کمپرسور اسکرو

تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر چیست

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر چیست

یکی از سوالات متداولی که عمدتا پشت خط تلفن مطرح می شود این است که تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر چیست و هر کدام چه کاربردی دارند.

در این مطلب می خواهم این موضوع را بصورت تخصصی اما به زبان کاملا ساده و قابل فهم توضیح دهم.

قبل از هر چیزی باید بدانیم هم میکرو فیلتر و هم تله آبگیر قطعاتی هستند که بعد از کمپرسور اسکرو نصب می شوند و وظیفه اصلی آنها تصفیه هوای فشرده است.

البته تفاوت اصلی میکرو فیلتر و تله آبگیر در مدل و کیفیت تصفیه هوای فشرده است که با همدیگر با هر کدام از این قطعات بهتر و بیشتر آشنا می شویم.

 

تله آبگیر چیست و کجا قرار می گیرد:

تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر

تله آبگیر water separator یک سیستم بسیار ساده دارد که به واسطه آن می تواند مقداری کمی از آب و روغن را از هوای فشرده جدا کند.

حال منظورم از سیستم ساده چیست؟

تله آبگیر به واسطه سیستم گریز از مرکز می تواند مقداری از آب و روغن که پیش تر به واسطه خنک شدن هوای فشرده در رادیاتور کمپرسور اسکرو اتفاق افتاده است را خارج کند.

البته باید بدانیم تاثیر تله آبگیر در خشک کردن هوای فشرده چیزی کمتر از ۲۰٪ است.

اما با این حال قطعه مهمی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. اما چرا؟

تله آبگیر water separator بین کمپرسور اسکرو و مخزن هوای فشرده قرار می گیرد چون باید جلوی ورود آلودگی ها را به مخزن هوای فشرده بگیرد در غیر این صورت به مرور زمان خود مخزن هوا تبدیل به منبع تولید آلودگی می شود.

 

بهترین برند تله آبگیر چیست:

به طور کلی تله آبگیر ها به لحاظ برند به دو دسته تقسیم می شوند:

  • دسته اول: تله آبگیر های وارداتی برند میکروپور ترکیه
  • دسته دوم: تله آبگیر های ساخت داخل (بازاری)

سوال اینجاست که کدام یک عملکرد بهتری دارند؟

با اطمینان می توان گفت تله آبگیر های وارداتی برند میکروپور mikropor ترکیه از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار هستند و این در صورتی است که به لحاظ قیمتی اختلاف کمی با تله آبگیر های بازاری دارند.

 

 

کمپرسور لیزر

میکرو فیلتر چیست و کجا قرار می گیرد:

میکرو فیلتر ها برای تصفیه هوای فشرده Air Treatment مورد استفاده قرار می گیرند و قبل از درایر جذبی در خط قرار میگیرند تا مانع رسیدن روغن oil و ذرات particle به مواد جاذب Activated Alumina درایر می شوند.

شاید به نحوی بتوان از کیفیت تله آبگیر چشم پوشی کرد اما به هیچ عنوان نمی توان از کیفیت میکرو فیلتر ها گذشت چرا که نقش بسیار بسیار مهمی را ایفا می کنند.

کیفیت میکروفیلتر ها به مش بندی یا شبکه بندی های آن بر می گردند. هر چقدر که این مش بندی ها یا شبکه ها بندی های کوچک تر باشند به نوعی می توان گفت میکرو فیلتر بهتر و با ارزش تر خواهد بود.

 

میکرو فیلتر ها به لحاظ شبکه بندی به ۳ دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. میکرو فیلتر هایی که توانایی حذف ذرات بزرگتر از 1 میکرون را دارند.
  2. میکرو فیلتر هایی که توانایی حذف ذرات بزرگتر از 0.1 میکرون را دارند.
  3. میکرو فیلتر هایی که توانایی حذف ذرات بزرگتر از 0.01 میکرون را دارند.

 

تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر

هر کدام از این مش بندی ها یا شبکه بندی ها مناسب کلاس مشخصی از استاندارد هوای فشرده ISO8573-1 می باشند.

اگر به هر دلیل این مش بندی ها درست نباشند سبب می شود روغن یا ذرات به مواد جاذب نفوذ کند و در نتیجه خیلی سریع این مواد را فاسد می کنند و درایر از کار می افتد.

جای قرارگیری میکرو فیلتر ها بین مخزن هوای فشرده و درایر جذبی می باشند.

بصورت کلی برای تصفیه هوا از دو میکرو فیلتر استفاده می شود که به آنها میکرو فیلتر اولیه و میکرو فیلتر ثانویه گفته می شود که به ترتیب داری مش بندی 0.1 میکرون و 0.01 میکرون می باشند.

البته باید در نظر داشته باشیم در صنایع حساس مانند صنایع غذایی و دارویی یا برخی از صنایع نظامی به جای دو میکرو فیلتر از سه میکرو فیلتر استفاده می شود.

ما در مجموعه کمپرسورسازان برای صنایع حساس از یک میکرو فیلتر کربن اکتیو علاوه بر میکرو فیلتر های اولیه و ثانویه نیز استفاده می کنیم.

 

بهترین برند میکرو فیلتر چیست:

به طور کلی میکرو فیلتر ها به لحاظ برند به دو دسته تقسیم می شوند:

  • دسته اول: میکرو فیلتر های وارداتی برند میکروپور ترکیه
  • دسته دوم: میکرو فیلتر های ساخت داخل (بازاری)

از آنجایی که میکرو فیلتر نقش بسیار مهمی در عمر خط تصفیه هوا و درایر های ما بازی می کنند می بایستی حتما به سراغ برندی برویم که بصورت استاندارد و قابل اعتماد تولید می شود.

متاسفانه میکرو فیلتر هایی که در داخل ایران (بازار) تولید می شوند هیچ برگه گواهی یا برگ تست کیفیتی ندارند. از این رو استفاده از این دسته از میکرو فیلتر ریسک بسیار بالایی دارند می توانند آسیب های جدی را به درایر جذبی یا درایر تبریدی وارد کنند.

تنها برند میکرو فیلتری که در حال حاضر دارای تست های صلاحیت است برند میکروپور ترکیه است که امروز بسیار معروف و خوش نام است.

 

جمع بندی:

در بین فیلتراسیون کمرنگ ترین نقش را در خشک کردن هوای فشرده تله آبگیر دارد و جای آن بین کمپرسور و مخزن است و میکرو فیلتر ها پر رنگ ترین نقش را در تصفیه هوای فشرده ایفا می کنند.

در هر صورت اگر نیاز به مشاوره یا راهنمایی بیشتری داشتید می توانید با کارشناسان کمپرسورسازان تماس بگیرید تا با صبر و حوصله راهنمایی های لازم را انجام دهند.

5/5 - (12 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من