کمپرسور اسکرو

محاسبه سایز کمپرسور برای دستگاه برش لیزر

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

محاسبه سایز کمپرسور برای دستگاه برش لیزر

امروز می خواهم نحوه محاسبه سایز کمپرسور برای دستگاه برش لیزر به همراه فشار باری استاندارد آن را به زبان ساده توضیح دهم.

در کنار این موضوع با روش انتخاب درایر (خشک کن) نیز برای کمپرسوری که می خریم نیز آشنا خواهیم شد.

از آنجایی که بیشتر مشتریانی که با ما تماس می گیرند و نیاز به کمپرسور اسکرو برای دستگاه لیزر دارند نگران این هستند که انتخاب درستی انجام دهند تا به دستگاه شان آسیب وارد نشود، تصمیم گرفتم در این مطلب سنگ تمام بگذارم تا هیچگونه سوالی در ذهن تان باقی نماند.

 

برای دستگاه برش لیزر اکسیژن ساز و نیتروژن ساز بگیریم؟

برخی از افراد پیشنهاد می کنند برای دستگاه برش لیزر از اکسیژن ساز و یا نیتروژن ساز استفاده کنیم اما این کار توصیه نمی شود. چرا؟

چون علاوه بر هزینه اولیه بالایی که دارند بطور مداوم نیاز دارید درصد خلوص آنان را نیز چک کنید و برای رسیدن به درصد خلوص ثابت نیازمند هزینه جانبی و هزینه نگهداری زیادی خواهید داشت.

این در صورتی است که افراد با تجربه در زمینه لیزر بجای استفاده از دستگاه نیتروژن ساز یا اکسیژن ساز از یک کمپرسور اسکرو و یک درایر استفاده می کنند.

علاوه بر این موضوع باید بدانیم زمانی که از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می کنیم دچار افت سرعت چشمگیری در برش لیزر خواهیم بود.

و این در صورتی است که اگر از کمپرسور اسکرو برای دستگاه برش لیزر استفاده کنیم سرعت دو چندان خواهد بود مخصوصا زمانی که بخواهیم ورق کربن استیل (فولاد کربنی) را برش دهیم.

زمانی که از کمپرسور برای برش لیزری استفاده می کنیم کیفیت برش بسیار تمیز و عالی خواهد بود اما ممکن است در لبه ها کمی رنگ قهوه ای بدست بیاید که موضوع مهمی نیست چرا که در نهایت ورق باید رنگ شود.

 

چه سایز کمپرسوری برای دستگاه برش لیزر مان انتخاب کنیم؟

دستگاه های برش لیزر بر اساس سرعت، ضخامت و قدرت برش به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند ولی آنچه که عرف است تقسیم بندی بر اساس کیلووات است.

[av_table purpose=’tabular’ pricing_table_design=’avia_pricing_default’ pricing_hidden_cells=” caption=” responsive_styling=’avia_responsive_table’ alb_description=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-16a7wtq’ sc_version=’1.0′] [av_row row_style=” av_uid=’av-14ry91a’][av_cell col_style=” av_uid=’av-12t7qni’]Laser Power (توان دستگاه لیزر) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-10k9n8u’]Air Pressure ( فشار باری) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-zbqumm’]Air Compressor (کمپرسور) [/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-xk497i’][av_cell col_style=” av_uid=’av-vv6bq6′]1.5kw (کیلووات) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-uld0q6′]10 تا 12 بار [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-sc6s3y’]2500 لیتری – 15 کیلووات [/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-s1az66′][av_cell col_style=” av_uid=’av-qg4aim’]2kw (کیلووات) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-2exdxq’]10 تا 12 بار [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-muwsta’]3000 لیتری – 18.5 کیلووات [/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-kdha1a’][av_cell col_style=” av_uid=’av-jgoq1a’]3kw (کیلووات) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-h88uhq’]10 تا 12 بار [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-fn1qem’]3600 لیتری – 22 کیلووات [/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-dgffz2′][av_cell col_style=” av_uid=’av-by9n2m’]6kw (کیلووات) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-atmt1a’]10 تا 12 بار [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-8u65am’]3600 لیتری – 22 کیلووات [/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-85svi6′][av_cell col_style=” av_uid=’av-5g7ab2′]12kw (کیلووات) [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-4pdx7y’]10 تا 12 بار [/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-2razlq’]6000 لیتری – 37 کیلووات [/av_cell][/av_row] [/av_table]

 

سوالی که عموما مطرح می شود این است که ایده آل ترین حالت فشار باری کمپرسور برای دستگاه برش لیزر چقدر است؟

قبل از هر چیزی باید بدانیم هر چقدر فشار باری بیشتری باشد سرعت برش لیزر بیشتر می شود اما یک مشکلی که بوجود می آورد این است که به دستگاه لیزر نیز فشار می آورد و گاها سبب خرابی دستگاه می شود.

پس پیشنهاد من این است که از فشار باری ۱۰ بار استفاده کنید تا هم سرعت برش خوبی بدهد و هم فشاری به دستگاه لیزر نیاورد اما اگر موضوع سرعت بالاتر مطرح است می توانید روی ۱۲ بار تنظیم کنید.

اما هرگز توصیه نمی کنم سراغ فشار های باری بالا مانند ۱۶ بار یا ۲۰ بار بروید. درست است که در این حالت سرعت برش بسیار افزایش پیدا می کند اما در مدت زمان کمی دستگاه لیزر دچار آسیب و خسارت می شود.

 

از چه نوع درایر برای دستگاه برش لیزر استفاده کنیم؟

موضوع بعدی که بسیار مهم است مسئله خشک کردن و تمیز کردن هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور می باشد.

این موضوع از این حیث اهمیت دارد که اگر هوای فشرده خروجی از کمپرسور خشک و تمیز نشود سبب می شود لنز یا آیینه دستگاه برش لیزر کثیف شود و دقت خود را از دست بدهد و همچنین مجبور شویم زود تر از موعد آن را تعویض کنیم.

برای خشک کردن و تمیز کردن هوای فشرده ما نیاز به استفاده از درایر داریم. پس بهتر است با انواع آن آشنا شویم.

 

انواع درایر که مناسب دستگاه برش لیزر است:

بصورت کلی دو نوع درایر وجود دارد:

  • درایر جذبی adsorption dryer
  • درایر تبریدی refrigeration drayer

سوال اینجاست که کدامیک عملکرد بهتری دارند؟

کیفیت و قدرت درایر ها با واحدی به نام نقطه شبنم یا dew point اندازه گیری می شوند. هر چقدر که عدد نقطه شبنم کمتر باشد ( زیر صفر باشد) قدرت خشک کنندگی بیشتری خواهند داشت.

بطور کلی تمام درایر های جذبی قدرت خشک کنندگی بیشتری نسبت به تمام مدل های درایر تبریدی دارند.

[av_table purpose=’tabular’ pricing_table_design=’avia_pricing_default’ pricing_hidden_cells=” caption=” responsive_styling=’avia_responsive_table’ alb_description=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-vx4ub2′ sc_version=’1.0′] [av_row row_style=’avia-heading-row’ av_uid=’av-umygmm’][av_cell col_style=” av_uid=’av-sbp7e6′]مدل درایر[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-rakee6′]نقطه شبنم Dew Point[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-q2ew66′][av_cell col_style=” av_uid=’av-nx6ram’]درایر جذبی CZD1[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-mawulq’]70- سانتی گراد[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-l3czpa’][av_cell col_style=” av_uid=’av-irsdim’]درایر جذبی CZD2[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-h7drny’]40- سانتی گراد[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-fnpybi’][av_cell col_style=” av_uid=’av-dgwl9a’]درایر جذبی CZD3[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-cfaf9a’]20- سانتی گراد[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-ax9jtq’][av_cell col_style=” av_uid=’av-yqbby’]درایر تبریدی میکروپور[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-6ucevi’]3+ سانتی گراد[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-6h20ni’][av_cell col_style=” av_uid=’av-49r2vi’]درایر تبریدی داخلی[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-2ibcda’]+3 تا +9 سانتی گراد[/av_cell][/av_row] [/av_table]

 

همانطور که مشاهده می کنید با اختلاف درایر های جذبی قدرت خشک کنندگی و عملکرد بهتری نسبت به درایر های تبریدی دارند.

اما کدام مدل از درایر ها ایده آل دستگاه برش لیزر هستند؟

ایده آل ترین درایر چه به لحاظ عملکرد و چه به لحاظ قیمتی قطعا درایر جذبی CZD3 با نقطه شبنم ۲۰- است که می توانید با خیال آسوده سالیان سال از آن استفاده کنید.

 

مشاوره خرید کمپرسور و درایر برای دستگاه برش لیزر:

در این مطلب با همدیگر بصورت خلاصه و ساده با اطلاعات کلی و اساسی که زمان خرید کمپرسور و درایر برای دستگاه برش لیزر نیاز داشتیم آشنا شدیم اما اگر تمایل به مشاوره دقیق تر و اختصاصی تر دارید می توانید با کارشناسان کمپرسورسازان تماس بگیرید تا با صبر و حوصله راهنمایی های لازم را انجام دهند.

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من