سایز کمپرسور

چه سایز کمپرسور بادی بگیرم؟

شاید بدترین اتفاق زمان خرید کمپرسور این باشد که سایز آن را اشتباه انتخاب کنی. چرا؟

چون در این صورت یا سایز کمپرسور کوچک است که آنوقت نه تنها جواب کارت را نمی دهد بلکه باید کل روز سر و صدای کمپرسوری که می گوید من به زور دارم کار می کنم را تحمل کنی یا اینکه برای سایز بزرگتر از نیازت بیهوده هزینه کردی.

می دانی بدترین قسمت ماجرا کجاست؟

زمانی که درباره “انتخاب سایز کمپرسور مناسب” در گوگل جستجو می کنی به یک سری از نتایج خشک و حوصله سر بر درباره psi, cfm, psig می رسی که فقط بدرد شاگرد های ردیف جلویی کلاس مکانیک سیالات می خورد.

و نه بیزینس من Businessman که می خواهد یک کمپرسور درست و حسابی برای رشد و توسعه کسب و کارش بخرد. در صنعت کمپرسور سازی همه می دانند زمانی که کسی درباره cfm و psi صحبت می کند می خواهد مورد توجه قرار بگیرد یا به نوعی کلاس بگذارد. حالا چرا؟

چون اینجا ایران است. همه ما کمپرسور ها را بر اساس متر مکعب می سازیم و نه PSI(پوند در اینچ مربع) یا CFM(فوت مکعب در دقیقه) و الی آخر. بخاطر اینکه ساعت ها درگیر محاسبه عجیب و غریب سایز کمپرسور نشوی می خواهم یک روش ساده را یاد بدهم که بتوانی کمتر از پنج دقیقه به پاسخ سوالت برسی.

بیشتر بخوانید: درایر کمپرسور تبریدی

سایز کمپرسور

سایز کمپرسور

روش آسان و بسیار دقیق پیدا کردن سایز کمپرسور

وقتی دنبال سایز کمپرسور می گردیم یعنی می خواهیم اطمینان پیدا کنیم کمپرسوری که می خریم پاسخگوی نیاز دستگاه مان باشد. درسته؟

احتمالا بله.

بیشتربخوانید: تعمیر کمپرسور اسکرو و پیستونی

پس بهترین و دقیق ترین روش این است که از داخل گوشی موبایل شماره سازنده یا فروشنده دستگاه را پیدا کنیم انگشتمان را روی شماره تماس فشار دهیم تا از او سوال کنیم:

برای این دستگاه چه سایز کمپرسور بادی بخرم؟”

شک نکن او تا به امروز صد ها مدل از دستگاهی که شما خریده اید، فروخته است. پس از هر کسی در این دنیا بهتر می داند چه سایز کمپرسوری مناسب است.

اگر یک درصد پاسخ را ندانست که البته محاله که نداند کافیست شماره یکی دوتا از خریداران دستگاه مشابه دستگاه خودت را از او بگیری و از آن ها سوال کنی چه سایز کمپرسور بادی برای این دستگاه خریده اند.

به همین راحتی می توانی متوجه سایز درست کمپرسوری که باید بخری، شوی. حالا فقط یک نکته دیگر باقی می ماند و آن چیزی نیست جز اینکه:

از کجا متوجه شوم کمپرسوری که می خواهم بخرم کیفیت خوبی دارد و بی دردسر برایم کار خواهد کرد؟

برای این موضوع هم می خواهم ساده ترین و در عین حال بهترین روش را یاد بدهم.

چطور متوجه شویم کیفیت کمپرسوری که می خواهیم بخریم خوب است؟

طبیعی است که بخواهی برای استعلام قیمت کمپرسور چند جا تماس بگیری. زمانی که پشت تلفن احساس کردی، فروشنده پشت سر هم از اصطلاحات تخصصی استفاده می کند سریعا گوشی را قطع کن. چرا؟

دلیل اول: چون او می داند تو این اصطلاحات را نمی شناسی. به همین خاطر سعی دارد با عنوان کردن آنها، خود را یک متخصص حرفه ای نشان دهد و تو را یک آدم ناآگاه.

با این تکنیک سعی می کند تو را وادار کند که نمی توانی درست تشخیص دهی پس بهتر است به حرف من گوش دهی.

دلیل دوم: وقتی کسی واقعا در یک کار متخصص است می تواند بدور از پیچیدگی آن را بسیار ساده و قابل فهم توضیح دهد.

یکی از اساتید مارکتینگ من به نام فرانک کرن Frank Kern یکبار در یک جلسه فرمولی را به من یاد داد که هیچگاه فراموش نمی کنم.

اسم آن فرمول کیس KISS بود. حدس می زنی یعنی چی؟

KISS: احمق! ساده نگهش دار keep it simple stupid

خیلی ساده توضیحش بدهم. می گفت تا زمانی که چیزی را نتوانستی خیلی ساده توضیح دهی یا بنویسی اطمینان داشته باش که خودت محصولت را نمی شناسی.

خب کلاس مارکتینگ را تعطیل کنیم برگردیم سر اصل مطلب.

توجه کن. برای اینکه بتوانی کمپرسور اسکرو با کیفیت و درست و حسابی بخری کافیست این چند سوال را از فروشنده بپرسی:

  • آیا این کیفیت را با این قیمت گارانتی می کنی؟ (یعنی مشابه این کیفیت را نمی توانم با قیمت پایین تری پیدا کنم و گرنه وجه عودت داده می شود)
  • آیا مخزن کمپرسور ۶ میل است؟
  • آیا رادیاتور سایز بزرگ است؟
  • آیا گارانتی اصالت روی قطعاتی مانند ایرند، الکتروموتور، کنتاکتورها و فیلتر ها می دهی؟

به نظرم همین سه و چهارتا سوال کافیست. فروشنده متوجه می شود هم تو کمپرسور را به خوبی می شناسی و هم راه های حقه بازی برایش بسته می شود.

البته در آخر حتما تاکید کن تمام این موارد را روی فاکتور فروش ذکر کن.

حواست باشد گفتم فاکتور فروش و نه پیش فاکتور. چون در پیش فاکتور هر چیزی می توان نوشت و بعدا آن ها را در فاکتور فروش از قلم انداخت.

سایز کمپرسور

سایز کمپرسور

کلام پایانی:

با همدیگر در این مطلب یاد گرفتیم بهترین روش تشخیص سایز کمپرسور این است که از سازنده دستگاه سوال کنیم مشتریان دیگری که این دستگاه را خریدند چه سایز کمپرسور بادی همراه آن تهیه کردند.

و همچنین یاد گرفتیم با چند سوال ساده که پیشتر به آنها اشاره کردم می تواند تا حد بسیار بالایی از کیفیت کمپرسوری که می خواهیم بخریم اطمینان پیدا کنیم.

5/5 - (8 امتیاز)
کمپرسورسازان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *