کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم

فرق کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم با تسمه ای چیست

اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو داشته باشی احتمالا هم نام کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم را شنیده ای هم نام کمپرسور اسکرو تسمه ای را اما سوال اینجاست که کدام یک بهتر است؟

قبل از هر چیزی بهتر است به صورت مختصر با هر دو مدل آشنا شویم.

کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم چیست:

در این مدل از کمپرسور اسکرو، ایرند (واحد هواساز) بصورت مستقیم به الکتروموتور متصل شده است که همین امر سبب ایجاد یک سری مزایا و معایب شده است.

 

کمپرسوور اسکرو کوپل تسمه ای چیست:

در این مدل از کمپرسوور اسکرو، ایرند به واسطه تسمه هایی که روی پولی ها قرار دارند به الکتروموتور متصل می شوند. در این مدل هم یک سری مزایا و معایب وجود دارد که در ادامه بصورت کامل توضیح خواهم داد.

مزایا و معایب کوپل مستقیم و کوپل تسمه ای

هر کدام از این دو مدل کمپرسور اسکرو مزایا و معایب خاصل خود را دارند. به زبان ساده تر هیچکدام بر دیگری برتری ندارند فقط مشخصات و کارایی متفاوتی دارند.

مزایای کمپرسور اسکرو تسمه ای:

 • صدای کمتر نسبت به کوپل مستقیم
 • قیمت پایین تر نسبت کوپل مستقیم
 • انعطاف پذیری بیشتر
 • نگهداری و تعمیر ساده تر و ارزان تر

اگر موضوع نویز و صدا برایت مهم است و یا در فضایی کار می کنی که احتمال دارد کارمندان یا همسایگان از صدای کمپرسور آزار ببینند، کمپرسور اسکرو تسمه ای انتخاب بهتری است چرا که نسبت به کوپل مستقیم صدای کمتری دارند.

اگر از کمپرسور هوا به طور متناوب در سرعت ها و قدرت های مختلف استفاده می کنید، احتمالاً انعطاف مدل تسمه ای را ترجیح می دهید. برای مثال، ممکن است بخواهید فشار را از ۸ بار به ۱۰ بار تغییر دهید. این کار به سادگی با تغییر قطر پولی ها و تنظیمات PLC انجام می شود.

به لحاظ نگهداری و تعمیر هم نسبت به کوپل مستقیم، آسان تر و ساده تر است. بطور مثال اگر الکتروموتور یا ایرند هر کدام نیاز به تعمیر داشته باشند می توان با باز کردن تسمه ها این کار را انجام داد و یا در صورت خرابی هر یک به دیگری آسیبی وارد نمی شود.

 

بیشتر بخوانید: فیلتر هوای کمپرسور اسکرو

فرق کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم با تسمه ای چیست

فرق کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم با تسمه ای چیست

معایت کمپرسور اسکرو تسمه ای:

 • اگر جنس تسمه ها ضعیف باشد احتمالا پارگی وجود دارد.
 • هم راستا نبودن پولی ها.
 • برای شرایط آب و هوایی خشن ساخته نشده است.

 

از آنجایی که این مدل کمپرسور با تسمه کار می کند اگر جنس تسمه ها خوب نباشد یا تسمه ها شیار دار نباشند، احتمال پارگی تسمه ها و در نتیجه متوقف شدن دستگاه وجود دارد.

این مدل از کمپرسور، پولی هایی دارد که تسمه ها روی آن قرار می گیرند. اگر این پولی ها هم راستا نباشند یا تسمه پاره می شود یا به الکتروموتور و ایرند فشار بیش از حد می آید. البته این موارد بستگی به دقت و کیفیت سازنده کمپرسور دارد.

شرایط دمایی ایده آل برای کمپرسور های اسکرو تسمه ای بین ۰ تا ۴۰.۵ درجه سانتی گراد است. بنابراین اگر در شهری زندگی می کنید که دمای معمول هوا در طول سال متفاوت با این میزان دما است بهتر است به فکر کوپل مستقیم باشید.

 

مزایای کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم:

این مدل کمپرسور سر و صدای زیادی نسبت به تسمه ای دارد اما برای شرایط محیطی خشن آماده شده است.

 • مصرف انرژی کمتر
 • قطعات کمتر
 • تحمل در برابر محیط های خشن

 

اگر کمپرسور ۲۴ ساعته در حال کار کردن است و می خواهی مصرف انرژی پایین تری داشته باشی قطعا کوپل مستقیم گزینه بهتری است چون در این مدل الکتروموتور مستقیما به ایرند متصل شده است.

از آنجایی که تعداد قطعات به کار رفته در کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم کمتر از مدل تسمه ای است، احتمال پوسیدگی و پارگی تسمه هم وجود ندارد بنابراین می توان گفت برای محیط صنعتی خشن، گزینه مناسبی است.

اگر در شرایط سخت یا دماهای شدید کار می کنی، مدل کوپل مستقیم(دایرکت درایو) گزینه مناسبی است. این نوع کمپرسور برای تحمل دمای زیر صفر و تا 40 درجه سانتی گراد طراحی شده است. روغن مصنوعی در تابستان و زمستان توصیه می شود زیرا در دماهای شدید تغییری در خصوصیات آن ایجاد نمی شود.

 

معایب کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم:

 • قیمت اولیه بالا
 • صدای زیاد
 • تعمیر و نگهداری سخت تر
 • انعطاف پذیری کمتر

 

حال با توجه به وجود این مزایا و معایب نوبت به تصمیم گیری می رسد. اگر یک شرکت هستی که در محیط نرمال فعالیت می کنی و قیمت و صدا پایین برایت مهم است قطعا کمپرسور اسکرو تسمه ای انتخاب بهتری خواهد بود.

اما اگر در محیط خشن چه به لحاظ محیطی و چه به لحاظ دمایی فعالیت می کنی بهتر است کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم تهیه کنی.

بیشتر بخوانید: قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم

 

چرا بعضی از شرکت های چینی فقط کوپل مستقیم تولید می کنند؟

تمام تولید کنندگان مطرح کمپرسور در دنیا مانند اطلس کوپکو، اینگرسول رند، کایزر و… هر دو مدل کمپرسور اسکرو را تولید می کنند اما در این میان بعضی از شرکت های چینی مانند سولنت، فقط کوپل مستقیم تولید می کنند.

حالا چرا؟

چون شرکت چینی مانند سولنت حجم بالایی تولید و صادرات دارد. از آنجایی که نمی توانند تک تک چک کنند ببینند هر کمپرسور به کدام نقطه از دنیا ارسال می شود، کار خودشان را راحت کردند.

کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم با اینورتر تحویل می دهند تا اطمینان داشته باشند هر جای دنیا که رفت صحیح و سالم می تواند کار کند (حتی در کشور هایی که هزینه انرژی گران قیمتی دارند)

 

انتخاب بر اساس سایز کمپرسور اسکرو:

یک قانون نانوشته در انتخاب مدل کمپرسور اسکرو بر اساس سایز آن وجود دارد که اکثر کمپرسورسازان آن را رعایت می کنند.

اگر کمپرسور بین سایز ۱۲۰۰ لیتر تا ۹۰۰۰ لیتر (۷.۵ کیلووات تا ۷۵ کیلووات) می خواهی، خرید کمپرسور اسکرو تسمه ای انتخاب بهتری است و اگر نیاز به سایز بالاتری داری قطعا کوپل مستقیم انتخاب بهتری خواهد بود.

در هر صورت اگر نیاز به مشاوره برای خرید داشتی می توانی با کارشناسان کمپرسورسازان تماس بگیری. اطمینان می دهم با صبر و حوصله راهنمایی های لازم را انجام می دهند.

5/5 - (3 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *