درایر

اجزای درایر تبریدی [معرفی اجزا + نحوه کارکرد]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

اجزای درایر تبریدی [معرفی اجزا + نحوه کارکرد]

هوای فشرده تولید شده از کمپرسور باد حاوی ذرات ناخالصی همچون روغن، آب و سایر آلاینده های دیگری است که قابل مشاهده نیستند ولی این ذرات موجب خوردگی، زنگ زدگی و عدم کارکرد صحیح ابزارآلات و ماشین آلات مصرف کننده هوای فشرده می شود. درایر تبریدی دستگاهی است که رطوبت را از هوای فشرده حذف می کند. در ادامه با انواع خشک کن هوای فشرده و نحوه عملکرد اجزای درایر تبریدی و جذبی بیشتر آشنا می شویم.

انواع درایر کمپرسور

درایر تبریدی refrigerated dryer: در سیستم تبرید، هوای فشرده تا دمای مشخصی کاهش پیدا می کند و طی این فرآیند رطوبت موجود در هوا به مایع تبدیل می شود و از سیستم خارج می شود. به درایر تبریدی، خشک کن یخچالی نیز گفته می شود. هر چه میزان نقطه شبنم کمتر باشد هوای خشک تری تولید می شود. حداقل نقطه شبنم در درایر تبریدی 3 درجه سانتی گراد می باشد. دمای محیطی استاندارد این درایر باید 3 الی 40 درجه باشد. چنانچه دمای هوا کمتر از 3 درجه سانتی گراد شود عملکرد درایر تبریدی مختل می شود.

درایر جذبی desiccant dryer: درایر جذبی به صورت دو برج استوانه ای شکل هستند و از مواد جاذبی از جمله آلومینا اکتیو یا مولکولارسیو تشکیل شده است که رطوبت هوا به این مواد جذب می شود و طی فرایند شیمیایی از هوا جدا می شود. نقطه شبنم درایر جذبی می تواند -20 , -40 , -70 , باشد. این دو برج به صورت متناوب عمل می کنند تا رطوبت گیری و احیای مواد جاذب رطوبت به صورت متناوب انجام شود.

 

معرفی اجزای درایر تبریدی

درایر تبریدی میکروپور mikropor is 35

درایر تبریدی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که در جدول زیر به بررسی آنها می پردازیم.

کمپرسور کمپرسوری که در درایر تبریدی استفاده می شود همانند کمپرسور یخجال از نوع اسکرال است. نوع گاز این کمپرسور R134A می باشد.
کندانسور کندانسور قطعه ای است که گرمای هوای فشرده را به خود جذب می کند سپس به محیط اطراف انتقال می دهد و از این طریق رطوبت موجود در هوای فشرده را به مایع تبدیل می کند.
شیر انبساط شیر انبساط در درایر تبریدی وظیفه کنترل دبی مبرد، کاهش فشار مبرد از کندانسور به اواپراتور را دارد شیر انبساط در دو مدل ترموستاتیکی و الکترونیکی می باشند. این شیر معمولا در خط مایع بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد.
شیر گازی مبدل گرمایی شیر گازی یک شیر برقی است که درون مبدل گرمایی قرار دارد و وظیفه کنترل جریان و دمای گاز مبرد را دارد.
اواپراتور این قطعه مبدل حرارتی می باشد که با تبخیر مبرد گرمای محیط اطراف جذب می کند و با این کار به کاهش دمای هوا کمک می کند. اواپراتور لوله مسی یا آلومینیومی با پره های فلزی می باشد.
مبدل گرمایی یک از مهمترین اجزای دراری تبریدی، مبدل گرمایی است. در این بخش رطوبت از هوای فشرده جدا می شود. اگر مبدل گرمایی دچار نقص فنی شود درایر تبریدی نمی تواند هوای خشک تولید کند.
لوله مویی لوله مویی در مسیر جریان مبرد قرار دارد و با کاهش فشار مبرد باعث تبخیر شدن آن می شود و همچنین دمای هوای فشرده را کاهش می دهد.
سپراتور سپراتور قطعه ای است که در مسیر جریان مبرد بعد از اواپراتور قرار می گیرد و وظیفه جداسازی روغن و رطوبت از مبرد را دارد.
میکروفیلتر اولیه میکروفیلتر در داخل درایر تبریدی برند میکروپور ترک قرار گرفته است و در سایر برندها بایستی به صورت جداگانه تهیه و در خارج دستگاه نصب شود. میکرو فیلتر اولیه می تواند ذرات آلاینده بزرگتر از 1 میکرون از جمله گرد و غبار، رطوبت، روغن و ذرات جامد را حذف کند. همانطور که از نامش مشخص است این میکروفیلتر قبل از میکروفیلتر ثانویه نصب می شود.
میکروفیلتر ثانوبه میکروفیلتر ثانویه می تواند ذرات آلاینده بسیار کوچک را تا 0.01 میکرون را از هوای فشرده حذف کند این میکروفیلتر بعد از میکروفیلتر اولیه و قبل از تجهیزات پنوماتیکی مصرف کننده قرار می گیرد .
تابلو برق تابلو برق درایر تبریدی با استفاده از نمایشگرها و چراغ‌های سیگنال، اطلاعات مختلفی مانند ولتاژ، جریان، دمای هوای فشرده، و وضعیت کارکرد سیستم را نمایش می‌دهد.

تا به اینجا به معرفی مهمترین اجزای درایر تبریدی پرداختیم حال به بررسی نحوه عملکرد آن می پردازیم.

 

نحوه عملکرد اجزا درایر تبریدی

 

درایر تبریدی یکی از رایج ترین خشک کن های صنعتی می باشد که با نام درایرهای یخچالی نیز شناخته می شوند. نحوه عملکرد اجزای درایر تبریدی بسیار شبیه یخچال های خانگی می باشد.

که از سیستم تبرید برای خنک کردن مبدل ها استفاده می کند درایر تبریدی میکروپور می تواند هوای فشرده را تا میزان 3 درجه سانتی گراد خنک کند و رطوبت و ذرات موجود در هوا را تقریبا تا 90 درصد حذف کند.

برند درایر تبریدی بسیار مهم است در حال حاظر بهترین برند میکروپور ساخت کشور ترک است که پایین ترین نقطه شبنم را در بین سایر برندهای دیگر دارد. هر چه نقطه شبنم عدد بالاتری داشته باشد کیفیت درایر پایین تر می آید.

مهمترین قطعه در درایر تبریدی کمپرسور هست که معمولا گاز مبردی که داخل این کمپرسور هست از نوع R134A می باشد. کمپرسور این گاز را فشرده می کند تا دمای آن تا میزان مشخصی افزایش پیدا کند.

سپس این گاز گرم و فشرده را به سمت کندانسور می فرستد. گرمای گاز جذب کندانسور می شود و توسط فنی که پشت کندانسور قرار گرفته دمای گاز را به محیط انتقال می دهد و باعث خنک شدن گاز می شود که در این حالت گاز به حالت مایع تبدیل می شود.

حال این مایع ایجاد شده در بخش رسیور درایر ذخیره می شود و از آنجا به سمت لوله مویی فرستاده می شود. لوله مویی قطعه ای است بلند و باریک که مایع مبرد از میان آن عبور می کند و مجدد فشار و دمای مایع را کمتر می کند. مایع در دما و فشار پایین به گاز تغییر حالت می دهد.

گاز به سمت مبدل حراراتی یا همان اواپراتور رفته و در تماس با هوای فشرده مرطوب تبادل حرارتی پیدا می کند که باعث می شود گرمای هوای فشرده به گاز انتقال داده می شود و دمای هوای فشرده کاهش پیدا می کند.

طی این فرایند به علت کاهش دمای هوا فشرده، رطوبت از آن جدا می شود و به مایع تبدیل می شود و از آن جدا می شود در نتیجه هوای فشرده خشک از درایر تبریدی خارج می شود.

 

نحوه نگهداری اجزای درایر تبریدی

به منظور عملکرد صحیح و طول عمر بیشتر اجزای درایر تبریدی در این قسمت به بررسی چند نکته مهم در رابطه با نگهداری درایر تبریدی می پردازیم.

  • فیلتر هوای ورودی کمپرسور باد را به طور منظم بررسی کنید در صورت اشباع شدن و کثیف شدن آن اقدام به تعویض نمودن آن کنید.
  • به صورت دوره ای کندانسور و پره های فلزی آن را کاملا تمیز کنید و در صورت وجود نشتی با سرویس کار درایر تماس بگیرید.
  • دمای محیطی درایر تبریدی باید 5 الی 40 درجه سانتی گراد باشد در صورتی که دما بیشتر و یا کمتر از این میزان باشد اجزای درایر تبریدی نمی تواند عملکرد صحیحی داشته باشد.
  • میزان رطوبت محیط بایستی کمتر از 80 درصد باشد.
  • سایز لوله های ورودی و خروجی درایر تبریدی بایستی با سایز خروجی کمپرسور و ورودی ماشین آلات مصرف کننده هوای مفشرده تناسب داشته باشد.
  • در زمانبندی های مشخص شده در دفترچه نگهداری درایر تبریدی اقدام به تعویض میکروفیلترهای درایر تبریدی کنید

 

معرفی اجزای درایر جذبی

درایر جذبی کمپرسورسازان با ظرفیت 1500 لیتر بر دقیقه

درایر جذبی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که در جدول زیر به بررسی آنها می پردازیم.

شاسی شاسی در واقع اسکلت اصلی درایر جذبی هست که تمام اجزا روی آن قرار می گیرد جنس شاسی باید استحکام زیادی داشته باشد تا بتواند وزن سنگین درایر جذبی را تحمل کند. شاسی مسیر برای لوله کشی ها و سیم کشی ها درایر را فراهم میکند.
برج های جاذب درایر جذبی از دو برج جاذب تشکیل شده است که حاوی مواد جاذب هستند و هوای فشرده درون برج جاذب در اثر تماس با مواد جاذب رطوبت خود را به طور کامل از دست می دهند .
مواد جاذب ماده جاذب از نوع سیلیکاژل، آلومینا اکتیو یا مولکولارسیو می باشد. شکل ظاهری این مواد گرد بود و رنگ روشنی سفید یا کرم دارند. مواد جاذب دانه بند های متفاوتی دارند که هر چقدر اندازه این دانه بندی ها بزرگ تر باشد به لحاظ قیمتی گران تر هستند.
سیستم کنترل سیستم کنترل وظیفه کنترل دمای هوای ورودی به برج های جاذب، کنترل زمان و نحوه احیا مواد جاذب، نمایش دهنده میزان دما، فشار، رطوبت و میزان نقطه شبنم را دارد.
شیر برقی شیر برقی در درایر جذبی وظیفه کنترل جریان هوا و فرایند احیا را دارد. وقتی که یکی از برج ها در حالت احیا باشد شیر برقی آن برج را از مدار خارج می کند. از طرفی شیر برقی اجازه ورود هوای مرطوب از برج احیا به سمت برج جاذب را نمی دهد.
شیر اطمینان یا سوپاپ شیر اطمینان از افزایش بیش از حد فشار در درایر جذبی جلوگیری می کند. ممکن است هوای فشرده ورودی به درایر فشار بیش از حذ استانداردی داشته باشد که در این زمان شیر اطمینان عمل می کند و فشار اضافی را تخلیه می کند تا به سیستم درایر جذبی آسیب نرسد.
شیر دستی  زمانیکه شیر دستی درایر جذبی باز باشد هوای فشرده خروجی از کمپرسور باد وارد درایر می شود. تا با عبور از مواد جاذب درایر رطوبت از هوای فشرده جدا شود. در صورت بسته بودن این شیر هیچ گونه هوای فشرده ای وارد درایر نمی شود. محل قرار گیری شیر دستی در ابتدای درایر جذبی است.
شیر یکطرفه شیر یکطرفه بر خلاف شیر دستی به صورت خودکار عمل می کند و همانطور که از نامش پیداست جریان هوا فقط به یک سمت از کمپرسور به درایر است و اجازه برگشت هوا از درایر به کمپرسور نمی دهد. شیر یکطرفه در قسمت خروجی درایر جذبی نصب می شود.
شیر برقی احیا شیر برقی احیا وظیفه کنترل جریان هوا در ابتدا و انتهای فرایند احیا را به عهده دارد. این شیر در زمانی که یک برج نیاز به احیا دارد باز می شود و پس از پایان احیا برج بسته می شود. جنس این شیر از برنج یا استنلس استیل است تا در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم باشد.
نشان دهنده نقطه شبنم سه مدل نشان دهنده نقطه شبنم داریم: مدل دیجیتال که به صورت عددی نمایش می دهد و مدل آنلوگ که نقطه شبنم را به صورت عقربه ای نشان می دهد و مدل سوم آن به صورت رنگی است که نقطه شبنم را در طیف رنگی مختلفی مشخص می کند. با نمایش نقطه شبنم، اپراتور می تواند از میزان رطوبت باقی مانده در هوای فشرده پس از عبور از درایر مطلع شود.
مافلر یا صدا خفه کن مافلر برای کاهش صدای درایر جذبی به کار می رود. زمانیکه هوا از میان مواد جاذب درون برج ها عبور می کند ارتعاشات و صداهایی از درایر تولید می شود به همین دلیل مافلر این ارتعاشات را به خود جذب می کند.

تا به اینجا به معرفی مهمترین اجزای درایر جذبی پرداختیم حال به بررسی نحوه عملکرد آن می پردازیم.

 

نحوه عملکرد درایر جذبی

درایر های جذبی به لحاظ احیای مواد جاذب به 3 دسته کلی تقسیم می شوند

درایر جذبی هیتلس متداول ترین نوع درایر جذبی، درایر هیتلس است. این درایر برای حذف رطوبت از هوای فشرده از دو برج حاوی مواد جاذبی مانند سیلیکاژل یا آلومینا اکتیو استفاده می کند. قدرت خشک کنندگی هوا در این درایر بسیار بالاست و برای انواع دمای خروجی از کمپرسور inlet مناسب است.
درایر جذبی هیتردار این نوع درایر برای حذف رطوبت از هوای فشرده از یک بخاری برقی استفاده می کند و هوا را گرم می کند و نسبت به درایر هیتلس 25 درصد انرژی کمتری مصرف می کند ولی جریان تصفیه هوا مورد نیاز به حدود 10 درصد محدود می کند.
درایر جذبی بلوور در این نوع درایر از یک دمنده هوا (بلوور) استفاده می شود . بدین ترتیب که پس از مکیدن هوای محیط و گرم شدن آن توسط بلوور ؛ از آن برای احیا ستونها استفاده می شود.

شکل ظاهری درایر جذبی به صورت دو برج استوانه ای شکل هست که درون این برج ها مواد جاذبی همانند آلومینا، سیلیکاژل یا مولکولارسیو پر شده است. هوای فشرده تولید شده از کمپرسور ایتدا از تله آبگیر ها و میکروفیلترها عبور می کند سپس وارد برج اول درایر جذبی می شود.

در این مرحله رطوبت به دام مواد جاذب می افتد و هوای فشرده خشک از آن خارج می شود، آب جذب توسط مواد جاذب در انتهای دستگاه انباشته می شود. این فرآیند همچنان ادامه پیدا می کند تا مواد جاذب از رطوبت اشباع شود. در این زمان برج اول به حالت ریکاوری می رود تا مجدد احیا شود. حال نوبت به برج دوم می رسد که فعال می شود و همین پروسه به صورت متناوب انجام می شود.در طی پروسه رطوبت گیری همیشه یک از برج ها فعال است .

 

علت خرابی اجزای درایر کمپرسور

دلایل مختلفی برای خرابی اجزای درایر کمپرسور وجود دارد از جمله نوع درایر و شرایط کارکرد که در جدول زیر به بررسی مهمترین علت خرابی آنها می پردازیم.

اشباع شدن فیلتر ورودی ذرات معلق و آلودگی ها به مرور موجب جرم گرفتگی و انسداد فیلتر ورودی هوا می شود که جریان ورودی هوا به درایر کمتر از قبل می شود.
جرم گرفتگی مبدل حرارتی رسوب مواد معدنی از سیال و جرم گرفتگی لوله های مبدل حرارتی باعث اختلال انتقال حرارت مبدل می شود. در نتیجه درایر عملکرد صحیحی نخواهد داشت.
خرابی شیر برقی در صورتیکه دمای هوای فشرده خروجی از کمپرسور بیشتر از 40 درجه سانتی گراد باشد این گرمای زیاد باعث آسیب دیدن سیم پیچ ها شیر برقی می شود که در نتیجه رطوبت به درستی تخلیه نمی شود. از طرفی رسوب و آلودگی در شیر برقی موجب می شود شیر برقی به درستی باز و بسته نشود.
خرابی سنسور رطوبت سنج در صورت عدم تعویض به موقع فیلترهای درایر و  گرم شدن بیش از حد درایر، رطوبت و ذرات معلق و آلودگی ها به سنسور دما و رطوبت سنج آسیب می زند.
خرابی کندانسور کثیف شدن و گرفتگی لوله های کندانسور موجب می شود تا عملکرد درایر تبردیدی مختل شود و همچنان رطوبت در هوای فشرده باقی بماند.
نقص فنی کمپرسور درایر  مشکلات الکتریکی و مکانیکی می تواند به کمپرسور درایر آسیب بزند. افت ولتاژ و اتصال کوتاه می تواند به سیم پیچ ها کمپرسور آسیب بزند. فرسودگی قطعات متحرک درون کمپرسور و کمبود گاز مبرد می تواند باعث کاهش کارایی کمپرسور درایر شود.
تخریب مواد جاذب عوامل شیمیایی و فیزیکی می تواند موجب خراب شدن مواد جاذب در درایر جذبی شود. در صورتی که هوای فشرده وارد شده به درایر، دمای و سرعت بیش از حد استاندارد داشته باشد باعث ساییدگی مواد جاذب می شود. در صورتیکه هوای فشرده وارد شده به درایر آلوده به روغن و آلاینده های اسیدی باشد در تماس با مواد جاذب ترکیب شیمیایی صورت می گیرد که ظرفیت جذب رطوبت مواد جاذب را کاهش می دهد.
خرابی میکروفیتر اولیه و ثانویه در صورتیکه فیلتر هوا کمپرسور اشباع شده باشد ذرات معلق و آلاینده های روغن و اسید همراه هوای فشرده وارد درایر تبریدی می شود و باعث می شود میکروفیلترها زودتر کثیف شوند همچنین دمای بالای هوای ورودی به درایر می تواند باعث آسیب دیدن الیاف میکروفیلترها شود.

 

مقایسه اجزای درایر تبریدی با جذبی

اجزای درایر کمپرسور

در جدول زیر به مقایسه اجزای درایر کمپرسور می پردازیم.

اجزای درایر کمپرسور درایر تبریدی درایر جذبی
شاسی دارد دارد
کندانسور دارد ندارد
صدا خفه کن ندارد دارد
فن کندانسور دارد ندارد
شیر برقی دارد دارد
کمپرسور دارد ندارد
پانل کنترل دارد دارد
ولو پرشر سوئیچ دارد دارد
سیستم کنترل انعطاف پذیر ساده
نشانگر نقطه شبنم دارد دارد
مخزن رسیور دارد ندارد
مخزن حاوی مواد جاذب ندارد دارد
لوله مویی دارد ندارد
شیر برقی مسیر ورودی هوا دارد دارد
شیر اطمینان دارد دارد
اواپراتور دارد ندارد
شیر یکطرفه دارد ندارد
شیر برقی تخلیه دارد دارد
شیر برقی ورودی احیاء ندارد دارد
خروجی هوای درایر دارد دارد

 

در آخر سوالی که باید پاسخ دهیم این است که آیا خرید درایر تبریدی پیشنهاد می شود؟

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من