چطوری نشتی کمپرسور هوا را پیدا کنیم

نشتی کمپرسور هوا نه تنها روی عملکرد شرکت تاثیر منفی می گذارد بلکه باعث ایجاد خسارت مالی نیز می شود.

نشتی هوا در کمپرسور باعث افزایش سالانه 20 تا 30 درصد هزینه برق مصرفی می شود و این در صورتی است که برای رسیدن به فشار باری مورد نیاز می بایستی زمان بسیار بیشتری را منتظر بمانید. (بعضی وقتها هم اصلا به فشار باری مورد نظر نمی رسید)

تقریبا دو سه روز پیش بود که یک کمپرسور پیستونی را برای تعمیر پیش ما آوردند. زمان تست و عیب یابی متوجه شدیم هر چقدر هم صبر کنیم فرقی نمی کند چرا که این کمپرسور اصلا قرار نیست به فشذ ار باری مد نظر برسد.

کمپرسور پیستونی یا اسکرو

همان طور که در عکس پیداست. ما حدود 15 دقیقه صبر کردیم اما همچنان کمپرسور روی فشار باری 2Bar است!

فاجعه آمیز است چرا که علاوه بر ایجاد هزینه سرسام آور برق باعث می شود که عملا خط تولید یا کار متوقف شود. به همین دلیل می خواهم در این مطلب بصورت کامل به این موضوع به پردازم که چطور می توانید نشتی کمپرسور هوا را پیدا و چطور می توانید آن را متوقف کنید.

بیشتربخوانید: فروش کمپرسور اسکرو

چطور متوجه نشتی کمپرسور هوا شویم؟

برای پیدا کردن نشتی کمپرسور هوا 5 نشانه وجود دارد که باید همان ابتدای کار چک شوند. نشتی کمپرسور هوا

نشانه اول: صدای نشتی را می توانید بشنوی

نشتی های بزرگ قابل شنیدن هستن. کافی است کمی محیط آرام باشد تا متوجه نشتی شویم.

درست است نشتی های بزرگ کمتر در کمپرسور اتفاق می افتد (مگر آنکه واقعا کیفیت آن بد باشد) اما بد نیست هر دو سه روز در میان، وقتی که از کنار کمپرسور مان عبور می کنیم به این موضوع دقت کنیم چرا که اگر این صدای نشتی از طرف مخزن باشد می تواند خطرناک باشد.

نشانه دوم: هوای فشرده دائما در حال از دست رفتن است

اگر متوجه شدی با اینکه از کمپرسور استفاده نمی کنی همچنان در حال از دست دادن هوای فشرده هستی اطمینان داشته باش که کمپرسور، نشتی هوا دارد.

ساده ترین راه برای امتحان این روش این است که ابتدا اجازه بدهی کمپرسور به فشار باری دلخواه برسد (مثلا 8 بار) بعد بدون اینکه از آن استفاده کنی به صفحه فشار سنج نگاه کنی. اگر شاهد از دست دادن فشار (هوای فشرده) بودی بدان کمپرسور نشتی دارد.

بیشتر بخوانید: کمپرسورسازی

نشانه سوم: افت فشار غیر عادی

اگر احساس می کنی کمپرسور دیر تر از سابق به فشار باری مورد نظر می رسد یا به مرور زمان در حال کند تر کار کردن است، می تواند یکی از نشانه های اصلی وجود نشتی هوا باشد.

عمدتا دلیل اصلی این موضوع وجود نشتی های کوچک هستند که شاید با گوش هم شنیده نشوند.

نشانه چهارم: بیش از 5 سال عمر دارد

آمار ها نشان می دهند اکثر کمپرسور هایی که بیش از 5 سال عمر کرده اند 25% احتمال وجود نشتی در آنها افزایش پیدا می کند. حالا چرا؟

چون عمدتا با کمپرسور ها بد رفتاری می شود. یعنی گوشه ای از سالن رها می شوند و به مرور زمان انقدر چربی و باران به خود می بینند که یا زنگ می زنند یا سوراخ های میکروسکوپی در آنها بوجود می آید.

برای حل این مشکل دو راه کار وجود دارد. راه کار اول مراقبت و نگهداری بهتر از کمپرسور و راه کار دوم خرید کمپرسور هایی با مقاومت بالاتر در برابر گرد و غبار و سایر آلودگی ها.

نشانه پنجم: حباب دادن شیلنگ هوا

ابتدا کمپرسور را خاموش کنید سپس مقداری صایون دستشویی را در طول شیلنگ بمالید. با روشن کردن کمپرسور چنانچه شیلنگ نشتی داشته باشد حباب هایی بر روی آن ظاهر می‌شود که محل نشتی‌ها را نیز نشان می‌دهد.

چطور نشتی کمپرسور هوا را برطرف کنیم

زمانی که توانستیم جای نشتی هوا را پیدا کنیم می بایستی جلو نشتی را بگیریم. حال با 5 اقدام ساده می توانیم این کار را انجام دهیم.

شماره یک: اتصالات را محکم کن

یکی از ساده ترین و کم دردسر ترین کارها برای جلوگیری از نشتی هوا محکم کردن اتصالات است. چرا که ممکن است به علت مونتاژ ضعیف یا کارکرد طولانی مدت، برخی از اتصالات شل شده باشند.

پیشنهاد می کنم حداقل هر چند ماه یک بار، وقتی را برای محکم کردن اتصالات کمپرسور در نظر بگیری. این کار بیشتر از 5 دقیقه وقت نمی گیرد اما می تواند جلوی افزایش هزینه مصرفی برق و کارکردن بیهوده کمپرسور را بگیرد.

شماره دو: تعمیر و تعویض قطعات

بهتر است قطعات قدیمی و قابل تعویض کمپرسور که احساس می کنی عمر خود را کرده اند را تعمیر یا تعویض کنی. اساسا فیلترهای قدیمی، روان کننده ها، رگولاتورها، فلنج ها و زهکش ها از نقاط رایج نشتی کمپرسور هوا هستند.

با این کار با یک تیر سه نشان میزنی! هم کمپرسور اورهال می شود، هم این قطعات که به واسطه کارکرد زیاد سبب ایجاد نشتی هوا شده اند تعویض می شوند و هم طول عمر کمپرسور بیشتر می شود.

شماره سه: تعویض شیلنگ

نشتی کمپرسور هوا

شیلنگ یکی از قسمت هایی است که زیاد صدمه می بیند. بطور مثال بسیاری از افراد بعد از استفاده از کمپرسور، شیلنگ آن را روی زمین پرت می کنند.

از آنجایی که شیلنگ کمپرسور از فولاد ساخته نشده عموما بر اساس همین برخورد های خشن دچار نشتی می شود اما خوشبختانه قیمت آن ارزان است و به سادگی می توانید خودتان آن را تعویض کنید.

شماره چهار: تعویض فیلتر هوا

اگر در محیطی کار می کنید که گرد و غبار زیاد است باید بدانید فیلتر هوای کمپرسور شما، سریع تر از موعد مقرر نیاز به تعویض پیدا می کند.

کثیف بودن فیلتر هوا شاید سبب نشتی کمپرسور هوا نشود اما در دیر پر شدن مخزن نقش موثری دارد. خیلی وقتها کمپرسور نشتی ندارد بلکه با تاخیر فراوان پر می شود و این طور برداشت می شود که در سیستم نشتی وجود دارد.

شماره پنج: ارسال کمپرسور برای تعمیر

در آخر اگر دقیقا نمی دانید علت نشتی کمپرسور هوا چیست یا نمی توانید چطور می توانید آن را بصورت استاندارد تعمیر کنید می توانید کمپرسورتان را برای ما ارسال کنید و در کمترین زمان یک کمپرسور اورهال شده، قدرتمند تحویل بگیرد.

برای اینکار کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید. (البته کارشناسان با صبر و حوصله بصورت تلفنی هم راهنمایی های لازم را انجام میدهند)

5/5 - (5 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *