کمپرسور اسکرو

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو یک قطعه ارزان (نسبت به سایر قطعات کمپرسور) است که اگر جنس خوبی نداشته باشد یا به موقع تعویض نشود برایمان بسیار گران تمام می شود.

دقیقا به مانند قفل درب خانه می ماند. قطعه ای ارزان است اما اگر خوب نباشد فاجعه رخ می دهد.

چه اتفاقی می افتد اگر فیلتر هوا کمپرسور اسکرو خوب نباشد

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

وظیفه اصلی فیلتر هوا همانطور که از نامش هم پیداست، فیلتر کردن ذرات گرد و غبار از هوا است.

از آنجایی که این قطعه در جای حساسی نصب می شود، کیفیت آن برای ما بسیار مهم است. چرا؟

چون فیلتر هوا بر روی قطعه ای به نام آنلودر (unloader valve) نصب می شود. زمانی که کمپرسور می خواهد کار کند یا به عبارتی هوای فشرده تولید کند، دریچه آنلودر باز می شود و هوا مستقیم به سمت ایرند میکده می شود.

حال اگر کوچکترین ذره ای وارد ایرند (air-end) کمپرسور شود، ایرند که گران ترین قطعه کمپرسور نیز می باشد، آسیب می بیند و زمانی که ایرند آسیب ببیند عملا کمپرسور اسکرو ما از کار افتد.

تصور کنم حالا درک خیلی بهتری از اهمیت فیلتر هوا در کارایی و عملکرد کمپرسور داشته باشیم.

چند مدل فیلتر هوا کمپرسور اسکرو داریم؟

بطور کلی ۳ مدل فیلتر هوا وجود دارد که به ترتیب آن ها را بررسی می کنم.

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

۱- فیلتر هوای کاغذی یا سلولزی

این نوع فیلتر هوا از کاغذ‌های مخصوص سلولزی ساخته می‌شوند که برای کارایی بیشتر به‌صورت آکاردئونی و پلیسه‌دار طراحی می‌گردند. کاغذ چین‌خورده فیلتر نیز در نهایت برای حفظ ساختار در یک فریم پلاستیکی قرار می‌گیرد.

نسبت به سایر مدل های فیلتر هوا قیمت بسیار بهتری دارند اما طبیعتا عمر طولانی ندارند.

تقریبا در ۹۹٪ کمپرسور های دنیا از این نوع فیلتر هوا استفاده می شود و می بایستی هر ۱۰۰۰ ساعت یکبار این فیلتر هوا تعویض گردد.

۲- فیلتر هوای کتان

این فیلترها را از لایه‌های پارچه مخصوصی که پارچه‌های روغنی نامیده می‌شوند، می‌سازند. لایه‌های پارچه در این نوع فیلتر نیز پلیسه‌دار طراحی شده و در فریم فلزی قرار می‌گیرند.

فیلتر هوای کتان گران ترین نوع فیلتر هوا است و هر ۴۰۰۰ ساعت یکبار باید تعویض گردد.

با توجه به اختلاف قیمت زیادی که با فیلتر هوای سلولزی دارند تقریبا انتخاب جالبی نخواهند بود مگر اینکه بخواهیم از کمپرسور های وارداتی مانند Atlas Copco استفاده کنیم.

۳- فیلتر هوای اسفنجی

این فیلترها که معمولا چند لایه ساخته می‌شوند، از فناوری نانو بهره می‌برند و عموما در کمپرسور پیستونی کاربرد دارند. مواد به‌کار رفته در این فیلترها لایه‌های پلی‌اورتان است.

نحوه عملکرد و کار این فیلترها در واقع تفاوتی نخواهد داشت و تنها عمر مفید و قیمت آن‌هاست که تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که فیلترهای اسفنجی معمولا از نوع قابل شست‌وشو هستند و امکان استفاده مجدد برای یکی و دوبار را دارند.

البته به هیچ عنوان توصیه نمی شود از فیلتر هوای اسفنجی در کمپرسور اسکرو استفاده شود.

تاثیر فیلتر هوای نامناسب در عملکرد کمپرسور اسکرو

 

 

همانطور که در فیلم می بینیم بدلیل استفاده از فیلتر هوای نامناسب، روغن از آنلودر بالا می زند و همین امر سبب تخلیه شدن روغن داخل مخزن سپراتور می شود.

البته زمانی که این کمپرسور اسکرو تایوانی برند Hanbell را برای تعمیر پیش ما آوردند گفتند آنلودر خراب است چون روغن از آن خارج می شود.

روال عادی این بود که آنلودر عوض می شود و سپس دوباره چک می شد اما پیش خودمان گفتیم اگر اشتباه گفته باشند چی؟ اینجوری هزینه اضافی برای شرکت شان خواهد داشت.

درباره تعمیرات کمپرسورها بیشتر بخوانید

بخاطر همین ابتدا از تک تک قطعات کمپرسور اسکرو تست گرفتیم تا اطمینان پیدا کنیم کدامیک از قطعات سالم و کدامیک خراب هستند.

جالب اینجا بود که تمام قطعات سالم بودند و فقط فیلتر هوا مشکل داشت.

فیلتر هوا را تعویض کردیم. از کمپرسور تست گرفتیم و دیدیم مثل روز اول، پر قدرت کار می کند.

وقتی این موضوع را برای مشتری تعریف کردیم باورش نمی شد مشکلی که در ابتدا بسیار آزاردهنده بود به همین سادگی و با هزینه بسیار کم برطرف شود.

من به شخصا همیشه ترجیح می دهم در کارم صداقت داشته باشم و سود کردن را به وهله دوم موکول کنم چون اینجوری هر روز از کاری که انجام می دهم لذت ببرم. به همین دلیل همیشه چه در فروش کمپرسور و چه در بخش تعمیرات ترجیح می دهم صفر تا صد ماجرا را بصورت صادقانه بیان کنم.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من