این ۳ جنس، فیلتر هوای کاغذی یا سلولزی چه به لحاظ قیمتی و چه به لحاظ کارایی مناسب تر است و تقریبا هر ۱۰۰۰ ساعت یک بار باید تعویض گردد.

 

۵- تابلو برق کمپرسور اسکرو

کمپرسورسازان

تابلو برق کمپرسور اسکرو علاوه بر اینکه باید شامل بیمتال فن، بیمتال موتور، کنترل فاز، پرشر سوییچ و ترنسمیتر باشد باید از برند خوبی نیز تهیه شده باشد.

برند های موجود کنتاکتور های تابلو برق که برای کمپرسور اسکرو استفاده می شود:

 1. اشنایدر
 2. ال اس LS
 3. هیوندا

 

برند اشنایدر از سایر برند ها مطرح تر است به علت قیمت بسیاری بالاتری که دارد عموما در کمپرسور های اسکرو استفاده نمی شود.

برند LS کره جنوبی از محبوبیت بیشتری برخوردار است چرا که هم برند خوبی است و هم کیفیت قابل اعتمادی دارد. اما برند هیوندا تعریف چندانی ندارد صرفا قیمت پایینی دارد.

 

۶- کنترل پنل PLC کمپرسور

کنترل پنل PLC به ما در جهت انجام تنظیمات کمپرسور کمک می کند. بطور مثال می توانیم فشار باری کمپرسور را از ۸ به ۱۰ تغییر دهیم و یا تنظیمات دیگر را انجام دهیم.

برند های زیادی وجود مانند آرسین یا میکروپور وجود دارند که کنترل پنل تولید می کنند. اما از آنجایی که وظیفه این قطعه فقط نمایش اطلاعات است می توان از برندی استفاده کرد هم کیفیت خیلی خوبی داشته باشد و هم قیمت خیلی بالایی نداشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد من ARSIN است.

 

۷- فیلتر روغن کمپرسور

آموزش تعمیر کمپرسور اسکرو

وظیفه فیلتر روغن این است که روغن خنک شده توسط رادیاتور را به نوعی تمیز و تسویه کند. چون این روغن مستقیما وارد ایرند می شود و اگر روغن کثیفی داشته باشد باعث می شود روتور ها خورده شوند و هزینه زیادی برای تعمیر ایرند روی دست مان می گذارد.

بهترین برند فیلتر روغنی که تا به امروز جواب خودش را پس داده و بسیار قابل اعتماده است، برند فلیت گارد Fleetguard است.

 

۸- فیلتر سپراتور اسکرو:

وظیفه فیلتر سپراتور جدا کردن هوا از روغن است. زمانی که هوا از مخزن سپراتور وارد فیلتر سپراتور می شود آغشته به مقداری روغن است.

این فیلتر باید بتواند بصورت کامل روغن را از هوا جدا کند. اگر فیلتر سپراتور کیفیت خوبی نداشته باشد سبب می شود خروجی هوای فشرده ما آغشته به روغن باشد.

برند میکروپور Mikropor ترکیه، برندی است که تقریبا تمامی کمپرسورسازان از آن استفاده می کنند چرا که واقعا با کیفیت است.

اما به دلیل محبوبیت این برند سبب شده برخی از افراد سودجو، فیلتر سپراتور کارگاهی تولید کنند و سپس روی آن برچسب Mikropor بزنند.

امکان تشخیص فیک از اورجینال از روی ظاهر واقعا سخت است. به نظر من تنها راه این است که از واردکننده اصلی بخریم.

 

۹- آنلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر (Unloader) در کمپرسورهای اسکرو یک وسیله کنترلی است که به صورت خودکار فشار هوای تولید شده را در محدوده‌ای مشخص کنترل می‌کند.

در گذشته آنلودر برند VMC ایتالیا در ایران محبوب بود اما رفته رفته به علت واردات گسترده نسخه فیک و High Copy این قطعه، محبوبیتش را از دست داد.

 

خلاصه و جمع بندی:

مکانیزم کمپرسور اسکرو
 • نوعی کمپرسور جابه جایی مثبت است.
 • با استفاده از دو روتور مارپیچ در حال چرخش هوا را فشرده می کند.
مزایا کمپرسور اسکرو
 • راندمان بالا
 • صدای کم
 • لرزش کم
 • عمر طولانی
 • نیاز به نگهداری کم
 • قابلیت تولید هوای فشرده با فشار و دبی بالا
معایب کمپرسور اسکرو
 • نسبت به کمپرسور پیستونی قیمت بالاتری دارد
 • وزن و ابعاد بیشتری دارد
 • برای مصارف کم و کوتاه مدت با توجه به قیمت خرید توصیه نمی شود.
 • در ظرفیت های کمتر از 1000 لیتر بر دقیقه تولید نمی شوند.
کاربرد کمپرسور اسکرو
 • صنعت خودروسازی
 • صنعت غذایی 
 • صنعت داروسازی
 • صنعت سندبلاست
 • صنعت چاپ و بسته بندی
 • صنعت نفت و پتروشیمی
 • صنعت برش لیزر
 • صنعت نساجی
 • صنعت معدن…..
انواع کمپرسور اسکرو
 • کمپرسور اسکرو روغنی
 • کمپرسور اسکرو بدون روغن
5/5 - (9 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

22 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من