کمپرسور پیستونی

فرق کمپرسور اصلی و تقلبی چیست؟ بررسی جامع 1403

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

فرق کمپرسور اصلی و تقلبی چیست؟ بررسی جامع 1403

شاید امروز سخت ترین کار، خرید کمپرسور ابک ایتالیا باشد. چرا که واقعا نمی دانید در حال خرید ابک Abac اصل هستید یا تقلبی! طبیعتا هیچ فروشنده ای نمی گوید “می خواهم کمپرسور ابک تقلبی بهت بفروشم” پس فقط یک راه وجود دارد و آن راه این است که خودتان روش تشخیص ابک اصلی از تقلبی را بلد باشید.

در این مطلب می خواهم بصورت کامل فرق کمپرسور ابک ایتالیا اصلی و فیک را آموزش بدهم تا بتوانید یک خرید خوب و مطمئن داشته باشید.

کمپرسور تقلبی در بازار ایران

آغاز به کار صنعت کمپرسور پیستونی ایران را شاید بتوان با وارد کردن هواساز کمپرسور های ایتالیایی دانست. بیایید در ابتدا نگاهی به انواع کمپرسور پیستونی که وارد ایران می شوند بیاندازیم.

آبک Abac ABAC Air Compressors یکی از بزرگترین شرکت های ایتالیایی است که از سال ۱۹۶۳ در زمینه ساخت و تولید انواع کمپرسور هوا فعالیت می کند. واحد هواساز ABAC به راحتی در بازار ایران موجود هست.

و به لحاظ کیفیت عالی و صدای کمی که دارد از محبوبیت زیادی بین مصرف کنندگان کمپرسور هوا برخورد دار است. کد واحد هواساز B2800 الی B7000 می باشد.

حجم هوادهی این واحد هواساز از 250 الی 1200 لیتر با حداکثر فشار 12 بار می باشد. البته بهترین حالت استفاده  تا فشار 10 بار می باشد.

فیاک Fiac شرکت Fiac نیز از دیگر شرکت های تولید کننده کمپرسور باد و تجهیزات پنوماتیکی است که از سال 1977 در کشور ایتالیا فعالت خود را آغاز کرده است. کد واحد هواساز FIAC به صورتAB268 الی AB1500 می باشد.

حجم هوادهی این واحد هواساز از 250 الی 1700 لیتر با حداکثر فشار 11 بار می باشد. البته بهترین حالت استفاده  تا فشار 10 بار می باشد.

چینوک Chinook Chinook یک برند ایتالیایی است که کد واحد هواساز این برند به صورت K3 الی K100 می باشد که قادر به تولید هوای فشرده از 86 الی 1000 لیتر بر دقیقه می باشد.
فینی Fini برند Fini ساخت کشور ایتالیا می باشد. که کد واحد هواساز این برند به صورت MK102 الی BKV50 می باشد که قادر به تولید هوای فشرده از 235 الی 2000 لیتر بر دقیقه می باشد. حداکثر فشار 10 بار می باشد.
ایرمک Airmec هواساز Airmec طراحی و ساخت کشور ایتالیا می باشد. که کد واحد هواساز این برند به صورت K8 الی K100 می باشد که قادر به تولید هوای فشرده از 207 الی 2100 لیتر بر دقیقه می باشد. واحد هواساز کمپرسور باد سیلندر پیستونی ایرمک Airmec برخلاف سایر برندهای ایتالیایی تک سیلندر بوده و وزن کمتری نسبت به بقیه مدل ها دارد و حداکثر فشار 8 بار را تولید می کند.

از بین این 5 مورد از بهترین برند پمپ باد، از کمپرسور ابک ایتالیا استقبال بیشتری شد. به همین خاطر واردات آن هر روز بیشتر از پیش می شد تا اینکه 5-6 سال پیش اتفاقی عجیبی در این بازار رقم زده شد.

عده ای به این فکر افتاند که چرا سود بیشتری از این بازار بدست نیاوریم؟

شروع به ساخت هواساز ابک ایتالیا در داخل ایران کردند. از آنجایی که اطلاعی از آلیاژ ها و تکنولوژی ساخت این هواساز نداشتند، صرفا توانستند به لحاظ ظاهری چیزی شبیه هواساز ابک ایتالیا تولید کنند.

در همان تست های اولیه متوجه شدند این هواساز به لحاظ کیفیت و عملکرد ضعف ها غیر قابل انکاری دارد، اما از آنجایی که نمی توانستند از سود فروش هواساز ابک ایتالیایی تقلبی چشم پوشی کنند به سرعت آن را وارد بازار کردند.

بازار سعدی تهران پر شد از این هواساز های تقلبی اما از آنجایی که به لحاظ ظاهری شبیه ابک ایتالیا بود، در وهله اول کسی به تقلبی بودن آن شک نکرد.

اما رفته رفته صدای اعتراض مشتریان بلند شد. آنجا بود که بازار متوجه این کلاه برداری شد.

نکته جالب ماجرا اینجاست که این هواساز تقلبی با افزایش قیمت دلار، پا به پای ابک اصلی گران می شود.

از آنجایی که همچنان تشخیص اصل یا تقلبی بودن هواساز های ابک از روی ظاهر، برای خریداران تقریبا غیر ممکن است می خواهم روش ساده ای را یاد بدهم که هرگز فریب نخورید.

روش تشخیص کمپرسور اصلی و تقلبی

2 روش خیلی ساده برای تشخیص اصلی یا تقلبی بودن کمپرسور ابک ایتالیا زمان خرید وجود دارد که در ادامه بصورت کامل توضیح خواهم داد.

روش اول  زمانیکه فروشنده به شما یکی از عبارتهای: مشابه ابک ایتالیا و یا مونتاژ ابک را بگوید مطمئن باشید که در حال خرید ابک تقلبی هستید. در ادامه به توضیح این مطلب می پردازیم.
روش دوم  درج عبارت ضمانت اصالت در فاکتور فروش (نه فقط پیش فاکتور) بسیار مهم است. 

روش اول تشخیص کمپرسور تقلبی

اگر زمان خرید، فروشنده به شما گفت “مشابه ابک ایتالیا” است مطمئن باشید در حال خرید ابک تقلبی هستید. مهم نیست در ادامه چقدر از این هواساز مشابه تعریف کند و یا اصرار کند که دقیقا کیفیتی یکسان هستند و….او فقط سعی دارد جنس تقلبی به شما بفروشد.

البته از زمانی که اطلاع رسانی کردم و گفتم که کلمه “مشابه ابک” یک ترفند فروش برای هواساز های تقلبی است، استراتژی فروش شان را تغییر دادند.

اخیرا به جای عبارت “مشابه ابک ایتالیا” از عبارت “مونتاژ ابک” استفاده می کنند. این عبارت کمتر شک برانگیز است. مگرنه؟

بله. اما به یاد داشته باشید این عبارت هم ترفندی برای فروش کمپرسور ابک ایتالیایی تقلبی است.

البته این موضوع را هم نمی توان نادیده گرفت وقتی فردی جنس تقلبی تولید می کند، دائما برای فریبکاری در تلاش خواهد بود پس این احتمال وجود دارد که بعد ها از عبارات دیگری استفاده کنند (که البته در صورت مشاهده حتما به این مطلب اضافه خواهد شد)

روش دوم تشخیص کمپرسور تقلبی

اگر روش اول را انجام دادید اما به دنبال اطمینان خاطر صد در صدی هستید پیشنهاد می کنم حتما از این روش نیز استفاده کنید.

زمان خرید از فروشنده بخواهید که حتما در فاکتور فروش ذکر کنند که “هواساز ابک ایتالیا با ضمانت اصالت” ارائه می گردد. حواستان باشد احتمال دارد در پیش فاکتور ذکر کنند ضمانت اصالت وجود دارد اما زمانی که پای فاکتور فروش به میان بیاید “ضمانت اصالت” را از آن حذف کنند.

مقایسه کمپرسور ABAC اصلی و تقلبی

انتخاب یک کمپرسور پیستونی مناسب می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص با وجود تعداد زیادی از برندها و مدل های تقلبی در بازار ایران. در جدول زیر به بررسی تفاوت کمپرسور اصلی و تقلبی می پرازیم.

کمپرسور ABAC اصلی 
 • به منظور کنترل کیفیت و مطابقت با استانداردهای ایمنی تحت آزمایشات دقیق قرار می گیرد.
 • کمپرسور اصلی در زمان کار صدای نرم و آرامی دارد.
 • جنس بدنه و سیلندر بسیار با کیفیت است و به خوبی آب بندی شده است بنابراین هیچ گونه نشتی روغنی ندارد.
 • کمپرسور پیستونی ABAC اصلی پس از سالها کارکرد به هیچ عنوان داغ نمی کند.
 • دارای ضمانت اصالت است و حتما در فاکتور فروش ذکر می شود.
 • دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است.
 • قیمت خرید کمپرسور اصلی نسبت به تقلبی بالاتر است.
 • کد واحد هواساز به صورت B2800 الی B7000 می باشد و عبارت ABAC روی واحد هواساز برجسته می باشد.
کمپرسور ABAC تقلبی
 • کمپرسور تقلبی در زمان فشرده سازی هوا صدای بالایی ایجاد می کند.
 • به دلیل کیفیت پایین واحد هواساز دچار روغن ریزی می شود.
 • سریعا داغ می کند و دستگاه خاموش می شود.
 • فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش 
 • عدم درج عبارت ضمانت اصالت کالا در فاکتور فروش
 • قیمت خرید کمپرسور تقلبی پایین تر است.
 • کد واحد هواساز متفرقه بوده و یا عبارت ABAC روی واحد هواساز برجسته نیست.

 

کلام پایانی

در این مطلب با 2 روش تشخیص ابک ایتالیا اصلی و تقلبی آشنا شدیم. اما اگر به هر صورت احساس کردید که برای خرید مطمئن نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان ما (02146849629 – 09127161850) در ارتباط باشید تا با صبر و حوصله راهنمایی هایی کنند و به تمامی سوالاتی که دارید پاسخ بدهند.

سوالات متداول

سوال اول: چطور می توانم کمپرسور ABAC اصلی خریداری کنم؟

به علائم تقلبی مانند عبارات گمراه کننده (مونتاژ آبک یا مشابه آبک و یا مهندسی معکوس) ، عدم وجود ضمانت اصالت در فاکتور فروش، قیمت غیرمعقول و ….باشید.

 

سوال دوم: در صورتیکه کمپرسور تقلبی به جای اصلی خریداری کردیم چه کاری می توانیم کنیم؟

با فروشگاه تماس بگیرید و مشکل را شرح دهید و درخواست بازگشت کالا و یا تعویض آن را بدهید.

 

سوال سوم: اگر کمپرسور تقلبی را به فروشگاه برگردانم، آیا وجه من را برمی گردانند؟

برخی از فروشگاه ها ممکن است کالای تقلبی را قبول نکنند و وجه شما را بر نگردانند. در صورت عدم همکاری فروشگاه، می توانید از طریق مراجع قانونی مانند اتحادیه مصرف کنندگان و یا مراجع قضایی اقدام کنید.

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من