نشتی کمپرسور هوا

چطور نشتی کمپرسور باد پیدا کنم و راه حل آن چیست؟

امروز می خواهم به شما 5 روش خیلی ساده آموزش بدهم که به تنهایی بدون نیاز به تعمیرکار محل نشتی کمپرسور باد را پیدا کنی و همچنین راهکارهایی را می گویم که بتوانی خیلی سریع بدون هیچگونه هزینه ای آن را درست کنی.

5 نشانه وجود نشتی در کمپرسور هوا:

  • صدای نشتی را می توانی بشنوی
  • هوای فشرده دائما در حال از دست رفتن است
  • افت فشار غیر عادی
  • طول عمر کمپرسور بیشتر از 5 سال است
  • حباب دادن شلنگ هوا

 

نشانه اول: صدای نشتی را می توانید بشنوی

برای اینکه متوجه صدای نشتی در کمپرسور پیستونی شوید پیشنهاد می کنم در صورت امکان سایر دستگاه هایی که در مجموعه خود دارید را خاموش کنید تا محیط آرام باشد بعد چند لحظه کنار دستگاه بمانید و خوب به صدای کمپرسور توجه کنید.

در صورتیکه نشتی بزرگ باشد این صدا به راحتی شنیده می شود فقط حتما دقت کنید که نشتی از طرف مخزن هوا نباشد چون خیلی خطرناک هست اگر از طرف مخزن بود سریع کمپرسور هوا را خاموش کنید.

احتمال اینکه نشتی های بزرگ اتفاق بیافتد کم است مگر اینکه واقعا کیفیت کمپرسور بد باشد. پس برای اطمینان خاطر بهتر است هفته ای یکبار قبل از شروع کار به صدای کمپرسور گوش دهید.

 

نشانه دوم: هوای فشرده دائما در حال از دست رفتن است

طبیعتا زمانیکه از کمپرسور استفاده می کنید باید هوای فشرده کم شود ولی اگر بدون هیچگونه استفاده ای از آن، هوای فشرده کم شود یعنی نشتی در سیستم وجود دارد.

ساده ترین راهکار اینکه صبر کنید کمپرسور به فشار باری مدنظرتان به طور مثال 10 بار برسد و هیچ گونه استفاده ای از آن نکنید تنها به صفحه مانومتر آن دقت کنید اگر فشار کم شد یعنی کمپرسور نشتی دارد.

 

نشانه سوم: افت فشار غیر عادی

نشتی کمپرسور هوا

یکی دیگر از نشانه های وجود نشتی در کمپرسور باد این است که دستگاه شما دیرتر از قبل به فشار مورد نظرتان مثلا 10 بار می رسد یا به عبارتی آهسته تر کار می کند. اغلب این نشتی ها بسیار کوچک هستند و به راحتی شنیده نمی شود.

 

نشانه چهارم: طول عمر کمپرسور بیشتر از 5 سال است

آمارها نشان می دهد که تقریبا 25% از نشتی های بوجود آمده در کمپرسورهایی هستند که طول عمر آنها بیشتر 5 سال بوده است.

اما چرا؟

متاسفانه دقت لازمی که در زمان خرید کمپرسور می شود در زمان استفاده از دستگاه نمی شود به طوری که بارها دیده شده کمپرسور را در گوشه ای از رها کردند و هیچگونه رسیدگی به آن نمی شود. و به مرور زمان انقدر چربی و باران به خود می بینند که یا زنگ می زنند یا سوراخ های میکروسکوپی در آنها بوجود می آید.

برای حل این مشکل دو راه کار وجود دارد. راه کار اول مراقبت و نگهداری بهتر از کمپرسور و راه کار دوم خرید کمپرسور هایی با مقاومت بالاتر در برابر گرد و غبار و سایر آلودگی ها.

 

نشانه پنجم: حباب دادن شیلنگ هوا

برای بررسی کردن نشتی شلنگ کمپرسور، کمی صابون را روی شلنگ بمالید و بعد دستگاه را استارت کنید اگر حباب هایی ایجاد شد این حباب ها نشانه نشتی در شلنگ ها هستند.

 

5 راهکار ساده برای حذف نشتی کمپرسور

  • محکم کردن اتصالات
  • تعمیر و تعویض قطعات
  • تعویض شلنگ
  • تعویض فیلتر هوا
  • ارسال کمپرسور برای تعمیر

 

راهکار اول: محکم کردن اتصالات

خیلی از مواقع می بینیم که علت نشتی به خاطر شل بودن اتصالات کمپرسور هست. طبیعتا شل شدن اتصالات زمانی اتفاق می افتد که یا در زمان مونتاژ دقت لازم نشده و استانداردهای ساخت را به درستی به کار نگرفتند که در طی زمان کارکرد کمپرسور دچار لرزشهایی شده که این لرزش های مدام باعث شل شدن اتصالات می شود.

کم هزینه ترین راهکار اینکه هر چند ماه یکبار اتصالات دستگاه را بررسی کنید در صورت شل بودن آنها را محکم کنید. با این کار جلوی نشتی، افزایش هزینه مصرفی برق و کارکردن بیهوده کمپرسور گرفته می شود.

 

راهکار دوم: تعمیر و تعویض قطعات

تمام کمپرسورها نیاز به سرویس دوره ای دارند تا برخی از قطعات آنها تعویض شوند چرا که با فرسوده شدن قطعاتی همچون فیلترها، روان کننده ها، رگولاتورها، فلنج ها و زهکش ها، نشتی در کمپرسور هوا ایجاد می شود.

 

راهکار سوم: تعویض شیلنگ

نشتی کمپرسور هوا

سومین راهکار که خیلی ساده و کم هزینه هست اینکه شلنگی به کمپرسور باد پیستونی متصل است را تعویض کنید. چرا که با گذشت زمان احتمال پوسیدگی آن هست و از طرفی بعضی از افراد بعد از استفاده از کمپرسور، شلنگ را روی زمین پرت می کنند که احتمال آسیب و سوراخ شدن شلنگ هست.

 

راهکار چهارم: تعویض فیلتر هوا

گاهی اوقات پیش می آید که مخزن کمپرسور دیر پر می شود و ممکن است فکر کنید نشتی در سیستم وجود دارد اگر 5 نشانه ای که در بالا توضیح دادم را بررسی کردید و نشتی وجود نداشت پس احتمالا علت از کثیف بودن فیلتر هوا هست.

در محیطی که گرد و غبار زیاد هست فیلتر هوا زودتر از زمانی که در دفترچه نوشته شده نیاز به تعویض دارد. فیلتر کثیف باعث دیر پر شدن مخزن می شود.

 

راهکار پنجم: ارسال کمپرسور برای تعمیر

در صورت پیدا نکردن علت نشتی کمپرسور هوا می توانید دستگاه خود را برای عیب یابی و تعمیر برای ما ارسال کنید و در کمترین زمان یک کمپرسور اورهال شده، قدرتمند تحویل بگیرد.

برای اینکار کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید. (البته کارشناسان با صبر و حوصله بصورت تلفنی هم راهنمایی های لازم را انجام میدهند)

در صورتی که جلوی نشتی هوا کمپرسور را نگیرید قطعا هزینه برق مجموعه تان زیاد می شود بر اساس آمارهای انجام شده گفته می شود که نشتی کمپرسور هوا 20 الی 30 درصد هزینه برق را سالانه افزایش می دهد.

چرا که کمپرسور برای رسیدن به فشار مورد نیاز باید زمان زیادی را صرف کند بعضی وقتها هم اصلا به فشار مورد نظر نمی رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *